Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteŽe dober mesec je praktično ves svet v karanteni, a karantene se med seboj razlikujejo. Danes se nam je oglasil Urban Rotnik, član ajdovskega kolesarskega kluba Črn trn, ki svojo izolacijo preživlja v zelo oddaljeni Novi Zelandiji. Kako resno so Novozelandci vzeli karanteno in kako bo potekalo Urbanovo skorajšnje potovanje nazaj v domovino, pa si preberite v spodnjih vrsticah.
Urban Rotnik ni Ajdovec je pa skoraj Ajdovec. Kdor vsaj malce spremlja gorsko kolesarstvo, ga pozna kot večkratnega državnega prvaka v 4Krosu, na lanskem svetovnem prvenstvu v italijanskem Val di Sole pa se je s četrtim mestom zelo približal dosežku, ki ga je pred leti senzacionalno osvojil Mitja Ergaver. Vse to in še marsikateri drug uspeh na dveh kolesih je Urban Rotnik, po rodu iz okolice Šoštanja, dosegel v dresu ajdovskega Črnega Trna, ki mu je zvest že vse od začetka svoje športne poti.
V začetku leta ga je pot odpeljala na Novo Zelandijo. Natančnjeje na jug, v Queenstown. Predvsem po iskanje novih kolesarskih dogodivščin in spoznavanje oddaljenih kotičkov sveta. V predelanem kombiju, ki omogoča tudi bivanje. Pravi "road trip" torej. Vmes mu je uspelo odpeljati še kolesarski dual kros na znamenitem festivalu Crankwork, kmalu zatem, pa se je življenje začelo postavljati na glavo. Tudi v Novo Zelandijo se je naselil Covid-19, novi koronavirus. Kolo je bilo potrebno pospraviti, spanje v kombiju je na hitro zamenjalo iskanje primernega bivališča. "Za novozelandsko vlado je bil kar izziv, kam dati vse popotnike ki potujejo s kombijem (kot jaz) in niso našli nastanitve za čas karantene. Večina hostlov, apartmajev in stanovanj ni sprejemala več gostov že pred popolno karanteno. Vlada je vendarle poskrbela, da so lahko dobili brezplačne nastanitve v nekih manjših hiškah, mene pa je pod streho sprejel prijatelj. Novozelandci so sicer zelo odprti in prijazni ljudje in vsakomur res nesebično pomagajo. Izgleda skoraj nerealno" je pogovor načel Urban Rotnik. Z začetkom karantene se je seveda za nekaj časa poslovilo tudi gorsko kolesarstvo. "Lahko sicer furamo kolo, ampak samo v okolici svojega doma in “na izi”. Ne pa tam, kjer bi morda tvegal kakšno poškodbo. In ljudje to zelo upoštevajo. Tudi domačini, ki zelo dobro poznajo zahtevnejše trejle, le teh trenutno ne furajo." nam je kolesarsko situacijo na Novi Zelandiji pojasnil Urban Rotnik in obenem pojasnil kako poteka njegov "navaden" dan: "Še sreča da ni karantena daljša, ker bi napisal magistrsko nalogo, pa še doktorat štartal. Sicer pa ja, ni “tapravga bajkanja«, ni druženja. Ampak dobro, nisem na slabem mestu obtičal. Lahko grem na "luft", naredim kakšen “na izi” krog s kolesom ali pa pomagam prekopati kak meter novega kolesarskega traila. Lotil sem se tudi nekaterih projektov, ki so bili dolgo na stranskem tiru. Če sem iskren, sem veliko stvari naredil, za katere si prej nisem vzel časa, in sem vesel da so zdaj končane. Ampak nisem si mislil, da bom to počel v Queenstownu, v enem najboljših krajev na svetu za "furat bajk", to ima malo grenkega priokusa. Bom pač moral še enkrat sem."
