Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteInvesticija v nove vodohrane na izviru Hublja, na Fužinah, se je letos pokazala kot zelo upravičena. Če bi bila zaključena pred enim letom, bi letos imeli nedvomno manj težav, saj trenutna zaloga vode ob večjem odjemu in ustavitvi filtracije zadošča le za približno 15 minut. V prihodnjem letu naj bi trije vodohrani po 1000 m3 že reševali navedene težave.
Napovedi pogostih sušnih obdobij ob globalnem segrevanju
Letošnje leto je pokazalo, kako prav so imeli klimatologi, ki vrsto let spremljajo proces globalnega segrevanja, ko so napovedovali sušo in neenakomerno porazdelitev padavin. V bodoče se pričakuje, predvsem na Primorskem delu Slovenije, daljša sušna obdobja tudi v zimskem času in ne samo poleti. V poletnem času lahko pričakujemo pogoste vročinske valove z ekstremnimi temperaturami. Padavine, ki sicer v celoletnih količinah ne odstopajo dosti od povprečja, se bodo pojavile kot monsunski valovi in jih bo naenkrat preveč. V letošnjem poletju je suša zmanjšala kmetijski pridelek, jeseni pa so poplave povzročile nevšečnosti na infrastrukturi ter na objektih, zato ne moremo biti zadovoljni s povprečjem.
Oskrba s pitno vodo
Na področju oskrbe s pitno vodo se je letos upravljavec vodovodnega sistema, KSD d.o.o. Ajdovščina, prvič odločil za splošni ukrep omejitve uporabe pitne vode za namakanje ter pranje avtomobilov, ki je veljal na celotnem oskrbovalnem območju občin Vipava in Ajdovščina. Omejitve so trajale dva meseca. Uporaba vode za namakanje in pranje avtomobilov je bila prepovedana v jutranjem času od 6. do 10. ure in v večernem času od 18. do 23. ure. Za področje Podkraja je bilo zalivanje in pranje avtomobilov prepovedano celo preko celega dne, saj je bilo potrebno v Podkraj dnevno dovažati pitno vodo iz 10 km oddaljenega Cola.
Na izviru Hublja in Vipave se je zabeležil rekordno nizek vodostaj. Zaradi pretoka, ki je bil nižji od biološkega minimuma, in pregrevanja vode so bile ogrožene tudi vse ribje vrste v praktično vseh vodotokih. Številni manjši potoki so celo presahnili. Na srečo v tistem času ni bilo večjih onesnaženj, tako da poginov rib ni bilo.
V času najnižjega vodostaja so se pojavile tudi težave v oskrbi s pitno vodo na nekaterih manjših sistemih, ki jih upravljajo vaške skupnosti. Tako je morala KSD za zaselek Ruštji v Skriljah napeljati vodovodne cevi iz glavnega voda, preko črpalke, po površini tal, do njihovega sistema, da so imeli občani v gospodinjstvih pitno vodo.
Kljub zadostni količini vode na izviru, so se pojavile motnje v oskrbi tudi na vaških sistemih kjer ni kontrole merjenja porabe z vodomeri. Tak primer sta bila vaška sistema Stomaž in Lokavec (Kompari). Na celotnem sistemu Hubelj se je tudi letos pokazal problem premajhne akumulacije vode v času, ko nastajajo konice.
Izgradnja novih vodovodnih omrežij in objektov
Investicija v nove vodohrane na izviru Hublja, na Fužinah, se je letos pokazala kot zelo upravičena. Če bi bila zaključena pred enim letom, bi letos imeli nedvomno manj težav, saj trenutna zaloga vode ob večjem odjemu in ustavitvi filtracije zadošča le za približno 15 minut. V prihodnjem letu naj bi trije vodohrani po 1000 m3 že reševali navedene težave.
Tudi povezava v celovit sistem, združitev »Gorskega vodovoda« in Hubeljskega vodovoda v celoto je upravičena. Nov vodovod se trenutno gradi tudi po cesti Col – Hrušica. Po tej cesti je v času suše Hubertova cisterna peljala pitno vodo preko 500 krat. Preko črpalk, vodohranov ter razbremenilnikov bo prišla naslednje leto voda do vseh zaselkov Podkraja. Iz tega »gorskega projekta« so izpadli samo prebivalci Vodic ter nekatere hiše iz Malega polja na Suhem Vrhu vendar so tudi za ta področja že pripravljene projektne naloge, le sredstva je potrebno še zagotoviti. Morda bodo predvolilne obljube kaj posegle tudi na ta robni del občine, kamor bo potrebno vsaj naslednje leto, še vedno voziti vodo s cisternami. Ostali manjši zaselki v dolini, ki se oskrbujejo iz drugih zajetij, imajo vode še dovolj, le uporaba je nekontrolirana, zato prihaja včasih do izpadov.
Namakanje
Ko nastopi suša, najprej pomislimo na naše pridelke in zalivanje, da bomo imeli kasneje kaj obirati. Tisti, ki se ukvarjajo s tržno kmetijsko pridelavo, morajo imeti namakanje rešeno sistemsko. Izgradnja namakalnega sistema iz zajetja Vogršček ali kakih drugih virov, kljub obljubam in planom, pa verjetno še nekaj časa ne bo izvedena.
Tako bo za manjše uporabnike edina možnost namakanja, še vedno le pitna voda iz vodovoda. »Kmetijski priključki«, za katere se ne obračunava dajatev za kanalščino in čiščenje, so cenovno še sprejemljivi, vendar je uporaba ultra-filtrirane vode ob tako izrazitih sušah negospodarna in neekološka. Projekt izgradnje zadrževalnika za vodo na zgornjem Vipavskem in njegovo umeščanje v prostor je naletel na številne nasprotnike, zaradi česar ni bilo mogoče pridobiti ustrezne dokumentacije. Kljub dvojnim koristim namakanja v kmetijstvu ter zaščiti pred poplavami, so prevladali argumenti okoljevarstvenikov.
Politika in reševanje problematike novih vodnih virov
Politika je odvisna od vsakokratne vlade oz. je vsakič odvisna od programov vladajočih strank. S tem se zakoni pod določenimi vladami sprejemajo in kasneje ovržejo, posledično pa trpi tudi realizacija določenih projektov.
V letošnjem letu je prišlo do izpada oskrbe s pitno vodo v slovenski Istri in to čeprav je bil ta problem že neštetokrat izpostavljen s strani županov tangiranih ter okoliških občin, kot tudi nekaterim vladam. Ogromno sredstev je že bilo vloženih v razne študije, ki bi privedle do projektov za najboljšo rešitev oskrbe.
Kot poznavalec razmer na področju oskrbe z vodo ocenjujem, da bi lahko oskrbo s pitno vodo rešila voda iz Krasa, konkretno voda iz Brestovice, kjer je kvalitetne vode v podzemlju dovolj in pri tem ne bi bilo nobenih dodatnih posegov v okolje. Praktično bi potrebovali le dodatne črpalke in večjo zmogljivosti cevovoda do Kopra. Ob dosedanjih političnih pregovarjanjih lahko seveda sklepam, da ta problem še nekaj časa ne bo rešen.
V ajdovski občini imamo trdno politično kontinuiteto, zato je oskrba s pitno vodo vedno boljša. Skupaj z ostalimi projekti se ustvarja okolje kjer se rojevajo uspešni podjetniki, razvija močna industrija ter živijo zadovoljni občani.
* Vir: Aleš Brecelj // Komunalno stanovanjska družba Ajdovščina
* Fotografije: Komunalno stanovanjska družba Ajdovščina