Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteProjekt Ero-STOP, ki se izvaja v okviru programa Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021–2027, se je začel 15. aprila 2024. Njegove aktivnosti bodo potekale dve leti, pri čemer pa bo čezmejna ekspertna skupina, ustanovljena v sklopu projekta, delovala dolgoročno kot posvetovalno telo za različne institucije. Regijska razvojna agencija ROD Ajdovščina sodeluje kot pridruženi partner v omenjenem projektu.
Ero-STOP naslavlja skupni izziv prilagajanja podnebnim spremembam ter preprečevanja tveganj nesreč z uporabo ekosistemskih pristopov. Projekt se osredotoča na problematiko erozije na neurbanih območjih, ki doslej ni bila izrazita, a z vplivi podnebnih sprememb postaja vse večja grožnja. Glavni cilj projekta je vzpostavitev ekspertne skupine in priprava čezmejnega akcijskega načrta, ki bo opredelil preventivne in sanacijske ukrepe za obvladovanje erozije. Na ta način projekt prispeva k zmanjšanju tveganj za lokalno prebivalstvo in krepitvi odpornosti na posledice podnebnih sprememb.
Da bi učinkovito naslovili problematiko erozije, so projektni partnerji v okviru Ero-STOP ustanovili ekspertno skupino, ki združuje predstavnike različnih institucij iz obeh strani meje. Med člani skupine so strokovnjaki iz Občine Ajdovščina, Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica, Občine Devin Nabrežina, VeGAL-a – Razvojne agencije Vzhodne Benečije, Univerze v Ljubljani, IUAV Univerze v Benetkah ter Regijske razvojne agencije ROD Ajdovščina. Njihova naloga je spremljanje, analiza in obravnava najzahtevnejših primerov erozije ter priprava strokovnih rešitev, ki bodo temeljile na interdisciplinarnem pristopu.
Skupina je uradno začela delovati v novembru, ko je bil podpisan Sporazum o soglasju o ustanovitvi čezmejne ekspertne skupine, s katerim so projektni partnerji izrazili zavezo k dolgoročnemu sodelovanju tudi po zaključku projekta. Prvi uradni sestanek in predstavitev skupine je potekala v Občini Devin - Nabrežina. Udeleženci so si ogledali primere uspešnega spoprijemanja z obalno erozijo, kar je prispevalo k oblikovanju skupnega razumevanja in krepitvi medsebojnega sodelovanja. Poleg ogleda terena so določili tudi pilotna območja, ki jih bodo skozi projekt natančno spremljali in uporabljali kot referenčne točke za razvoj konkretnih ukrepov.
Cilj tega čezmejnega sodelovanja je vzpostavitev enotnih in učinkovitih pristopov za preprečevanje erozije ter krepitev institucionalnih zmogljivosti za odzivanje na tovrstne izzive. Ker se erozija pojavlja neodvisno od državnih meja, je takšen sodelovalen pristop ključen za iskanje trajnostnih rešitev. Projekt Ero-STOP z interdisciplinarnim in čezmejnim pristopom postavlja temelje za dolgoročno obravnavo tega naravnega pojava in prispeva k zmanjšanju njegovega vpliva na lokalna okolja.
* Vir in fotografije: Regijska razvojna agencija ROD Ajdovščina