Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteMed kandidati za župana občine Ajdovščina je tudi dosedanji župan Tadej Beočanin, ki se nadeja tretjega mandata, znova pa kandidira s podporo stranke Social demokratov. Kot tretji na volilnem lističu obljublja nadaljevanje svoje politike, več o načrtih v prihodnje pa nam je zaupal v spodnjih vrsticah.
Tadej Beočanin je svojo župansko pot na čelu Občine Ajdovščina pričel leta 2014 in jo nato uspešno potrdil tudi na Lokalnih volitvah leta 2018. S podporo stranke SD se tretjič podaja v boj za županski stolček, saj si želi nadaljevati s projekti, ki jih je zastavil v prejšnjih mandatih. Rojen 30. septembra 1982 in po poklicu magister farmacije, kot rečeno, opravlja delo župana Občine Ajdovščina.
Kako bi zagotovili nadaljnji gospodarski razvoj občine Ajdovščina in ob tem uravnotežiti razvoj javnih storitev, kot so denimo dovolj prostora za vse v vrtcih in šolah, učinkovito javno zdravstvo, urejene površine za preživljanje prostega časa in podobno?
Na področju razvoja gospodarstva bomo energijo in vire usmerjali predvsem v spodbujanje podjetij z višjo dodano vrednostjo, zlasti s področja panog, ki so se v zadnjem desetletju okrepile na našem območju – farmacevtika, aviacija, biotehnologija ... Dodatne spodbude bomo za prihod na naše območje namenjali podjetjem iz IKT sektorja. Dejstvo je, da gospodarski razvoj pomeni tudi povečanje prebivalstva, ki je v občini Ajdovščina občutno tako zaradi pozitivne natalitete kot tudi zaradi priselitev iz drugih občin v državi in v manjši meri iz tujine, zaradi česar moramo zagotoviti dodatne kapacitete v javnih programih. Do septembra 2024 bo dograjena Osnovna šola Šturje s 13 učilnicami, skupno kuhinjo in manjšo telovadnico. Ker se je gradnja novega 20-oddelčnega vrtca zamaknila zaradi gradnje šole, bomo povečanje vrtčevskih kapacitet omogočili z dodatnimi enotami vrtca v mestu in na podeželju. Poleg tega bo do konca tega mandata zgrajen zdravstveni center pod letališčem za kakovostno in učinkovito javno zdravstvo. Ob tem ne gre spregledati kadrovskih stanovanj za zdravstvene delavce, ki so namenjena zagotavljanju zadostnih zdravstvenih kadrov. Veliko teženj bomo namenjali razmahu športnih površin, ozelenitvi mesta in podeželja, urejanju sprehajalnih pešpoti in podobno. Veliko bo k zagotavljanju dodatnih rekreacijskih površin doprinesel tudi ravnokar izveden nakup območja pod Policami, ki ga bomo namenili trajnim zelenim površinam mesta. Ob vsem tem pa ne gre spregledati projekta Park znanja, ki prav tako predvideva zunanje športne površine in v srednjeročnem obdobju gradnjo velike športne dvorane.
Kje vidite rezerve pri razvoju podeželja v občini Ajdovščina?
Na podeželju bomo nadaljevali s komunalnim opremljanjem vasi: v letu 2023 sledijo vasi Stomaž, Plače, Cesta ter zaselka Grivče in Gradišče. V drugi polovici mandata se bomo s komunalno infrastrukturo pomikali naprej, proti zahodnemu delu občine. Določena naselja imajo dober potencial tudi za širitev bivanjskih kapacitet, zato predvidevamo komunalno urejanje prostorov za individualno stanovanjsko gradnjo, na primer v Črničah in na Planini.
Ob investicijah, ki jih bomo uskladili s krajevnimi skupnosti, pa ne gre spregledati niti izjemnega potenciala, ki ga imajo krajevne skupnosti in vaška društva na družabnem področju. Po kulturnem in izjemno pestri društveni razvejanosti naše krajevne skupnosti prednjačijo tudi v državnem merilu in tudi k tem potencialom in krepitvi živahnega vaškega utripa bomo stremeli tudi v prihodnje.
