Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteIntervju z Gurando Dzamelashvili, gruzijko, ki kot EVS prostovoljka že osem mesecev živi in dela v Ajdovščini.
Guranda je 23-letna novinarka. Iz Gruzije je v Slovenijo prišla kot EVS prostovoljka in sodeluje pri programu Medobčinskega društva prijateljev mladine. Kmalu pa se njena EVS prostovoljna služba zaključi in se vrača nazaj v rodno domovino. Za naš potral je spregovorila o kako je v teh osmih mesecih spoznala vsakodnevno življenje v našem majhnem mestu in v čem sta si državi podobni in različni.
Če bi hitro in na kratko opisala Ajdovščino, bi jo kako?
Ajdovščina je lepo in prijazno, predvsem pa majhno mesto, kjer ljudje živijo svoje življenje v miru. V mestu je veliko dogodkov, kjer lahko vsak sodeluje ali pa le opazuje in uživa. V nasprotju z Gruzijo imajo pri vas ljudje, po končani službi, še vedno dovolj časa za družino in svoje hobije.
V Ajdovščini je najboljše?
V Ajdovščini mi je najbolj všeč to, da ljudje res poskušajo živeti zdravo in se ukvarjajo z različnimi športi ter oblikami rekreacije. Slovenci zaključite s službo že popoldan in vam ostane še precej časa zase. Pri nas v Gruziji, se ljudje vrnejo iz služb šele ob sedmih ali osmih zvečer in nimajo časa za šport ali karkoli drugega. Sploh ženske so prikrajšane, ker velja, da morajo skrbeti za dom in družino.
In kaj ni preveč dobro v Ajdovščini?
Najmanj všeč mi je zagotovo vreme. Težko sem se privadila nanj. Burja in nizke temperature mi niso všeč. Sploh, če se v mestu obenem še nič ne dogaja, kar bi mi bilo zanimivo, potem postane za tujca življenje malce dolgočasno. Sama grem rada ven, v mesto ali v naravo, ko imam prosti čas. Če pa je vreme slabo tega ne morem storiti.
Razlike in podobnosti med Gruzijo in Slovenijo?
Obe državi sta majhni državi. V obeh državah pada rodnost in povsod se mladi izseljujejo iz države, v iskanju boljših pogojev za življenje. In največkrat se mladi nato ne vrnejo več domov. V obeh državah najdemo precej zeleno naravo, z morsko obalo in gorami. Mnogo Slovencev in Gruzijcev prideluje svoje vino. Smo si pa precej različni v jeziku in hrani. Prav tako Gruzija ni del Evropske unije, zato Gruzijci težje potujemo po svetu.
Obiskala si kar precej Slovenije. Kje ti je bilo najlepše?
Precej sem potovala po Sloveniji in videla sem skorajda celotno državo. Težko bi rekla, da je en del Slovenije lepši kot drugi. Lepota Slovenije je kombinacija vsega, narave, lepih hiš in mirne atmosfere.
Znano je da imate v Gruziji odlična vina, si morda poskusila tudi naše vina? So podobna?
Ne morem komentirati in ne znam odgovoriti, ker mi vino ni preveč všeč. Poskusila sem seveda slovenska vina. To je zame nova kultura in rada bi Slovenijo čimbolje raziskala. Med drugim tudi slovenska vina seveda.
Kaj mora nekdo, ki pride v Gruzijo nujno obiskati ali videti?
Hmmm, najprej bi vsakemu svetovala, naj se vnaprej pozanima o Gruziji, morda spozna kakšnega Gruzijca. Potem pa naj se odloči za obisk ali ne. Sama bi bila zelo vesela obiska iz Slovenije. Ljudje imamo različne okuse in imamo radi različne stvari ampak kot vem imate Slovenci radi gore in povem vam, da jih imamo tudi mi dovolj. Priporočam trekinge v naravi in nato plavanje v Črnem morju.
Najljubša slovenska beseda?
Nimam najljubše slovenske besede, zagotovo pa si bom najbolj zapomnila besedico Hvala, ki jo tudi največ uporabljam.
Hvala.
Foto: MojaObcina.si & Guranda Dzamelashvili Facebook