Današnjega četrtka so še posebej veseli učenci in zaposleni na Osnovni šoli Šturje v Ajdovščini, saj je končno nared tudi prizidek k šoli. Z novo Osnovno šolo Danila Lokarja in novimi šestimi šturskimi učilnicami je tako konec prostorskih stisk za osnovnošolce v Ajdovščini.
Tako kot je bilo napovedano, torej še pred začetkom "krompirjevih" počitnic, je nared tudi šest novih učilnic na Osnovni šoli Štrurje v Ajdovščini. Z današnjo krajšo otvoritveno slovesnostjo se torej zaključuje dolgoletno obdobje takšnih in drugačnih stisk za osnovnošolce in zaposlene. Podjetje Zidgrad je končalo z deli na jugovzhodni strani šturske šole, kjer so prizidali šest učilnic in tri kabinete. Prizidek je stal 424.000 evrov, denar je zagotovila občina, ki je šoli prispevala tudi 73.000 evrov za opremo. Prostorsko stisko v devet let stari šoli so doslej reševali s pregraditvami večjih učilnic in z uporabo kabinetov, s prizidkom pa je prostora za nekaj časa dovolj. V njem bodo učilnice dobili učenci od 1. do 5. razreda, to pa bo razbremenilo učilnice za predmetni pouk, v katerih so bili zaradi pomanjkanja prostora sedaj učenci od 3. do 5. razreda.
»Kdor čaka, dočaka,« je s pozdravnim nagovorom začela današnjo slovesnost ravnateljica Osnovne šole Šturje Lea Vidmar in se zahvalila vsem, ki so prepoznali potrebo po širitvi šole ter prizadevanja šole in stroke po dodatnih prostorih podprli, v občinskem proračunu pa zagotovili denar za gradnjo in opremo. Učenci osnovne šole so pripravili simpatičen otvoritveni dogodek, s špalirjem za vse vabljene goste.
Župan Tadej Beočanin je takole pospremil današnji obisk v Šturjah: "Učenci šturske šole so nas dopoldne pričakali s špalirjem, skozi katerega smo vstopali v avlo, da tudi uradno predamo namenu nov prizidek s šestimi učilnicami, kabineti in drugimi potrebnimi prostori ter opremo. Na vhodu sem iz skrinjice z dobrimi mislimi potegnil naslednjo: »Če veselje deliš, se množi!« Strogo matematično vzeto je to nesmisel, v praksi pa še kako drži in tudi v primeru dozidave šturske šole to še kako velja. Če so zadovoljni tako šolarji kot učitelji in tudi starši, če je občina pripomogla k temu, da bo pridobivanje znanja lažje, potem smo zadovoljni tudi mi, saj smo skupaj dosegli pomemben cilj. V tem primeru ena plus ena ni zgolj dve (matematično), pač pa je več kot dve, saj bo pridobljeno znanje koristno za vse. Učencem sem še položil na srce, naj spoštujejo učitelje in naj poslušajo starše, ki imajo veliko izkušenj in znanja in naj to znanje s pridom uporabijo v šoli in kasneje v življenju."
OŠ Šturje z na novo določenim šolskim okolišem na širšem območju soseske Ribnik vse do Budanj, je bila dograjena ob začetku šolskega leta 2007/08. Tedaj naj bi 14 oddelkov povsem zadoščalo potrebam šolskega okoliša, toda demografska slika je napovedi kaj hitro postavila na glavo. Število učencev se je hitro večalo in že kmalu so prostorsko stisko reševali (z nekaj ustvarjalnosti) v obstoječih prostorih, tako da so delili učilnice ali pa pouk opravljali v kabinetih. Toda številčnejše generacije šele prihajajo, vsaj tako pravi projekcija sokol, ki jo za napovedi uporablja šolsko ministrstvo. Zato je letos spomladi dozorela odločitev, da se šolo 'podaljša' za šest učilnic in sicer v smeri proti stanovanjski soseski Ribnik. Danes se na zunaj sploh ne pozna, da je dobila stavba prizidek, saj ohranja vse arhitekturne značilnosti prejšnje stavbe, le še dodaten vhod je dobila. V obeh primerih je bil avtor isti, arhitekt Marko Kosovel iz Črnič. Nad obema vhodoma pročelje krasita risbi Flore Hodak in Mete Kovač, zdaj že nekdanjih učenk šturske šole.