Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteDirektorski stolček Regijsko razvojne agencije ROD Ajdovščina po odhodu Brigite Habjan Štolfa na Severnoprimorsko gospodarsko zbornico prevzema Bogdan Česnik, ki je doslej deloval v panogi turizma, zadnja leta je bil županov svetovalec za gospodarstvo. Po zasedbi novega delovnega mesta s svežim zagonom napoveduje snovanje kakovostnih storitev Regijske razvojne agencije ROD v tesnem sodelovanju z obema občinama ustanoviteljicama, ob kovanju novih priložnosti za razvoj Vipavske doline. Poudarja še, da je za razvoj regije ključen trajnostni gospodarski razvoj, obenem pa tudi usmeritve za izboljšanje dostopnosti storitev, dvig kakovosti življenja, socialna vključenost ter zeleni prehod.
S prvim marcem ste prevzeli vodenje Regijske razvojne agencije ROD. Kakšen je prvi vtis novega delovnega mesta?
Vtisi so enkratni, predvsem zaradi kreativnega dela, ki mi prevzem mesta omogoča in mi obenem narekuje ustvarjalno delovanje pri razvoju obeh občin ustanoviteljic. Veselim se nadaljnjega snovanja projektov, ki bodo Regijski razvojni agenciji ROD Ajdovščina, vsem njenim deležnikom, omogočali preboj povsod tam, kamor gre interes tako lokalne skupnosti kot gospodarstva in tistih, ki v dolini prebivajo.
Kaj vam ob prevzemu direktorskega mesta predstavlja največji izziv?
Iz preteklih izkušenj lahko povem, da je največji izziv povezovanje vseh deležnikov razvoja, tako odločevalcev kot tudi lokalnega okolja. Zato ostaja največji izziv omogočiti lokalnemu okolju tisto, kar v danem trenutku potrebuje, ob tesnem upoštevanju smernic obeh občin in drugih, ki odločajo o tem, kam nameniti svoj fokus. Prepričan sem, da bo potrebno dobro in strateško pretehtati eno in drugo stran in zasnovati razvojno pot ob upoštevanju želja, ciljev in idej obeh lokalnih skupnosti, kar je ob vse bolj naraščajočem razvoju z gotovostjo svojstven izziv.
Na čem temelji vaša vizija vodenja?
Za razvoj regije in agencije kot take so po mojem mnenju ključni trajnostni gospodarski razvoj, zeleni prehod, izboljšanje dostopnosti, dvig kakovosti življenja, socialna vključenost, trajnostno upravljanje s prostorom in z viri ter čezmejno in mednarodno sodelovanje. Trudili se bomo, da bo Regijska razvojna agencija še izboljšala utrjeni sloves, ki ga je doslej že pridobila, vključujoč vse deležnike lokalnih skupnosti, ob viziji črpanja zunanjih sredstev, temelječih na usmeritvi v digitalni razvoj.
Kako boste v razvojne priložnosti vključili obe občini? Ocenjujete, da je sodelovanje dobro zastavljeno?
Vsekakor ocenjujem, da je sodelovanje dobro, trudili se bomo, da bomo tudi v prihodnje vključujoče in povezovalno sodelovali za razvoj celotne doline. Cilj razvoja v obeh občinah vsekakor vključuje ustvarjanje privlačnega in varnega okolja za prebivalce in obiskovalce, spodbujanje inovacij, varovanje naravnih virov, spodbujanje pametnih tehnologij, razvoj turizma in izboljšanje povezanosti regije z učinkovito prometno infrastrukturo.
Katero področje je tisto, ki mu boste namenili največ pozornosti?
Menim, da je potrebno v prihodnjih letih več denarja nameniti digitalnemu razvoju. To vključuje uvedbo pametnih tehnologij, kot so umetna inteligenca, analitika podatkov in druge digitalne rešitve, ki izboljšujejo učinkovitost, inovacije in komunikacijo. Digitalna preobrazba namreč lahko prispeva k zelenemu prehodu in ustvarjanju pametnih mest, ki izboljšujejo kakovost življenja vseh prebivalcev, kar je z gotovostjo dolgoročni cilj lokalne skupnosti. Posebno skrb bomo posvetili tudi informacijski in komunikacijski tehnologiji, ki se uporablja za optimizacijo prometa, energetske učinkovitosti, javnih storitev in varnosti, kar vse prispeva k višji kakovosti življenja.
