Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteNa podlagi dosežkov serije prebojnih razvojno-raziskovalnih evropskih projektov Fortissimo, ki krojijo konkurenčnost evropskih podjetij že več kot desetletje, bo FFplus s skupnim proračunom 30 milijonov evrov še naprej podpiral in opolnomočil startupe ter mala in srednje velika podjetja pri uporabi visokozmogljivega računalništva na realnih primerih. Visokotehnološko podjetje Arctur iz Nove Gorice je ključen partner konzorcija Fortissimo že od samega začetka in je zaslužen za številne zgodbe o uspehu med katerimi so tudi zgodbe slovenskih podjetij AformX, Pipistrel in Magneti Ljubljana.
Projekt s tradicijo: 130 razvojnih eksperimentov, 330 partnerjev, 22 evropskih držav
Projekti Fortissimo (Fortissimo 1 in 2 ter FF4EuroHPC) so eni izmed najbolj prepoznanih sofinanciranih razvojno-raziskovalnih evropskih projektov ne le v Evropi pač pa jih kot primer dobre prakse poznajo tudi izven meja, predvsem v Severni Ameriki. Projekti Fortissimo potekajo že več kot desetletje, skupni proračun pa presega 42 milijonov evrov. Projekti Fortissimo niso naravnani zgolj tehnološko-razvojno, ampak temeljijo na konkretnih poslovnih problemih, s katerimi se soočajo mala in srednje velika podjetja iz različnih industrijskih sektorjev ter reševanju le-teh s pomočjo visokozmogljivega računalništva (HPC). Doslej je bilo uspešno izvedenih več kot 130 razvojnih eksperimentov, ki so vključevali 330 partnerjev iz 22 evropskih držav.
Prvi javni poziv za podjetja: na poti k inovacijam in novim prebojem
Najnovejša serija projektov poimenovana FFplus bo s skupnim proračunom 30 milijonov evrov (od tega je 24 milijonov evrov namenjenih novim eksperimentom), še naprej podpirala in opolnomočila podjetja z razvojnim potencialom. V naslednjih treh letih bodo na voljo 3 javni pozivi (t.i. Open Call), ki bodo naslavljali aplikacijo HPC za razvoj poslovnih eksperimentov (Tip 1) ali uporabo generativne umetne inteligence za razvoj velikih jezikovnih modelov (Tip 2). Višina prejetih sredstev na konzorcij bo do 200.000 EUR za prijave Tipa 1 in do 300.000 EUR za prijave Tipa 2. Izvedba izbranih projektov se bo začela v začetku leta 2025.
Slovenska podjetja so spisala zgodbe o uspehu
V FFplus konzorciju med sedmimi vrhunskimi strokovnimi partnerji najdemo tudi edinega partnerja iz Slovenije in sicer visokotehnološko podjetje Arctur iz Nove Gorice, ki sicer že več kot tri desetletja podpira industrijo z učinkovitimi digitalnimi rešitvami ter orodji, zadnje desetletje pa tudi s superračunalniško infrastrukturo in storitvami v oblaku. Arctur je kot projektni partner prisoten v Fortissimo projektu vse od njegovih začetkov, kjer je s strokovno podporo pripeljal kar 15 podjetij do uspešne izvedbe in s tem do zgodbe o uspehu, med drugim tudi podjetje Pipistrel, ki je na Arcturjevi HPC infrastrukturi razvilo štirisedežno letalo Panthera.
V preteklem Fortissimo projektu FF4EuroHPC (2020-2023) sta bili uspešni dve prijavi slovenskih podjetij. ElevonX in AformX sta ob podpori Univerze v Mariboru razvili učinkovito orodje za ocenjevanje različnih nosilnih notranjih struktur za letalnike, medtem ko je proizvodno podjetje KLS Ljubno ob podpori tujih partnerjev (MaTec iz Nemčije in Pumacy Group iz Avstrije) razvilo inovativno platformo za monitoring, izračun in izboljšanje zanesljivosti za proizvajalce kovinskih in gumijastih delov.
Arcturjevi strokovnjaki vodijo tudi komunikacijske aktivnosti in sodelujejo pri produkciji zgodb o uspehu, ki pričajo o številnih koristih, ki jih visokozmogljivo računalništvo prinaša podjetjem kot so krajši čas raziskav in razvoja, zmanjšani proizvodni stroški, poraba materialov in manjša količina odpadkov, višji ROI ter posledično preboj na nove trge ali zaposlitev novih, visoko kvalificiranih kadrov.
Vabljeni, da dobite več informacij na spletni strani projekta: https://www.ffplus-project.eu/en/.