Brigita Habjan Štolfa, direktorica GZS Severne Primorske gospodarske zbornice, je na tokratnem, sicer petem dogodku v nizu predstavitev gospodarske diplomacije v posameznih slovenskih regijah, izpostavila izvozno naravnanost podjetij iz regije. "Severno Primorska regija je ena tistih, ki pozitivno prispevajo k presežku v slovenski trgovinski bilanci. Največji izvozni in uvozni partnerici podjetij sta tradicionalno Italija in Nemčija, na tretjem mestu pa je Hrvaška,« je bila jasna. Predstavila je ključne usmeritve Severno Primorske gospodarske zbornice na področju internacionalizacije ter povezovanja čezmejnega poslovnega prostora. Posebno pozornost je posvetila kratkoročnim, letnim in dolgoročnim načrtom aktivnosti, ki bodo podpirale podjetja pri vstopu na tuje trge, krepili mednarodno konkurenčnost regije ter spodbujali sodelovanje z gospodarskimi subjekti iz sosednjih držav. »Internacionalizacija je ena izmed strateških prioritet zbornice v prihodnjih letih, saj predstavlja ključen dejavnik za rast, inovativnost in trajnostno prihodnost gospodarstva v regiji," je poudarila ter izrazila prepričanje, da bodo tovrstna srečanja in nadaljnje sodelovanje prispevali k še tesnejšemu povezovanju podjetij ter odpiranju novih poslovnih priložnosti na mednarodnem trgu.
Ministrica Tanja Fajon se je zahvalila Severno Primorski gospodarski zbornici, da gosti dogodek v mesecu, ko so se začele aktivnosti, povezane s projektom Evropska prestolnica kulture GO! 2025 Nova Gorica Gorizia, kjer se prvič povezujeta mesti dveh držav in s svojim sodelovanjem presegata mejo. Izrazila je prepričanje, da bo projekt poleg številnih kulturnih dogodkov prinesel podjetjem tudi poslovne priložnosti. Povzela je aktivnosti gospodarske diplomacije v minulem letu ter predstavila načrtovane gospodarske delegacije, mednarodne poslovne konference in zasedanja mešanih komisij za gospodarstvo v letošnjem letu. Udeležence dogodka je seznanila, da je bil v okviru diplomatskega posveta decembra 2024 podpisan dogovor z ministrom za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papičem, s katerim bodo diplomatska predstavništva in konzulati v tujini sodelovali pri promociji dosežkov slovenske znanosti in inovacij. Podjetja je pozvala, da v stikih s predstavniki gospodarske diplomacije, ohranjajo in še naprej iščejo nove poslovne priložnosti na novih trgih.
Še podrobneje je način delovanja gospodarske diplomacije in podporo gospodarske diplomacije ter primere dobre prakse internacionalizacije slovenskih podjetij v tujini, predstavil dr. Slobodan Šešum, generalni direktor Direktorata za gospodarsko in javno diplomacijo. Zahvalil se je visokotehnološkima podjetjema iz regije Arctur ter Instrumentation Technologies, ki so ju predstavniki gospodarske diplomacije obiskali v okviru obiska goriške regije. V pogovoru z vodstvi obeh podjetij je bilo opredeljenih nekaj načinov, s katerimi bi lahko obe podjetji poskrbeli za boljšo vidnost na ključnih trgih s pomočjo mreže diplomatsko-konzularnih predstavništev Slovenije.
V nadaljevanju je mag. Marjana Majerič, izvršna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) za strateški razvoj in internacionalizacijo, predstavila Strateški svet za internacionalizacijo GZS in konkretne predloge krepitve internacionalizacije v prihodnjih letih. Izpostavila je uspešno sodelovanje med Gospodarsko diplomacijo in GZS skozi mnoge delegacije, ki so bile izvedene v partnerstvu tudi z MGTŠ ter predstavila načrtovane aktivnosti v letu 2025.
Ines Čigoja, vodja programa Pospeševalnik izvoza Centra za mednarodno poslovanje (CEMP) GZS, je prikazala ključne aktivnosti CEMP-a ter Pospeševalnik izvoza, ki nudi podporo podjetjem, ki se prvič podajajo na tuje trge. Slednji ponuja konkretne usmeritve in orodja za razvoj izvoznih zmogljivosti, raziskovanje priložnosti in izzivov, stik z izkušenimi mentorji in strokovnjaki ter mnogo več.
* Vir in fotografija: Severnoprimorska gospodarska zbornica