Kako bi občini Ajdovščina v naslednjih štirih letih zagotoviti čim več evropskih sredstev?
V zadnjih štirih letih je občina Ajdovščina zagotovila izjemen izplen evropskih in državnih sredstev – za kar 27 milijonov evrov smo uspeli pridobiti sofinanciranja, kar je 1.350 evrov na prebivalca. Ponosni smo, da smo uspeli doseči, da nobena večja investicija ne poteka brez sofinanciranja iz države ali Evrope. Z gotovostjo bomo tem težnjam sledili tudi v prihodnje. Dokazali smo namreč, da znamo projekte kvalitetno pripraviti in z njimi uspešno kandidirati na prav vseh razpisih, ki so na voljo.
Občina Ajdovščina za svoj nadaljnji razvoj turizma nujno potrebuje večji hotel. Se strinjate? In kako najti pot do uresničitve projekta?
Z gotovostjo je večji hotel v središču Ajdovščina nujen in istočasno izjemna priložnost za nadaljnji razvoj turizma in ponujanje nočitvenih kapacitet. Občina Ajdovščina je že v dogovoru z dvema potencialnima investitorjema in prepričan sem, da bomo uspeli vsaj z enim skleniti dogovor za prenovo objekta Jochmmanovega mlina v mestni hotel, ki bo dodatne kapacitete nudil tako gostom kot tudi domačinom. V njem so namreč poleg sob predvidene različne aktivnosti in ponudba kot denimo: restavracija, vinoteka, degustacijski prostor, konferenčna dvorana in drugo …
S kakšnimi ukrepi ali dejanji bi poskušali nuditi pomoč najšibkejšim skupinam, v primeru večje energetske krize?
Ekonomsko najšibkejšim skupinam Občina že sedaj nudi neposredno pomoč pri plačilu rednih stroškov in to bomo seveda ohranili tudi v prihodnje, tako v sodelovanju z Rdečim križem in Karitasom kot z neposrednimi denarnimi pomočmi. Predvsem pa bomo energijo in vire usmerili v srednjeročne in dolgoročne ukrepe v smislu energetske samooskrbne skupnosti na področju električne energije. Eden izmed načrtovanih ukrepov bo projekt pokrivanja javnih parkirišč s sončnimi elektrarnami, kar bo na voljo tudi občanom, da v smislu samooskrbne skupnosti vključijo v projekte. S tovrstnim ukrepom bomo na eni strani zagotovili električno energijo za občanke in občane ter za skupne javne potrebe, obenem pa zaščitili avtomobile pred vremenskimi vplivi.
Občina Ajdovščina je v zadnjih letih na različnih področjih precej okrepila pomoč starostnikom. Kakšne so lahko še dodatne možnosti in ideje za prihodnost, ki bi mnogim olajšale in olepšale jesen življenja?
Starejšim smo v preteklem mandatu zagotovili gradnjo dnevnega centra Hiša dobre volje, ki je v Palah že odprl svoja vrata. Stroji brnijo za gradnjo novega Doma starejših občanov Kresnice. Če tema dvema objektoma dodamo še skorajšnjo gradnjo oskrbovanih stanovanj na Ribniku, se lahko strinjamo v trditvi, da bomo imeli kvalitetno in pestro infrastrukturo za kvalitetno starost. Tudi v prihodnje bomo skrbeli za nadaljevanje gradnje oskrbovanih stanovanj, uvedli bivalne enote za starejše in podpirali društva in programe za starejše ljudi in jim se tem omogočali kvalitetno in starost.
Se strinjate, da občina Ajdovščina potrebuje sodoben kulturni center? Kako do uresničitve tega projekta?
