Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podprete20. in 21. septembra se bo v Ajdovščini zgodil največji gospodarsko povezovalen dogodek v regiji! InCastra 2024 predstavlja najuspešnejša podjetja Vipavske doline in tiste, ki imajo močan potencial, da to postanejo. S pestrim dvodnevnim programom povezuje delodajalce in iskalce novih kariernih izzivov, iskalce zaposlitve, predvsem pa mladim ponuja vpogled v nešteto možnosti, ki jih Občina Ajdovščina, kot vodilno gospodarsko središče v Sloveniji, ima.
Po rekordni udeležbi na lanski InCastri, si septembra v Ajdovščini brez tega odmevnega dogodka ne predstavljamo več. »InCastra je postala tradicionalen dogodek, ki svojo prepoznavnost širi tudi v slovenskem prostoru. Dogodek je vzbudil veliko zanimanja tudi na nacionalnem nivoju, saj InCastra ostaja v mnogih pogledih edinstvena. Številnost sodelujočih podjetij in organizacij pri izvedbi dogodka, pester spremljevalni program in široko odprta vrata uspešne ajdovske industrije in podjetništva dajejo temu dogodku poseben pečat,« pripoveduje Eva Mermolja, direktorica Ljudske univerze Ajdovščina, ki že sedmo leto zapored ostaja organizatorka enega najbolj priljubljenih in povezovalnih dogodkov.
Pipistrel, Mlinotest, Leone, C-Astral so le nekateri med njimi. A dejstvo je, da so podjetja izjemno naklonjena, in rada sprejmejo mlade, ki se odločajo za svojo karierno pot. Osnovnoušolci jih bodo obiskali v petek, 20. septembra. Dan za tem, v soboto, 21. septembra, pa se že po tradiciji, podjetja širši javnosti predstavijo na osrednjem prizorišču na ajdovskem letališču. »Včasih je sama dejavnost podjetja taka, da jo je težje predstaviti, a opažamo, da so pri svojih predstavitvah vsako leto bolj inovativna. To pa naredi sam dogodek še bolj privlačen in zanimiv.«
SKRB ZA ZDRAVJE = NAJVEČJI PROFIT
Zaskrbljujoč trend kaže, da se bolniške odsotnosti iz leta v leto povečujejo. Prav zato letošnja InCastra poteka pod pomenljivim sloganom: DELAJ S SRCEM. »In s pametjo,« hudomušno dodaja vodja InCastre mag. Anja Jamšek Furlan z Ljudske univerze Ajdovščina, ki priznava, da gre za občutljivo temo: »Skrb za zdravje zaposlenih prispeva k večji produktivnosti in nižjim stroškom zaradi manjše odsotnosti z dela zaradi bolezni. Poleg tega izboljšuje delovno vzdušje in zmanjšuje stres ter povečuje zadovoljstvo zaposlenih, kar lahko vodi v večjo zvestobo in boljše rezultate dela. Skrb za zdravje zaposlenih krepi ugled podjetja kot odgovornega in skrbnega delodajalca v očeh javnosti in potencialnih strank. Kljub temu pa se v zdravje na delovnem mestu premalo vlaga.«
Ne glede na vse, verjame, da se sodobni delodajalci zavedajo pomena skrbi za zdravje svojih zaposlenih. »Predvsem želimo poudariti, kako takšna naložba ne le izboljšuje dobro počutje in produktivnost zaposlenih, ampak tudi krepi dolgoročno uspešnost podjetja.«
Temu pritrjujeta tudi župan Občine Ajdovščina Tadej Beočanin in Aljaž Kete, predstavnik zelo uspešnega ajdovskega podjetja Ekstel d.o.o., ki deluje kar na 20 svetovnih tržiščih.
Tadej Beočanin, župan Občine Ajdovščina: »Imam jasno začrtano ločnico med službenim in prostim časom.«
Zakaj je vam osebno Incastra še posebej ljuba?
InCastra je eden od dogodkov, ki je izšel iz moje ideje po izkoriščanju izjemne prodornosti ajdovskega gospodarstva v namene promocije, zlasti za mlade. Velika škoda bi namreč bila, če ne bi izkoristili potenciala naših podjetij, organizacij, društev in združili na enem mestu vse, kar imamo ponuditi. Namreč prav ponudba lahko vzbudi povpraševanje, še zlasti pri mladih, zato je smiselno dati na plano inovacije, projekte in vse, kar naša mogočna industrija nudi. Le kje drugje najdemo priložnost v enem dnevu pobližje spoznati toliko raznolikih proizvodnih procesov in snovanj obrtniških izdelkov. Vemo pa, da je prav prvi stik tisti, ki vzbudi zanimanje za mnoga nadaljnja uspešna snovanja.
