Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteUroš Pintar je že četrti mandat na čelu ajdovskega Zavoda za šport, predan športu, razvoju športne infrastrukture z veliko željo, da še naprej utira športnim potencialom nove poti. V naslednjih vrsticah je spregovoril o trenutni kondiciji ajdovskega športnega centra, novostih z novo gimnastično dvorano in enem izmed najuspešnejših projektov Športnih počitnicah mladih, ki v Ajdovščino vsako leto privabijo ogromno množico otrok. Kvaliteten športen program, razvijajoča se ponudba športnih panog, predani posamezniki so tiste vrline, na katerih želi direktor Zavoda za šport Ajdovščina delati tudi v prihodnje.
Če začneva na vašem delovnem mestu, v kakšni kondiciji je Zavod za Šport Ajdovščina?
Zavod za šport Ajdovščina je v dobri kondiciji. Imamo pester nabor športne infrastrukture od notranjih do zunanjih športnih površin. Nudimo kvaliteten servis občanom, imamo športni center, ki je vzorno vzdrževan ter vsebinsko raznolik. Dodajamo nove športne površine in skrbimo, da so te kvalitetno vzdrževane in da zagotavljajo uporabnikom varno okolje ter vsestransko dostopnost – za čim širši krog obiskovalcev.
Odprla so se vrata gimnastične dvorane, Zavod za šport je prevzel upravljanje, kaj vse prinaša tovrstna pridobitev za skupnost, za posameznike, željne športnih aktivnosti?
Izjemno smo veseli nad novo pridobitvijo večnamenske gimnastične dvorane. Nedvomno velika pridobitev za občino, predvsem pa za naše otroke. Govora je o specifični športni infrastrukturi in športni opremi. Dvorana bo velik doprinos tako v šolskem učnem procesu kot otrokom, ki bi radi pobliže spoznali gimnastično vadbo. Prepričan sem, da bomo izpeljali različna tekmovanja z elementi gimnastike ter uporabo orodij, ki so umeščena v dvorano. Splošno načelo je, da se pri izvajanju gimnastičnih elementov uporablja moč, gibljivost, koordinacija, ravnotežje, eksplozivnost, hitrost in preciznost, psihično pa visoka zbranost ter smisel za ritem in glasbo. Gimnastika je torej osnova vseh športnih panog, ki pripomore pri zadostitvi otrokove potrebe po gibanju ter krepitvi in ohranjanju zdravja.
Kako ste zastavili njeno delovanje?
Dvorana bo v dopoldanskem času namenjena učencem osnovne šole, srednješolcem ter predšolski vzgoji. V popoldanskem času pa primarno športnim društvom, ki jim je osnovno poslanstvo gimnastika, saj si nemalo otrok želi teh aktivnosti. Veliko zanimanja je pri kolektivnih športnih panogah za najem dvorane za potrebe izboljšanja splošne gibljivosti njihovih članov. V spodnjem nadstropju smo pridobili še prepotrebne in moderne servisne prostore za potrebe igrišča z umetno travo, kjer bo moč izvesti tekmovanja na najvišjem nivoju. Ne smemo pozabiti še na novo plezalnico, ki bo odlično izhodišče za začetnike pa tudi tiste bolj izurjene v plezanju.
Če nekoliko pogledava nazaj, pod streho je še ena poletna sezona. Kako ste zadovoljni z njo? Vemo, da vaš projekt Športnih počitnic žanje izjemno zanimanje …
Ja, drži pod streho je še ena zelo uspešna poletna sezona. Priznam, da se ob zaključku poletja oddahnem ob misli, da je vse potekalo brez večjih težav in predvsem brez hujših nesreč. Številke o uspešni sezoni so same po sebi zgovorne. Projekt Športne počitnice kot naša poletna blagovna znamka je poznana praktično po celi Sloveniji, otroke imamo celo iz tujine. Nemalo občin ter zavodov se oglasi pri nas in si želi posnemati naš model izvedbe, kar nam daje posebno priznanje. Zahvala gre vsem športnim društvom, ki aktivno sodelujejo v projektu. Letos je kar 816 otrok v šestih tednih doživelo Športne počitnice.
Kakšen je bil obisk letnega kopališča in koliko gostov ste našteli v kampu?
Letno kopališče se lahko pohvali z rekordnim obiskom v celotni zgodovini obratovanja. 28.759 kopalcev priča o tem, da je Letno kopališče Ajdovščina izjemno priljubljeno tako med domačini kot gosti iz različnih koncev in krajev. Hvala vsem uporabnikom za izjemne rezultate. Kamp Ajdovščina trenutno še obratuje, številke konec avgusta so nad 3000 nočitvami. Lahko pa že sedaj povzamem, da je sezona solidna, ne bo pa presežkov. Razloge gre iskati v izvedbi velikih tekmovanj, kot je bilo evropsko prvenstvo v nogometu v Nemčiji, Olimpijske igre v Parizu, recesija v Nemčiji ter vremenske spremembe, na katere pač ni vpliva in se moramo temu primerno prilagoditi.