Kultura je pomembno gibalo družbe in prav je, da ji omogočamo enakovreden razvoj, istočasno pa možnost kulturnega udejstvovanja vsem, ki se s kulturo ukvarjajo bodisi profesionalno bodisi ljubiteljsko. Najprej je potrebno v občini in širše povečati povpraševanje po tovrstni ponudbi, po kulturni produkciji, in šele nato pristopiti k izgradnji kulturnega doma. Prepričan sem, da bo do tega z gotovostjo prišlo, a izgradnje kulturnega doma ne predvidevamo v obdobju prihodnjih štirih let. Bomo pa ob zaključku mandatnega obdobja poskrbeli za začetke projektiranja kulturnega centra, ki ga bomo umestili v Rizzatovo vilo z dodatnim prizidkom.
Občina Ajdovščina ima precej zastarelo športno infrastrukturo. Se strinjate, da bi morda bil čas za novo, večjo in sodobnejšo športno dvorano? Katero ostalo športno infrastrukturo bi občina po vašem mnenju še potrebovala oziroma bi jo bilo potrebno obnoviti?
Rekreacija in šport sta neločljivo povezana s skrbjo za zdrav način življenja in za ohranjanje ter razvijanje raznolikih športnih talentov. Zaradi vseh teh vzgibov Občina Ajdovščina podpira športno dejavnost – na eni strani s skrbjo za infrastrukturo, na drugi strani s sofinanciranjem športnih društev in organizacij. Ob tem ne gre spregledati, da občina redno vzdržuje športna igrišča in druge športne površine, pred kratkim je bilo nogometno igrišče v Športnem centru Police v celoti obnovljeno z novo travnato površino, prav tako je bila urejena površina za teniško igrišče, stroji pa so že zabrneli za gradnjo gimnastične dvorane na Policah. V prihodnje bomo prenovili tudi vhod v športni center, obeta pa se tudi nova velika športna dvorana z zunanjimi športnimi površinami in BMX progo na območju Parka znanja, severno od letališča. Pump track bomo umestili na Ribnik, pod šolsko igrišče. Tudi na vaseh so že pripravljeni projekti za gradnjo nove športne infrastrukture – v Skriljah, Vrtovčah in Gaberjah bodo stroji zabrneli že prihodnje leto.
Težava v občini Ajdovščina so tudi številne prometne poti, ki so v slabem stanju in bi bile potrebne obnove? Kateri odseki cest so tisti, ki jih bi poskušali najprej obnoviti v primeru vaše zmage na županskih volitvah?
Odlok o občinskih cestah določa, da se v planu razvoja in vzdrževanja občinskih cest za obdobje štirih let določijo prednostne naloge gradnje in vzdrževanja občinskih cest, viri sredstev za njihovo uresničevanje ter letna dinamika njihovega uresničevanja. Za nujne evidentirane sanacije vseh cest na našem območju potrebujemo 7 milijonov evrov, iz proračuna pa Občina letno za investicijsko vzdrževanje namenja slab milijon evrov letno. Tako bo tudi v prihodnje, torej po milijon evrov letno bo namenjen investicijskemu vzdrževanju cest, vezano na prioritete, ki so postavljene. Najbolj kritični odseki so trenutno na relaciji Velike Žablje – Vrtovče, na cestah na Planino, Vodice, na Gori... Na vseh teh cestah smo v zadnjem mandatu že izvedli nekatera nujna dela, prenavljali jih bomo tudi najprej. Imajo pa pri tovrstnem urejanju in obnovi cest izjemno pomembno vlogo predlogi posameznih krajevnih skupnostih.
Zaradi povečanega razvoja gospodarstva pa tudi zaradi podnebnih sprememb obstaja nevarnost poslabšanja čistoče zraka v našem okolju. S katerimi ukrepi bi poskušali zagotavljati čistejši zrak in čistejše okolje nasploh?
Občina Ajdovščina je bila lansko leto razglašena za zmagovalko v kategoriji energetsko najprodornejših občin med srednje velikimi občinami v Sloveniji. Izbrani smo bili na podlagi ukrepov s področja trajnostne mobilnosti, pa tudi prilagajanja na podnebne spremembe. Naše območje izstopa predvsem po številnih aktivnosti in naložbah na področju trajnostne mobilnosti z denimo izgradnjo električnih polnilnic in kolesarskih povezav. Občina je z inovativnimi in učinkovitimi ukrepi prepoznana tudi kot vodilna občina na področju prilagajanja na podnebne spremembe, tudi z ozelenitvijo območja občine. Navsezadnje pa se lahko pohvalimo tudi z ustanovitvijo samooskrbne energetske skupnosti. Vsem tem že začrtanim projektom bomo sledili tudi v prihodnje in jih nadgradili v smeri vzpostavitve javnega potniškega prometa in drugih oblik, ki peljejo k trajnostnim rešitvam na več področjih delovanja.
