Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteŠtevilka štiri na volilnem lističu letošnjih lokalnih volitev v občini Ajdovščina pripada Marjanu Poljšaku. Slednji je štirinajst let že služboval na čelu Občine, vse od leta 2000 pa do leta 2014. S podporo stranke Socialistična partija Slovenije si želi znova na županski stolček, kakšen je njegov program pa si preberite v spodnjih vrsticah.
Marjan Poljšak je nekdanji župan Občine Ajdovščina, ki so mu volilke in volilci zaupali dolgih 14 let, med leti 2000 in 2014. Tudi po odhodu iz občinske politike je ostal dejaven na slovenskem političnem parketu, znova pa je, s podporo Socialistične partije Slovenije, pripravljen, da postane župan. Rojen 8. septembra 1945, po poklicu diplomirani inženir kemijske tehnologije, trenutno pa upokojenec.
Kako bi zagotovili nadaljnji gospodarski razvoj občine Ajdovščina in ob tem uravnotežiti razvoj javnih storitev, kot so denimo dovolj prostora za vse v vrtcih in šolah, učinkovito javno zdravstvo, urejene površine za preživljanje prostega časa in podobno?
Podobno, kot sem v mojih mandatih 2000 do 2014 podpiral razvoj visoke tehnologije, ki so jo vodili domačini – podpora Ivu Boscarolu, da zgradi objekt za razvoj in proizvodnjo zraven letališča, podpora Alešu Štrancarju, da zgradi Biaseparations v Ajdovščini, podpora Danilu Zavrtaniku in Gvidu Bratini za izgradnjo stavbe Univerze v Novi Gorici za oddelke fizike, materialov in kmetijstva v Ajdovščini – bom podpiral visokotehnološke pobude domačinov. V Ajdovščini je velik zagon gospodarstva stekel s ključno rešitvijo spremembe kmetijske površine med hitro cesto in obvoznico, v industrijsko, kar nam je uspelo leta 2004 – poudarjam delovanje na tem svetovalca Petra Velikonje - pri odhajajoči vladi LDS, ob podpori njenega generalnega sekretarja – domačina – Mirka Bandlja. Temu je sledilo naše zgledno urejanje obrtnih con. Širjenju gospodarske dejavnosti sledi priseljevanje v Ajdovščino, gradnja stanovanj, domačinov iz oklice, priseljencev iz Slovenije in od drugod in s tem povečan promet, potrebe povečanja komunalne infrastrukture, šol, vrtcev, zdravstva, itd. Temu je in še vedno občina večinoma ustrezno sledi, sedanja občinska oblast pa ne sledi povečanju prometa z ustreznim reševanjem ključnih točk, kjer se ustvarjajo zastoji v prometnih konicah – izvoz iz hitre ceste, Hubeljski most, križišče proti Colu. To bomo uredili mi – nova občinska oblast. Izredne krizne razmere v svetu, ki se bodo še povečale, bodo tudi v Ajdovščini vplivale na zmanjšanje zagona gospodarstva, pomembno bo predvsem prilagajanje podjetij na te spremembe, čemur se bo morala prilagajati tudi občina.
Kje vidite rezerve pri razvoju podeželja v občini Ajdovščina?
Ker vemo, da bo izredno pomanjkanje energije in hrane v svetu, pri nas malo manj, vsak kmet in nekmet »po zdravi kmečki pameti« ve: tretjina občine, kjer je nemogoč teren za pašnike drobnice, naj ostane gozd in meja - tam je dovolj kurjave za vsa gospodinjstva, pa še kaj za prodajo drugam ostane; vse površine nekdanjih pašnikov po pobočjih in drugod očistimo drevja in pasemo drobnico – bo dovolj te vrste mesa za nas na Ajdovskem pa še za prodajo drugam; vso najkvalitetnejšo njivsko zemljo v dolini obdelati intenzivno za pridelavo krompirja, koruze in pšenice, mogoče bo dovolj za naše potrebe; v intervalu med žetvijo in setvijo sejati krmne rastline za govedo in prašiče, na manj kvalitetnih njivskih površinah gojiti krmno koruzo in ostale krmne rastline za govedo in prašiče, gotovo bomo imeli še večje viške mleka in govedine, pa tudi prašičjega mesa bi bilo dovolj za našo samooskrbo. Občina ne more delovati učinkovito v navedene smeri, brez tega, da gre vlada RS v to smer. Vsekakor pa bodo krize vladajoče prisilile preiti od besed k dejanjem. Živinoreja!
Kako bi občini Ajdovščina v naslednjih štirih letih zagotoviti čim več evropskih sredstev?
Po mojih izkušnjah in vedenju je občinska uprava za to sposobna, le občinska oblast jo mora resno poganjati tudi v to smer.
Občina Ajdovščina za svoj nadaljnji razvoj turizma nujno potrebuje večji hotel. Se strinjate? In kako najti pot do uresničitve projekta?
Upam, da se bo, kljub prihajajoči krizi, pojavil investitor kateremu bo Občina pomagala pri dovoljenjih.
S kakšnimi ukrepi ali dejanji bi poskušali nuditi pomoč najšibkejšim skupinam, v primeru večje energetske krize?
Zgoraj sem že napisal, da je na Ajdovskem več kot dovolj lesa za drva v gozdovih in mejah. Kjer je gozd in meja v lasti države ali občine, bi dosegli, da bi najrevnejši lahko brezplačno nabirali manj kvalitetni les za kurjavo.
Občina Ajdovščina je v zadnjih letih na različnih področjih precej okrepila pomoč starostnikom. Kakšne so lahko še dodatne možnosti in ideje za prihodnost, ki bi mnogim olajšale in olepšale jesen življenja?