Vemo, da so razvojne priložnosti in podpora lokalnemu prebivalstvu tisto, kar omogoča napredek, tudi denimo na področju kmetijstva. Kaj načrtujete na tem področju?
Podpora lokalnemu kmetijstvu je ključna za spodbujanje trajnostnega razvoja in zagotavljanje kakovostne hrane. Ta podpora vključuje spodbujanje nakupa lokalno pridelane hrane, ustanavljanje lokalnih tržnic, programe podpore kmetom, vključevanje lokalne hrane v restavracije, ustanavljanje skupnostnih kmetijskih zadrug ter izobraževanje o lokalnem kmetovanju.
Na vašem prejšnjem delovnem mestu (kot višji svetovalec župana za gospodarstvo) ste zasnovali kar nekaj inovativnih projektov, ki bodo lokalni skupnosti doprinesli prednosti prav na področju turizma in digitalne preobrazbe, pa tudi trajnostne mobilnosti. Lahko predstavite, kateri so ti projekti?
Kot svetovalec župana sem deloval na več projektih. Eden izmed teh je Expo Vipavske doline, ki je zasnovan kot razstavišče ponudnikov lokalnih izdelkov ter stičišče z obiskovalci in potrošniki ter kot prostor za B2B srečanja. Glavni namen je ponuditi in zagotoviti obiskovalcu pristen stik z lokalnimi specifikami in razpoznavnimi izdelki ter doživetij, ki delajo Vipavsko dolino prepoznavno. Posvetil sem se tudi vzpostavitvi mobilne aplikacije mAjdovščina, ki je tik pred zagonom. Ta prinaša vzpostavitev procesa brezpapirnega poslovanja, ki bo občini preko enosmerne komunikacije omogočila boljši stik in sporazumevanje z občani ter povečala transparentnost delovanja, na podlagi dvosmerne komunikacije pa pripomogla k dvigu aktivne participacije v lokalnem okolju ter s pomočjo plačilne funkcionalnosti omogočala plačilo taks pri oddaji vlog in zahtevkov. Poleg tega sem zasnoval tudi projekte na temo pametnih parkirnih mest in pa vzpostavitev mreže električnih polnilnic. Menim namreč, da moramo s trajnostno mobilnostjo ter boljšimi prometnimi in informacijskimi povezavami stremeti k večji dostopnosti.
Kdaj bodo omenjeni projekti ugledali luč sveta?
Projekti so še vedno v moji domeni, prepričan sem tudi, da bom sedaj ob tesnem sodelovanju Občine Ajdovščina, Regijske razvojne agencije ROD in drugih deležnikov uspešno izpeljani, mobilna aplikacija še pred poletjem. Expo pa je eden večjih projektov, ki ga Občina snuje, tako da gre realizacijo pričakovati v prihodnjih štirih letih.
Vaše delovne izkušnje pred prihodom v občino Ajdovščina temeljijo zlasti na delu v turizmu. Kje vse ste pridobivali izkušnje in kako jih boste vnovčili?
Drži, moje dosedanje izkušnje temeljijo predvsem na delu v turizmu. Več let dela na poslovodnih funkcijah mi je omogočilo spoznavanje vodenja, odločanja in razvijanja novih turističnih produktov. Spremembe v turizmu narekujejo sprotno prilagajanje trgu in s tem razvoj novih idej in produktov, predvsem na način projektnega dela in upoštevanja slehernega deležnika v razvoju. V bodoče nameravam dragocene delovne izkušnje uporabiti ravno pri snovanju novih zamisli ter implementaciji le teh v realni svet.
Poleg pestrega kariernega področja ste ustvarjalni tudi na zasebnem področju. Kaj vam polni moči?
Zanima me kreativnost na več področjih, tako na poslovnem kot tudi v zasebnem življenju. V prostem času mi sprostitev zagotavlja aktivno sodelovanje na glasbenem področju, občasno pa narišem kako sliko, predvsem motiv Pirana mi je ljub. V bodoče lahko računate na novo inspiracijo, ki izhaja iz navdihujoče rajske doline, prav slednji, Vipavski dolini, bom v prihodnje posvečal največ svoje kreative.
Za konec, kako bi opisali našo lokalno skupnost. Kaj vse ima in kaj si želite, da bi ji še doprinesli?
Predvsem ima izjemne ljudi in s tem izjemen potencial nadaljnjega razvoja.
* Naslovna fotografija: Občina Ajdovščina
* Intervju je bil prvotno objavljen v junijski tiskani izdaji Lokalnih Ajdovščina