Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteV avstrijskem Gradcu so v zadnjem junijskem tednu zaključili zdaj že 4. tehnološki pospeševalniški program pod vodstvom prodorne slovenske podjetnice in coachinje Urške Jež, ki pod okriljem svojega podjetja Transformation Lighthouse med drugim izvaja transformacijske programe za globalne korporacije, sodeluje z inovativnimi podjetniki svetovnega kova, kot soustanoviteljica lani ustanovljenega sklada RUJ Ventures pa tudi sama sodeluje pri izboru najobetavnejših digitalnih startupov s področja trajnostnega razvoja.
V tokratni pospeševalniški program, za katerim torej izvedbeno stoji Urškina ekipa, se je sicer prijavilo kar 409 startupov iz 34 držav, izbrali pa so šest startup ekip iz Argentine, Indije, Tanzanije, Francije, Latvije in Danske. V program, namenjen za lokalnim startupom iz Slovenije in Avstrije, imenovanim 'local superheroes', pa so sprejeli še devet avstrijskih in slovenskih mladih podjetnikov, ki so med drugim predstavili sofisticirano rešitev za diabetične bolnike pa platformo za povezovanje ponudnikov in najemnikov turističnih kapacitet izven turistične sezone za učne namene ter Sollivo – napredno rešitev slovensko-avstrijske ekipe za z umetno inteligenco podprto bančništvo.
Avstrijski pospeševalnik HUMMELNEST banke Raiffeisen-Landesbank Steiermark in podjetja Transformation Lighthouse, ki ga vodi Urška Jež, je tudi letos tik pred vročo poletno sezono graški Lendhafen pretvoril v središče inovacij, in sicer z dogodkom 'Demo Day – Hummelnest Startups!', na katerem se je po 3-mesečnem pospeševalniškem programu predstavila skrbno izbrana šesterica startupov z domala vseh celin. Potencialnim investitorjem, med katerimi so sedeli tudi vlagatelji lani ustanovljenega sklada RUJ Ventures iz Slovenije, pa se je predstavila tudi slovensko-avstrijska ekipa Sollivo, ki je bila izbrana za 'pitchanje' med devetimi sodelujočimi lokalnimi startupi iz kategorije 'lokalni super heroji'.
Od optimiziranega bloganja do obvladovanja diabetesa
Če so se lani v Hummelnestov pospeševalniški program, ki ga torej izvaja ekipa slovenskega podjetja Transformation Lighthouse, prijavili 323 startupi iz 34 držav, je bilo letos prijav kar 409. Izbranih šest pa je:
V kategoriji lokalnih super herojev pa so se podjetniško urili:
Med potencialnimi vlagatelji v startupe so bili poleg predstavnikov banke Raiffeisen-Landesbank Steiermark, ki nosi tako vlogo investitorja kot vlogo sponzorja celotnega pospeševalniškega programa, tudi predstavniki slovenskega sklada RUJ Ventures, katerega soustanoviteljica je sicer tudi Ježeva.
Ko se srečata inovativnost in modrost
Tudi na letošnjem 'demo dnevu', ki ga je v Gradcu organizirala ekipa Transformation Lighthouse, pa niso navduševali le startupi s predstavitvami svojih inovativnih rešitev, pač pa tudi vabljeni govorci, začenši s Hannesom Meixnerjem, ki je pri banki Raiffeisen-Landesbank Steiermark zadolžen za inovacije ter transformacijo. Meixner je s startupi delil izkušnje, ki lahko pogubno delujejo na ekipe - še sploh sveže ustanovljene -, med njimi denimo 'tekmovanje egov', pri čemer je kot ključnega pomena izpostavil nujnost sprotnega reševanja težav oz. odprte komunikacije ter psihološko moč podpornega okolja, ki ga tvorijo bližnji, vključno s prijatelji. Svoje izkušnje pa sta s startupi delila še Mike Richardson, globalni svetovalec za globoko tehnologijo, in to tako kvantno, fotonsko, umetno inteligenco, medicinsko kot obrambno, ter Alice Schmidt, strokovnjakinja za trajnost, in futurologinja z bogatimi izkušnjami povezovanja globalnih sistemskih izzivih in rešitev na področju okoljske, družbene in ekonomske trajnosti z akademskim vpogledom, ustvarjalnostjo, pragmatizmom in globoko željo spreminjanju sveta na bolje.
Še pred demo dnevom pa so tekom pospeševalniškega programa s Hummelnestovimi startupi delili svoje dragocene dolgoletne izkušnje in navdihe tudi Fede Ponce, vodja na področju HMI (Human Machine Interface), UX (User Experience) in UI (User Interface) v največjem avtomobilskem podjetju na svetu, katerega glavno poslanstvo je spodbuditi človeški potencial in timsko sodelovanje za razvoj revolucionarnih izdelkov in sistemov, argentinska podjetnica Connie Ansaldi - tudi ambasadorka ženskega ekonomskega foruma in govornica TEDx, ki stoji tudi za napredno (AI) platformo za duševno zdravje CUX, Jan Kuenne - inovator, govorec, svetovalec, mentor in coach, ki se osredotoča na tesno povezavo med glavo, srcem in 'rokami', prodorni globalni vlagatelj David Alvo, Jost Capito, motivacijski govorec, ki je v preteklosti prav tako deloval na vodilnem mestu znotraj avtomobilskega sektorja (za McLaren F1, Williams Racing in Volkswagen Motorsport), dr. Uroš Rosa - slovenski podjetnik, ki je dolgo delal tudi pri Akrapoviču, danes pa podpira podjetja pri njihovi rasti in razvoju, ter poslovni svetovalec Rigas Parathyras.
O podjetju Transformation Lighthouse
Transformation Lighthouse, ki ga je ustanovila in ga vodi Urška Jež, se v prvi vrsti ukvarja s transformacijo kulture podjetij v inovativno, povezano in odprto, javnosti pa je bolj poznano kot organizator ‚online‘ in ‚offline‘ hackathonov, poleg pospeševalniških programov za podjetja, kot je omenjeni, pa po vsem svetu izvajajo tudi programe po meri za korporacije svetovnega kova, kot sta denimo Woven Planet Holdings, hčerinske družbe Toyote, ki uvaja inovacije in vlaga v nove tehnologije, programsko opremo in nove poslovne modele, ki spreminjajo naše življenje, delo in mobilnost, in Oracle, poleg omenjenih dveh pa še Intesa Sanpaolo Bank, UniCredit Bank, banka Sparkasse ter Apriori World. Med njihovimi domačimi naročniki so najvidnejše družbe ELES, Elektro Gorenjska, GEN-I, Iskratel ter Javni zavod Cene Štupar. Z letošnjim letom se Transformation Lighthouse pospešeno širi tudi na trge Latinske Amerike, kjer je razvoj projektov prevzel Bernardo Bechini.
* Vir in fotografije: Pikanai.org