Recimo, da občina preskrbi vsakemu starostniku, ki nima svojega zemljišča, v brezplačno uporabo 300 m2 vrta ob vodotoku, da tam dela in pridela zelenjavo, vse za svoje in drugih zdravje. Poznate pregovor: kdor se ustavi je izgubljen. Torej naj se starostniki za svoje zdravje fizično trudijo tudi z vrtom dokler zmorejo. Če se nekdo ne giblje in ne dela, izredno hitro fizično propada, ampak to se ne splača, naj gre v drugo smer, delati dokler ne oslabijo! Ko pa je beseda o tistih starostnikih, ki se oteženo ali pa se sploh več ne gibljejo in potrebujejo dodatno nego v domu starejših občanov, bolnici, bomo zahtevali od države, da socialne podpore brezposelnim pogojuje za njihovo delo - pomoč v domovih starostnikov in v bolnicah.
Se strinjate, da občina Ajdovščina potrebuje sodoben kulturni center? Kako do uresničitve tega projekta?
Seveda ga rabi, vendar je Beočanin, žal brez protesta kulturnikov, kljub protestom nas, tukajšnjih prebivalcev, na Lavričev trg, za politične interese imperialistov in Kučanovega klana, porabil denar, ki bi lahko bil namenjen za kulturni dom. »Tam imamo sedaj NOV KULTURNI DOM«
Občina Ajdovščina ima precej zastarelo športno infrastrukturo. Se strinjate, da bi morda bil čas za novo, večjo in sodobnejšo športno dvorano? Katero ostalo športno infrastrukturo bi občina po vašem mnenju še potrebovala oziroma bi jo bilo potrebno obnoviti?
Gotovo bi bilo dobro, če bi imeli novo športno dvorano, vendar so to zelo oddaljene sanje ob sedanji zadolženosti občine in ob nujnih investicijah za zmanjšanje zastojev v prometu po Ajdovščini, pa še kulturni dom bi bil lahko čez recimo pet let prej na vrsti. Ostane nam, da podpiramo društva, ki ljudi spodbujajo za hojo, tek in kolesarstvo v naravi ter s tem povečamo množični šport za zdravje in delovne sposobnosti ljudi.
Težava v občini Ajdovščina so tudi številne prometne poti, ki so v slabem stanju in bi bile potrebne obnove? Kateri odseki cest so tisti, ki jih boste poskušali najprej obnoviti v primeru vaše zmage na županskih volitvah?
V primeru moje izvolitve sledi koalicija s Svobodo in NSi, in računam na razumevanje njihovih vladnih in DARS kadrov, imamo enostavne in poceni rešitve za zmanjšanje zastojev v konicah prometa na izvozu iz hitre ceste.
Zaradi povečanega razvoja gospodarstva pa tudi zaradi podnebnih sprememb obstaja nevarnost poslabšanja čistoče zraka v našem okolju. S katerimi ukrepi bi poskušali zagotavljati čistejši zrak in čistejše okolje nasploh?
Problem čistoče zraka v Ajdovščini ni tako velik zaradi pogostega vetra ter burje. Enostavno moramo od vsakega podjetja zahtevati in uveljaviti izpuste po zakonodaji, potem ne more biti pri nas velike nevarnosti onesnaženja zraka.
V svetu se napoveduje velike energetska kriza. Kakšne so po vašem mnenju možnosti, ki bi jih v občini Ajdovščina lahko izkoristili za varčevanje z energijo?
Glede gretja stanovanj sem že zgoraj napisal – drva, pa bo recimo tudi ajdovski Oddelek fizike in materialov Univerze v Novi Gorici povedal način, kako kuriti, da čim manj onesnažujemo zrak. Podjetja, ki bi bila lahko prizadeta zaradi pomanjkanj plina in elektrike, pa morajo inovativno razviti rezervne možnosti preskrbe s tem, da vem, da nekateri to že delajo.
Imate morda idejo ali načrt kako izboljšati javni prevoz v občini Ajdovščina, ki ga trenutno na podeželju skorajda ni ali pa je izredno redek?
V nadaljevanju slovenskega kapitalizma bo na podeželju vedno slabše. Mogoče se bodo sabotaže kapitalizma končale z revolucijo, ko bo novi socializem podpiral kmetijstvo manjših kmetij in male obrate po vaseh, potem bo tam več prebivalcev in jih bo več potrebovalo javni prevoz. Pri sedanji, od svetovnih imperialistov spodbujeni krizi in praznjenju oddaljenih vasi, pa za javni promet po podeželju ni nobenega upanja za izboljšanje.
Je po vašem mnenju v občini Ajdovščina dovolj dobro poskrbljeno za mlade in kje vidite še rezerve?
Po mojem vedenju, za mlade dovolj dobro skrbijo športna društva, ki pa ne zajamejo večine mladih, kolesarstvo se razvija večinoma kar v družinah. Vladajoča politika kapitalizma v Sloveniji ne podpira množičnega športa, ker ta pospešuje uporništvo – zdrav duh v zdravem telesu, zato je tudi na Ajdovskem premalo podprto pohodništvo, planinstvo, je pa hoja najcenejši in najbolj enostaven način telesne aktivnosti, tu so rezerve.
Vaša predvolilna obljuba ali obljube?
Beseda obljuba deluje tako kot, da boš naredil nekaj, kar sicer ne bi, samo da se prikupiš volivcem. Zato poudarjam tisto, kar je lastno poštenemu človeku, zdravi kmečki pameti, prijaznim medčloveškim odnosom, skupnosti – vzpostavili bomo občinsko posvetovalno ljudsko oblast, kar pomeni, da probleme rešujemo s posveti, kjer vsakdo lahko predlaga in utemeljuje rešitev ter tako pridemo do najboljših rešitev za naše male in velike skupnosti, za občane in občino.
Hvala.