Šolske prostore, kjer smo imeli zrak slabše kakovosti, smo že opremili s senzoriko in sistemi za prečiščevanje zraka. Kjer bo potrebno, bomo podobne sisteme vzpostavljali tudi naprej.
V svetu se napoveduje velike energetska kriza. Kakšne so po vašem mnenju možnosti, ki bi jih v občini Ajdovščina lahko izkoristili za varčevanje z energijo?
Raznolike ukrepe za prihranke smo že uvedli – tako smo izpeljali številne projekte energetske sanacije objektov, kot so denimo stavba Glasbene šole Vinka Vodopivca in domovi krajanov; uvajamo javno razsvetljavo na sončno energijo; ukrepe pa izvajamo tudi na področju trajnostne mobilnosti, ozelenjevanja območij, ipd. V energetsko učinkovitem ravnanju je priložnost, da še izboljšamo kakovost bivanja ob predani skrbi za okolje. Temu bomo tudi v prihodnje posvečali veliko pozornosti, zlasti trajnostni usmeritvi prometa, izgradnji samooskrbnih energetskih skupnosti in ozelenitvi mesta in podeželja.
Imate morda idejo ali načrt kako izboljšati javni prevoz v občini Ajdovščina, ki ga trenutno na podeželju skorajda ni ali pa je izredno redek?
Ena izmed zavez, ki jo navajam v volilnem programu za mandat 2022–2026, je tudi vzpostavitev (pri)mestnega potniškega prometa. Poleg tega načrtujemo tudi vzpostavitev prevozov za klic ter nadaljevanje projekta Sopotniki.
Je po vašem mnenju v občini Ajdovščina dovolj dobro poskrbljeno za mlade in kje vidite še rezerve?
Mladi so tisti, ki jim moramo zasejati svetlo prihodnost in jim dati možnost, da razvijajo vse svoje talente. V preteklem mandatu smo v občini Ajdovščina uspešno podaljšali certifikat Mladim prijazna občina, kar pritrjuje temu, da že več let načrtno urejamo mladinsko področje z ukrepi, ki mladim omogočajo čim hitrejše osamosvajanje. S številnimi ukrepi in sodelovanjem s ključnimi akterji na področju mladinskega dela smo v Ajdovščini prepoznani kot nosilci številnih dobrih praks, ki smo z načrtnimi ukrepi mladim omogočili vzpodbudne pogoje. Seveda bomo k utiranju nadaljnjih priložnosti stremeli tudi v prihodnje. Eden pomembnih projektov je vzpostavitev testnega projekta cenovno dostopnih hiš za mlade in mlade družine v Dobravljah. Nadaljevali bomo z uvedenimi ukrepi in mladim pomagali po svojih močeh.
Ob ukrepih, ki mladim olajšajo vstop v odraslost, pa je zanje pomembna tudi zabava, zato želimo okrepiti število zabavnih dogodkov in prireditev.
Vaša predvolilna obljuba ali obljube?
V prihodnjem mandatu se bom ob prioritetah iz prejšnjega in obstoječega mandata dodatno posvetil področjem kmetijstva, prometa, kulture, športa in razvedrila ter digitalizaciji. V mandatu bomo poskrbeli tudi za šole in vrtce, zdravstveni in gasilski center ter dodatne ukrepe za ranljive skupine občank in občanov. Zavedajoč se vseh potreb, obdani z zagonom in prodornostjo, si želimo z ekipo še nadaljnja štiri leta snovati nove priložnosti, ki bodo občino Ajdovščina in njene občanke in občane obogatile na vseh področjih življenja, delovanja in bivanja nasploh.
Hvala.