Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteRožnati oktober ima v mednarodnem prostoru prav posebno mesto, saj je ta mesec namenjen ozaveščanju o najpogostejšem raku pri ženskah, raku dojk. Po podatkih Mednarodne agencije za raziskave raka IARC iz leta 2020 je rak dojk najpogosteje diagnosticirana vrsta tumorja na svetu. V okviru projekta QUSTom prestižne evropske raziskovalne organizacije in slovensko visokotehnološko podjetje Arctur s pomočjo novih znanstvenih dognanj in uporabe najnovejših tehnologij kot so superračunalništvo in umetna inteligenca razvijajo novo metodologijo zgodnjega odkrivanja raka dojk.
Za rakom dojk v Sloveniji vsako leto zboli skoraj 1.400 žensk
Rak dojke je najpogosteje diagnosticirana vrsta tumorja na svetu, ki pa ne prizadene samo žensk, temveč za rakom dojke zbolita do dva odstotka moških. Po podatkih Mednarodne agencije za raziskave raka IARC iz leta 2020 je rak dojk najpogosteje diagnosticirana vrsta tumorja na svetu. S to boleznijo je bilo v 2020 diagnosticiranih 2,3 milijona žensk, 685.000 pa jih je umrlo. Po podatkih slovenskega Registra raka je bilo v letu 2019 na novo odkritih 1.583 primerov raka dojk, vsako leto pa zboli skoraj 1.400 žensk. Statistično gledano bo raka dojke razvila ena od dvanajstih žensk. Zgodnje odkrivanje te bolezni je nujno, saj je, če je uspešno, preživetje 5 let po diagnozi kar 90-odstotno.
Revolucionarna metoda zgodnjega odkrivanja raka na dojki
K izboljšanju prognoze pripomorejo preventivni pregledi, presejalni testi, nova zdravila ter ozaveščanje o bolezni. Vojno je tej bolezni napovedal tudi konzorcij, ki sodeluje pod okriljem evropskega razvojno raziskovalnega projekta QUSTom. Projekt je bil med 868 prijavami izbran na prvem razpisu programa EIC Pathfinder Open - Evropskega sveta za inovacije (EIC), ki podpira najbolj prodorne, inovativne ideje, ki imajo potencial postavljanja novih standardov in oblikovanja novih trgov v mednarodnem prostoru. Konzorcij partnerjev koordinira Barcelona Supercomputing Center, eden največjih evropskih superračunalniških centrov. Poleg Arcturja pri projektu sodelujejo še Karlsruher Institut für Technologie, Vall d'Hebron Research Institute - VHIR, FrontWave Imaging in Imperial College London.
“V okviru projekta QUSTom skupaj s partnerji razvijamo revolucionarno metodo zgodnjega odkrivanja raka na dojki, ki temelji na tridimenzionalnih ultrazvočnih posnetkih, ki jih obdelamo s superračunalnikom in potem v realnem času s pomočjo umetne inteligence zelo natančno določimo verjetnost prisotnosti rakavih tvorb.”, je pojasnil Tomi Ilijaš, direktor podjetja Arctur. Arctur vodi delovno skupino raziskovalcev in programerjev, ki izvajajo optimizacijo programske opreme za 3D modeliranje in pomagajo pri implementaciji algoritmov. Zahtevno programsko opremo poganja MareNostrum, znameniti superračunalnik lociran v Barceloni. Programska oprema bo s podporo umetne inteligence omogočala izjemno natančne posnetke tkiva in tako še izboljšala zanesljivost in natančnost informacij. “Algoritmi, ki bodo razviti za pridobivanje medicinskih slik, bodo ponudili dve vrsti informacij hkrati: sliko pacientkinega tkiva in sliko s tem povezane negotovosti, ki piksel za pikslom prikazuje, kako zanesljiva je ta informacija.”, dodaja Ilijaš.
Revolucionarna metoda odkrivanja raka dojk je v postopku razvoja, vendar je konzorcij partnerjev zelo ambicizen in želi storiti vse kar je v njihovi moči, da bo tovrstna tehnologija na voljo uporabnikom čimprej. Ilijaš JE optimističen glede uporabe te metode v bližnji prihodnosti in dodaja: “Tovrstna tehnologija je bistveno manj invazivna za ženske kot mamografija, saj je ultrazvok praktično neškodljiv za človeško telo ker ne uporablja nobene vrste sevanja. Zagotovo je pomemben tudi podatek da ta postopek ne zahteva prisotnosti zdravnika, kar bistveno vpliva na ceno opravljenega pregleda in bo tako lahko pregled opravil večji odstotek ženske populacije in bolj pogosto kot doslej. Hvaležni smo, da smo lahko del tako ambicioznega projekta s tako plemenitim ciljem kot je boj proti raku, še posebej zato, ker je letos naš sodelavec izgubil boj s to zahrbtno boleznijo.”
* Vir in fotografije: Arctur d.o.o.