Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpretePred dnevi so bila podeljena nacionalna priznanja Gospodarske zbornice Slovenije za najboljše inovacije. Z zlato nagrado se lahko pohvalijo v Sartorius Bia Separations, srebrno nagrado pa je prejelo podjetje Škrlj Kovinska oprema iz Batuj.
Priznanja GZS za inovacije na nacionalni ravni predstavljajo najvišja nacionalna priznanja za inovacije slovenskih podjetij in drugih organizacij ter s tem promocijo inovativnosti doma in v tujini. Na letošnje razpise regionalnih gospodarskih zbornic je bilo prijavljenih kar 230 inovacij. Izmed teh se je za najvišja nacionalna priznanja potegovalo 47 najboljših zlatih regionalnih inovacij. Nagrade so bile podeljene na letošnjem dnevu inovativnosti, 10. septembra.
Podjetje Sartorius BIA Separatisons je zlato priznanje osvojilo s sistemom za kontinuirano celično lizo (»alkalizator«). Instrument za kontinuirno celično lizo sestavljata kontrolni stolp in inovativni lizni rekator za enkratno uporabo. Uspešnost kontinuirne celične lize je odvisna predvsem od natančnosti doziranja v lizni reaktor, ki pa je voden preko ultrasoničnih senzorjev in štirih peristaltičnih črpalk na samem stolpu. V prvi vrsti je instrument zasnovan za izolacijo plazmidne DNA, ki je ključna molekula moderne biotehnološke industrije. Zaradi uporabe instrumenta v farmacevtskih podjetjih je le-ta zasnovan in izdelan v skladu z zelo strogimi uporabniškimi zahtevami. Ekipa inovatorjev, v kateri so dr. Rok Sekirnik, dr. Urh Černigoj, dr. Matevž Korenč (vsi Sartorius BIA Separations d.o.o.) in mag. Matej Petrič (IntBas d.o.o.), so pričeli z razvojem Alkalizatorja maja 2021. Ta se je lanskega decembra že pričel uporabljati v industriji in je plod izkjučno slovenskega znanja.
Podjetje Škrlj d. o. o. je bilo nagrajeno s srebrnim priznanjem za procesno inovacijo Drop&Weld, ki predstavlja inovativno rešitev za učinkovito inovativno avtomatizacijo ročnih procesov varjenja nestandardiziranih izdelkov z možnostjo hitre in učinkovite prilagoditve na nov varilni proces, za kar na trgu ni učinkovitih rešitev. Pri tem je bilo razvitih več novih prebojnih rešitev, ki predstavljajo pomemben napredek na področju stanja tehnike. Inovacija Drop&Weld izkazuje številne ugodne vplive na okolje in omogoča zeleni prehod.
Čestitke.
* Fotografije: Gospodarska zbornica Slovenije