Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpretePipistrel in kitajsko podjetje Sino Group, partnerja v 350 milijonov evrov vrednem sedemletnem projektu, sta se po besedah direktorja in solastnika Pipistrela Iva Boscarola zavezala k dolgoročnem partnerstvu. Včerajšnjemu podpisu dogovora v Ajdovščini, katerega cilj je povečanje števila razvojnih projektov in izkoristek potenciala v letalstvu na Kitajskem, je prisostvoval tudi predsednik slovenske vlade dr. Miro Cerar.
Na sedežu družbe Pipistrel v Ajdovščini so včeraj podrobneje predstavili sodelovanje s kitajsko družbo Sino GA Group, ovrednoteno na 350 milijonov evrov, ki predvideva tudi vzpostavitev proizvodnje na Kitajskem z letno zmogljivostjo 500 izdelanih letal. Kot je povedal prvi mož Pipistrela Ivo Boscarol ob predstavitvi sodelovanja s kitajsko družbo Sino GA Group, so prišli v ajdovski družbi do stopnje, ko sami svojih želja in potencialov ne morejo več izpolnjevati. Potrebovali so partnerja, ki ima trg in denar za razvoj, v Primorskih novicah piše Nace Novak.
Predstavitve so se udeležili tudi generalni direktor Sino GA Group Wu Guo Ying, izvršni direktor Sino GA Group Hao Danny Wu, pa tudi predsednik slovenske vlade Miro Cerar. Dolgoročno sodelovanje na področju lahkega in splošnega letalstva na področju Kitajske, vzhodnoazijskih držav in Pacifika, za katerega je bila pogodba podpisana ob nedavnem srečanju predsednikov vlad Kitajske in srednje- ter vzhodnoevropskih držav 16+1 v Rigi v Latviji, predvideva ustanovitev nove družbe in prenos tehnologije na Kitajsko, kjer bodo izdelovali električna letala, zlasti Alpha Electro in hibridno letalo Panthera. Proizvodna zmogljivost bo več kot 500 letal na leto.
"Glede na tržno analizo trenutnih razmer v splošnem letalstvu na Kitajskem vidimo skupaj s kitajskim partnerjem velik potencial za sodelovanje. Še posebej zato, ker je Kitajska s potrditvijo certifikatov za štiri Pipistrelove modele letal odprla velikanske možnosti za prodajo na Kitajskem," je na včerajšnji novinarski konferenci poudaril Boscarol. Kitajsko je označil za letalski trg prihodnosti. Partnerja vidita ugoden trend predvsem v razvoju t.i. zelenega letalskega prometa. Pri tem bo Sino Group do konca leta pridobila pet odstotkov Pipistrela in zanj odštela 10 milijonov evrov, Ivo in Taja Boscarol pa bosta postopoma v sedmih letih postala 10,5-odstotna solastnika družbe Sino Group.
Kot je včeraj podrobneje pojasnil Boscarol, bodo v okviru projekta na Kitajskem zgradili več proizvodnih obratov za proizvodnjo Pipistrelovih Letal. Izdelovali bodo električna modela ultra lahkih letal Alpha Electro in hibridno Panthero, letno več kot 500. Po 100 letal za kitajski trg naj bi na leto izdelali tudi v Ajdovščini, samo v prihodnjem letu po podpisanem dogovoru 80. Sino Group si je v sodelovanju s Pipistrelom zagotovil izključno pravico uporabe Pipistrelove tehnologije in proizvodnje dveh modelov letal ter pravico do prodaje teh letal na Kitajskem in 13 držav jugovzhodne Azije. Medsebojni učinki sodelovanja so v okviru sedemletnega projekta, ki bo poleg izdelave letal in gradnje novih proizvodnih centrov vključeval tudi gradnjo letalske steze ter objektov za vzdrževanje letal in šolanje pilotov, ocenjeni na več kot 500 milijonov evrov. Pipistrel bo del teh sredstev namenil za razvoj novega inovativnega potniškega letala z 19. sedeži, ki ga bo poganjala hibridna tehnologija elektrike in vodikovih gorivnih celic. Letalo je načrtovano kot javni prevoz med mesti na Kitajskem in kasneje po vsem svetu.
Tudi premier Miro Cerar je izpostavil velik potencial, ki ga ima kitajski trg. Ta je zelo pomemben za vsa za slovenska podjetja, je dejal in spomnil, da se je sodelovanje med slovensko in kitajsko vlado v zadnjih letih izboljšalo.“Do tega pomembnega poslovnega sporazuma in sodelovanja na področju proizvodnje letal je prišlo predvsem zaradi odlične poslovne prakse in znanja družbe Pipistrel in pripravljenosti za sodelovanje s strani družbe Sino GA Group. Do takega sporazuma ne bi prišlo tako hitro, če ne bi država pomagala po svojih zmožnostih. Današnji primer je zgleden primer in verjamem, da mu bodo sledili tudi drugi. Pri tem bo vlada še naprej odpirala vrata,” je včeraj sklenil Cerar.
* Preberite tudi: Pipistrel s kitajsko družbo Sino do 350 milijonov evrov vrednega sodelovanja
* Oglejte si tudi: Izjava Iva Boscarola za RTV Slovenija
* Vir in foto: STA