Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteAjdovske nogometašice so pred kratkim dobile novega trenerja. To je postal Peter Kristan, ki ima precej izkušenj z delovanjem v slovenskem ženskem nogometu. Za naš portal je spregovoril več o ciljih in možnostih ajdovskega kluba, pa tudi o razvoju ženskega nogometa na Slovenskem.
Gospod Kristan, v Ajdovščini ste kot trener ženske nogometne ekipe delujoč dobra dva tedna. Povsem klasično športno vprašanje, kakšni so prvi občutki po prvih nekaj treningih?
Občutki so dobri. Presenetila me je kvaliteta deklet, pa tudi to, da me je ekipa dobro sprejela. Vse je OK.
Kaj vas je prepričalo za prihod v Ajdovščino?
V prvi vrsti me je prepričal moj trenerski prijatelj Luka Kompara, s katerim se poznava že vrsto let. Potem pa seveda nov izziv v karieri, nova trenerska izkušnja. Klub je na dobrih in zdravih temeljih , dela se sproščeno, zato ni bilo težav pri odločitvi za prihod v Ajdovščino.
Za tiste bralce, ki malce manj spremljajo ženski nogomet. Kakšne so vaše dosedanje izkušnje? Kje ste kot trener že delovali?
Večino svoje kariere sem deloval v ženskem nogometu. Tega je sedaj že 25 let. S treniranjem deklet sem pričel v ljubljanskem Interblocku, nato pa sem deloval še pri Grosuplju in v Ivančni Gorici, bil pa sem tudi med ustanovitelji ženskih nogometnih klubov Slovenj Gradec, Krim Ljubljana ter Radomlje. Prav v Radomljah sem nato ostal osem let. Nato je sledilo delo pri ljubljanski Olimpiji, pred prihodom v Ajdovščino, pa sem ženski nogomet razvijal tudi v Trebnjah.
Torej zelo dobro poznate zgodovino in razvoj ženskega nogometa na Slovenskem?
Ja, lahko bi tako dejal, saj sem v tem športu prisoten praktično vse od začetka. Govorimo seveda od osamosvojitve naprej.
Kako torej komentirate ženski nogomet v Sloveniji danes?
Najprej bi omenil igro, ki je danes na mnogo višjem nivoju kot pa pred 25. leti. Punce igrajo precej bolj kvaliteten nogomet kot so ga včasih. Ženski nogomet je bil v Sloveniji najprej bolj kot ne rekreacija, igralo se je rekreativne lige, tudi treningov ni bilo veliko. Spominjam se začetkov ženskega nogometa v Slovenj Gradcu, kjer so bila prva dekleta, ki so prišla v klub, stara 15 in 16 let. To je seveda prepozno za nadaljnji razvoj. Danes z nogometom začenjajo punce pri svojih 6. ali 7. letih, tako kot fantje. To se seveda skozi leta pozna in zaradi tega imamo danes precej boljše nogometašice, take ki znajo igrati nogomet na najvišjem nivoju. Tudi na področju taktike v igri in telesnih priprav igralk, smo v Sloveniji precej napredovali.
V slovenski ligi, po kvaliteti, najbolj odstopata kluba Olimpija in Mura. Imajo v teh sredinah tudi profesionalke?
Nekaj je tudi profesionalnih igralk nogometa, da. Seveda ne gre za visoke zneske, pa vendar. Najboljše slovenske igralke sicer odhajajo v tujino in igrajo za pomembne evropske klube. S tem pa se dviguje tudi kvaliteta reprezentance.
Vse bolj je ženski nogomet prisoten v medijih, kar je opazno povečalo zanimanje javnosti za ženski nogomet. Se strinjate z mojo trditvijo?
To je pravzaprav najboljša pridobitev za slovenski ženski nogomet. Na tak način mlada dekleta najdejo informacijo, da je nekje v njihovi bližini ženski nogometni klub in se nato priključijo trenigom.
No, obrnimo tale klepet malce bolj proti Ajdovščini. Do kje lahko seže Primorje? Kakšna je realna moč ekipe? Olimpija in Mura sta verjetno predaleč, kako je pa z ostalo konkurenco?
Mislim, da se lahko kosamo s čisto vsako ekipo v Sloveniji. Kvaliteta igralk ni sporna, ekipa pa potrebuje pomoč pri psihološki pripravi na tekmo. Dekleta morajo pričeti verjeti vase, verjeti v to da so sposobna premagati vsako ekipo. Mislim, da nam tega trenutno najbolj primanjkuje.