Urban Rotnik
Ukrepi, ki jih je za zajezitev širjenja koronavirusa sprejela novozelandska vlada so podobni, oziroma še malce strožji, kot v naši podalpski deželici. "Smo kar na istem. Vse se je vse zelo hitro spremenilo. Večina primerov okužb na Novi Zelandiji je bila “uvoženih” oziroma povezanih s potovanji zunaj meja. A, takoj, ko so našli primere, katerih izvor ni bil jasen, so iz stopnje 2 skočili na stopnjo 4. Torej v popolni “lockdown”, in to v dveh dneh. Dovoljeno je le potovanje z avtomobilom po hrano in druge nujne življenjske stvari. Dovoljena je tudi rekreacija, ki ne ogroža tebe oziroma ostalih, druženje je dovoljeno samo s tistimi s katerimi si v izolaciji. Katere gospodarske ukrepe je sprejela tukajšnja država ne vem natančno, ker nisem veliko sledil, slišal pa sem, da so kar hitro finančno pomagali delodajalcem. Zagotovo bo novo nastala situacija za Novo Zelandijo hud udarec, saj je turizem glavna gospodarska dejavnost, poleg kmetijstva."
Urban Rotnik
Na Novi Zelandiji so doslej po zadnjih podatkih zabeležili 1.064 okužb z novim koronavirusom, ki je terjal 5 smrtnih žrtev. Kljub temu, da se epidemija v tej pet milijonski državi umirja, pa v veljavi ostajajo strogi ukrepi. Karantena je podaljšana do 20. aprila. Novozelandsko vlado trenutno vodi premierka Jacinda Ardern, ki je med državljani sicer zelo priljubljena, svetovno pozornost pa je pred meseci požela tudi zaradi rojstva otroka. 38-letna političarka, ki je ob pokojni pakistanski premierki Benazir Buto edina predsednica vlade, ki je rodila med mandatom, je prvorojenko rodila 21. junija lansko leto. Po šestih tednih porodniškega dopusta pa se je vrnila na delo v predsedniško palačo. Na naše vprašanje ali so tudi Novozelandci, podobno kot Slovenci, z ostrimi kritikami pospremili ukrepe tamkajšnje vlade, je Urban Rotnik takole odgovoril: "Niti priblizno. Niti enega očitka ali slabega komentarja še nisem zasledil. Občutek imam, kot da vsi dihajo skupaj. To mi je res všeč. In takšna atmosfera pomaga, da se gre lažje in hitreje skozi to situacijo. Novozelandska predsednica vlade je res "faca", potem, ko spakira otroka v posteljo, pride na Facebook, vklopi Live video in odgovarja ljudem na vprašanja, zvečer po 23. uri. Pa saj ne moreš, da je ne bi imel rad."
Urban Rotnik
Urbanova odisejada na Novi Zelandiji pa gre počasi h koncu. Tudi brez koronavirusa bi kmalu napočil čas za odhod v Slovenijo, a popotovanje proti Sloveniji bo v teh razmerah zagotovo drugačno. "Ja, moja pot domov se začne v petek ob treh zjutraj in bo trajala približno petdeset ur. Pet letališč in pet držav. Upam, da bo šlo vse po načrtu. Prvotno sem imel karto kupljeno en dan kasneje. Potem je bil tisti let odpovedan in sem dobil drug termin a je bil tudi ta odpovedan. Sledil je malo "ping-ponga" z Katarci v Zagrebu, ampak so kmalu našli prostor na tem letalu, čeprav je bilo rečeno, da se aprila ne bo več letelo. En kup težav je tudi s tem, kako priti do letališča za moj let domov. Večina notranjega prometa stoji, iz Queenstowna sploh ni letov, z avtom do Aucklanda ne moreš, ker trajekt ne obratuje, javni promet je ugasnil. Sedaj grem z rent-a-carjem do Christchurcha, od tam letim v Auckland, potem pa naprej do Dohe, Frankfurta in Zagreba. Če že od samega začetka ne bi imel karte s Qatarjem, verjetno trenutno ne bi mogel domov, ker so se enosmerne karte prodajale po 7000 eur."
Za konec tega pogovora smo Urbanu Rotniku zaželeli srečno pot nazaj domov in upanje, da ga bomo lahko pozdravili na septembrskem Kolesarskem festivalu v ajdovskih Palah.
* Fotografije: Urba Rotnik Facebook