Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteOd 24. julija do 2. avgusta je v Volosu v Grčiji potekala 6. Mednarodna ekonomska olimpija-da. Podobno kot lani je potekala hibridno, kar pomeni, da je del tekmovalcev pripotoval v Grčijo, del je tekmoval na daljavo. Barve Slovenije je zastopal tudi Jakob Grmek, dijak Škofijske gimnazije Vipava in se razveselil zlate kolajne. Več pa v spodnjem intervjuju.
Barve Slovenije je zastopala petčlanska ekipa v sestavi Živa Cvitkovič, Špela Gačnik in Žiga Groff z Gimnazije Bežigrad, Benjamin Gašperin z Gimnazije Kranj in Jakob Grmek s Škofijske gimnazije Vipava. Ekipa se je imenitno odrezala: skupno so bili med 47 skupinami šesti in tretji v skupnem seštevku točk iz finančne pismenosti. Posamično pa je Živa prejela bronasto kolajno, Špela, Žiga in Benjamin srebrne, Jakob pa se je (kot edini Evropejec) okitil z zlatom. Slovensko ekipo sta vodila Tomaž Košir s Fakultete za matematiko in fiziko in Aleš Toman z Ekonomske fakultete; s slednje pa prihajajo še njihovi pomočniki: Tanja Istenič, Darija Aleksič in Damjana Kokol Bukovšek .
Za Jakoba, letošnjega maturanta Škofijske gimnazije Vipava, lahko rečemo, da mu sodelovanje na tekmovanjih ni tuje, enako velja tudi za uspehe na njih. Za vse, kar je v štirih letih šolanja na vipavski gimnaziji dosegal tako v tekmovanjih iz znanja kot tudi v obšolskih aktivnostih je bil ob zaključku šolanja, junija letos, odlikovan s posebnim priznanjem ŠGV za izjemne dosežke pri prepoznavnosti šole.
Tudi na olimpijado se ni odpravil prvič. Na lanski je prejel bronasto priznanje in si zagotovo nabral pomembnih izkušenj, s katerimi je tlakoval letošnji uspeh. O občutkih ob tem tako izjemnem dosežku smo se z njim pogovarjali nekaj dni po vrnitvi iz Grčije. Zatrdil nam je, da se je po nekaj dneh že povsem spočil.
Jakob, iskrene čestitke!
Najlepša hvala.
S kakšnimi cilji si odpotoval v Grčijo? Te je tako izjemen uspeh presenetil?
Za cilj sem si zadal, da izboljšam lanski rezultat, kar bi pomenilo srebrno medaljo. Ko pa so bili znani rezultati ekonomskega dela in rezultati finančne pismenosti, se mi je zdelo, da imam možnost za zlato medaljo.
Kako je potekalo tekmovanje?
Tekmovanje poteka v treh delih. Prvi dan se tekmuje v ekonomiji, drugi dan iz finančne pismenosti, tretji dan pa iz poslovnega primera. Poslovni primer se rešuje ekipno, ostale dele pa posamično. Reševanje poslovnega primera traja neprekinjeno 24 ur. Letošnja tema je bila preučitev javno-zasebnega partnerstva pri izgradnji študentskega kampusa univerze v Volosu. Po koncu se rešitev primera predstavi komisiji.
Je bila katera od nalog zate poseben izziv?
Pravzaprav so me presenetile naloge odprtega tipa pri ekonomiji, saj so bile nekoliko lažje kot lani.
Kaj bi izpostavil kot pozitivne plati tovrstnih tekmovanj?
Prednost je seveda pridobitev znanja. Sploh znanja, ki smo jih pridobili pri poslovnem primeru, saj se mi zdijo uporabna v realnosti, kot na primer ocena trga, primerjava podjetja s konkurenco, načini trženja, analiza tveganj. Druga pozitivna plat je tudi, da spoznaš perspektivne ljudi z vsega sveta in nove kulture.
Ste imeli tudi čas za turistične oglede, morebiti prosti čas?
Ja, tudi za to se je našel čas. Ogledali smo si vas Portario in mesto Volos. Peljali smo se s turističnim vlakom po pokrajini Pelion. Seveda smo tudi zaplavali v morju.
Kako pa si se ujel z ekipo in mentorji?
Z ekipo sem se odlično ujel. Že na pripravah v Rakovem Škocjanu smo postali prijatelji, odlično smo sodelovali tudi pri poslovnem primeru. Z mentorji in Špelo sem se poznal že od lanskega leta in smo se že takrat dobro ujeli.
Že večkrat smo omenili, da zadnji dve leti tekmovanje poteka hibridno. Verjetno ni malo prednosti, če se tekmovanja udeležiš v živo?
Tudi lani je slovenska ekipa tekmovala v živo. Tekmovanje je sicer organizirala Kitajska na daljavo, a se nas je nekaj evropskih držav zbralo v Turčiji. Letos pa se je v Grčiji zbralo več ekip iz celega sveta, bilo pa je tudi bolje organizirano.
Prednosti tekmovanja v živo so druženje z ostalimi tekmovalci z različnih držav, spoznavanje kulture gostiteljske države in turistični ogledi. Hkrati pa se bolje spoznaš tudi s slovenskimi sotekmovalci.
Za konec bi te vprašali, kam te bo vodila študijska pot.
Vpisal sem se na interdisciplinarni študij računalništva in matematike.
Jakob, najlepša hvala za pogovor, čestitke še enkrat za vse tvoje dosežke in srečno pri tvojem nadaljnjem študiju.
Hvala. Na tem mestu pa bi se rad zahvalil tudi vsem mentorjem, ki so me pripravili na olimpijado, in mentorici prof. Jani Kete z naše gimnazije, ki me je pripravil ana tekmovanje iz finančne matematike.
* Fotografije: Jakob Grmek Arhiv