Tudi sami izhajate iz farmacije: Kaj se vam zdi pogosto spregledan vidik, ko govorimo o zdravju na delovnem mestu?
Z gotovostjo je blagostanje na delovnem mestu izjemnega pomena za dobro delovno storilnost, višjo kakovost bivanja in nasploh za zdrav življenjski slog. Podpiram vsakršno akcijo, ki gre v smeri spodbujanja dobrega počutja, ne zgolj v aktivnem smislu, pač pa tudi v zdravih medsebojnih odnosih, ki so ključ za vsa nadaljnja povezovanja.
Kako sami skrbite za svoje zdravje in zdravje zaposlenih? Ste opazili, tudi pri sebi kakšne zdravstvene probleme, ki so posledica dela?
Seveda si želimo zdravega okolja, tako v delovnem kolektivu kot tudi v naši skupnosti. Za zdrav življenjski slog mora skrbeti vsak sam, je pa smiselno v delovne procese vključiti motivacijske delavnice, ki nas usmerijo na prava pota. Zdravstvenih težav ne beležim, če se le da uravnavam stresne situacije, ki bi bile posledice dela, in imam jasno začrtano ločnico med službenim in prostim časom.
Česa bi si želeli na letošnji InCastri?
Želim si več 'akcije' na samem dogodku, da čim več naših podjetnikov iz raznolikih panog v živo predstavi svoje podjetniške inovacije. Prepričan sem namreč, da bi bila 'proizvodnja v živo', konkretneje – izdelava določenih izdelkov prava paša za oči, nekomu v navdih, nekomu v spodbudo, predvsem pa na ogled širši javnosti.
Aljaž Kete, Ekstel d.o.o.: »Pogrešam tudi samokritičnost.«
Kje vidite glavno prednost InCastre?
Menim, da se prav na tej relaciji gospodarstvo – šolstvo ustvarja pogoje za kadre in usmeritve, ki jih bodo dejansko podjetja/trg v prihodnosti potrebovala. Mogoče prav zaradi takih dogodkov ne bo prevelikega razhoda med dejanskimi potrebami na trgu dela in iskalci zaposlitve. Dogodki, kot je InCastra, ne bi smeli biti omejeni na občinsko domeno in samo osnovno šolo, temveč bi morali biti del šolskega sistema kot takega v večji meri.
Kaj kot delodajalec pogrešate pri mladih kadrih?
V zadnjem času mogoče odgovornost za sprejemanje odločitev in zavedanje, da se mladi, ki se v podjetju zaposli, zaveže, in s podjetjem podpiše pogodbo, ki ne velja samo enostransko (s strani podjetja, op. p.), temveč gre za medsebojni dogovor. Mladi z neznosno lahkostjo menjujejo delovna mesta, nezavedajoč se dejstva, da je potrebno v samostojni kader vložiti veliko truda. Poleg tega pa mladi, tudi tisti brez izkušenj, kipijo od samozavesti. Pogrešam tudi samokritičnost.
Se vam zdi, da delodajalci posvečajo dovolj pozornosti skrbi za zdravje svojih zaposlenih, in na drugi strani, ali zaposleni dovolj naredijo za svoje zdravje, da lahko svoje delo dobro in sproščeno opravljajo?
Delodajalci lahko za zdravje svojih zaposlenih veliko naredijo, vendar morajo tudi zaposleni prepoznati pasti nezdravega življenja. Poleg različnih vzpodbud na delovnem mestu, kot so sadje v pisarni/proizvodnji, plačilo športnih prireditev na račun podjetja, financiranje fitnesa, plavanja, masaž, itd. je najpomembneje osveščanje zaposlenih o nezdravem prehranjevanju, gibanju v prostem času, prekomernih razvadah, itd. Šele ko podjetje osvesti svoje zaposlene, bodo ti bolj dojemljivi za ugodnosti za spodbujanje zdravja, ki jih podjetje nudi na delovnem mestu. Glede na odstotek bolniških odsotnosti na ravni države, ki od Covida naprej strmo narašča, v preteklem letu kar - 5,9 % glede na SURS, pa podjetja še vedno premalo naredijo za zdravje svojih zaposlenih.
* Vir in fotografije: Ljudska univerza Ajdovščina