Spominjam se tekem, ko so ajdovska dekleta redno izgubljala tekme z dvomestno številko, žoga v mreži nasprotnic pa je bila prava redkost. Danes je situacija vendarle precej drugačna. Lahko torej rečemo, da je morda tudi minimalen poraz že precejšen napredek v primerjavi z le nekaj let nazaj?
Vsekakor je tudi to napredek, a naš cilj ne sme biti minimalen poraz, temveč zmaga. Vsako tekmo moramo iti na zmago, tudi proti Muri in Olimpiji. Ne mislimo več poceni prodajati svoje kože. Če bomo dobro stali na igrišču, smo sposobni premagati vsako ekipo.
Kje v ajdovski igri vidite največ rezerv?
Po prvih treningih opažam, da je taktična postavitev na igrišču tista, ki trenutno najbolj šepa. Dekleta stojijo preveč narazen na igrišču, kar nasprotnicam dopušča precej prostora. Ko bomo bolj kompaktni, bo naša obramba precej trdnejša. Rezerve imamo tudi pri telesni pripravljenosti, kar je v slovenski ligi lahko precejšnja prednost. Če ti dve zadevi popravimo, bomo precej napredovali.
Kakšen je torej cilj v letošnjem prvenstvu? Sredina lestvice?
Da. Trenutno smo na petem mestu in želim si, da vsaj tu tudi ostanemo. Če pa se pojavi priložnost za kaj več, jo bomo poskušali izkoristiti. Dekleta morajo imeti cilj, da napredujejo iz leta v leto.
Je tudi dobro delo z mladimi nogometašicami dodana vrednost ajdovskega kluba?
To je super. Kot trener rad priključujem mlade igralke, sploh domače. Ajdovski klub je eden izmed redkih v Sloveniji, ki ima delujočo celotno piramido selekcij. Torej od U11 do članic. Skupno je to cca 75 registriranih igralk.
Ajdovski ženski nogomet stopa po zdravih nogometnih stopnicah in je že na točki, ko v klub prihajajo okrepitve, tudi iz tujine. Po kakšnem ključu izbirate dekleta, ki nato oblečejo rdeče črni dres?
Vsak trener ima željo imeti na vsakem igralnem mestu po dve enakovredni igralki, a je to danes v slovenskem ženskem nogometu še nemogoče. Zato se trudimo v klub privabiti igralke tudi od drugod. Pri tem nas ne zanima le njihova kvaliteta ampak tudi njihov karakter in kako se vključijo v ekipo. Za razliko od moških nogometnih ekip, so ženske ekipe precej bolj podobne pravi družini in seveda ni OK, da znotraj ene družine nastanejo manjše skupinice.
Ko smo že pri razlikah med moškim in ženskim nogometom, kje sami to razliko najbolj opažate? Kaj so morda prednosti ženskega nogometa?
Dekle, ki si res želi uspeti v nogometu in ki pridno trenira, bo verjetno prej in lažje prišla do dresa reprezentance. To bi bila morda ena izmed prednosti deklet. Sicer pa mislim, da sta si moški in ženski nogomet kar podobna. Včasih je ženska igra še bolj gledljiva. V Sloveniji pa nam morda še najbolj primanjkuje tradicije ženskega nogometa. Predvsem bi potrebovali močnejšo ligo in še kakšen klub več.
So morda razlike tudi pri različnih motivacijah fantov in deklet? Si mlada dekleta tudi tako zelo želijo postati novi »Ronaldo« ali »Messi«, kot je to mnogokrat navada pri fantih?
Da. Seveda si želijo podobno. A tudi prej dozorijo kot fantje. Precej prej same ugotovijo kje je njihova meja in do kje lahko sežejo v nogometu. Zato se morda bolj posvetijo šoli ali pa kakšni drugi obveznosti. Pri fantih je drugače. Mnogi, ki so stari dvajset in več let ter igrajo nogomet v nižjih ligah, še vedno verjamejo, da bodo nekoč igrali za največje klube na svetu. Punce prej dojamejo svojo realnost.
Za zaključek tega pogovora se ozrimo še k naslednji preizkušnji. V nedeljo gostujete pri ekipi Krima. Kaj lahko pričakujejo domači navijači?
V Ljubljano odhajamo pri točke. Tako moramo pristopiti k tekmi. Sicer nočem dekletom nalagati prevelikega pritiska, a morajo dojeti, da so boljše od nekaterih ekip in to sprejeti.
* Fotografije: ND Primorje Ajdovščina