Pred kratkim ste v upravljanje dobili tudi legalizirane gorsko kolesarske poti, kako ocenjujete njihov zagon?
Drži, Zavod za šport je prevzel v upravljanje tudi gosko kolesarske poti. Velik korak je pri razvoju gorsko kolesarskih poti narejen v pravo smer, na kar smo zelo ponosni. Želimo si sodelovanja s strokovnjaki na tem področju, vlagamo v izobraževanje, v veliko pomoč sta oba domicilna kluba, ki posedujeta ogromno znanja. S skupnimi močmi si želimo vse to nadgraditi do te mere, da se bo razvil pravi gorsko kolesarski park. Imamo polno idej, predvsem si želimo razširiti območje legalizacije, trenutno urejamo informacijsko vstopno točko, želimo urediti progo, ki bo dostopna za vse kolesarje, urediti vadbeni poligon in pa posedovati proge, ki bodo mikavne tudi za priprave gorsko kolesarskih klubov. Prepričan sem, da bi ob ureditvi kolesarskih prog vse do roba Gore ob ustrezni infrastrukturi in podpori postali eden izmed večjih gorsko kolesarskih parkov v Sloveniji.
Pomemben del vašega delovanja predstavljajo tudi priprave športnih ekip. Koliko imate takšnih ekip in kako so zadovoljni s ponudbo?
Trenutne številke se vrtijo okrog 10 različnih dvoranskih ekipnih moštev, ki koristijo naše storitve športnih priprav. To je tudi nekje maksimum, kar lahko izvedemo v naši dvorani. Novih sploh ne sprejemamo, saj se obstoječi vračajo in so več kot zadovoljni z našimi storitvami. Nogometna reprezentanca Slovenije pa ima enega izmed baznih centrov na stadionu v Ajdovščini z različnimi selekcijami od U15 do U21, tako s treningi kot mednarodnimi tekmami. Prihaja pa pri tem tudi do težav, ker naša domicilna društva ter šola izvajajo svoj program, ki ga z morebitnimi pripravami športnih ekip porušimo, saj posegamo v njihove termine rabe dvorane. Nekako še »jadramo« in s skupnimi močmi zagotavljamo ure dvorane, a vedno več je odpovedi z naše strani, ker nimamo dovolj športnih infrastrukturnih kapacitet.
Kje še vidite možnosti za napredek, morda preboj?
Ni skrivnost, da si želimo v prvi vrsti izgradnje reprezentativne športne dvorane, ki bi zadostila potrebam dvoranskih kolektivnih športnih društev in šole. Dvorana s približno 2000 sedeži bi omogočila tekmovanja na najvišjem nivoju in bi imela celotno zaledje servisnih prostorov, ki jih tak kompleks zahteva. Izvajali bi športne priprave, različna športna tekmovanja in tudi prireditve. Seveda ne smemo pozabiti na izgradnjo nastanitvenih kapacitet (športni hotel), ki se ob izgradnji takega kompleksa pričakuje.
Poleg dvorane, česa si v smislu razvoja športne infrastrukture še želite?
Glede na stanje vidim možnost razvoja z umeščanjem dodatne servisne infrastrukture, kot bi bila denimo sedežnica (vlečnica, gondola) iz območja Pal na Goro. S tem bi se odprla široka paleta nabora dejavnosti. V tujini je te infrastrukture ogromno, postavljena je praktično na vsak večji hrib ali goro, četudi spada pod zaščiten rezervat. Gora ter njeno zaledje s Trnovskim gozdom nudi čarobno destinacijo za ljubitelje pohodništva, gorskega teka, kolesarjenja, gorskega kolesarjenja, padalstva in še marsikaj. Tu je razvoj turizma možen v vse smeri, dostop turistov pa tudi domačinov na Goro bi bil enostavnejši, pojavile bi se potrebe po nočitvenih kapacitetah ter gastronomiji. Se zavedam tudi omejitev, a možnost je podana.
Planota Škou mi je tudi zelo zanimiva za umestitev zunanjih športnih površin, gre za dokaj veliko območje, atraktivno, odmaknjeno in višje od urbanega naselja, ki bi v prihodnje znalo biti še zelo mikavno.
Kako sami gledate na preplet športa s turizmom?
Sam gledam na športni turizem kot dodano vrednost kraja. Športni turizem je vedno bolj priljubljen, ozaveščanje o zdravem načinu življenja je naredilo preboj. Športni turizem doživljam tudi sam praktično na vsakem dopustu. Od tam nemalokrat črpam ideje, možnosti za umeščanje inovativnih idej v naše lokalno okolje. Nenazadnje sem kot predsednik mednarodnega združenja športnih centrov še toliko bolj ozaveščen ter dovzeten za razvoj in napredek na športnem področju.
Tudi sami se precej ukvarjate s športom in ste športni navdušenec. Katero športno infrastrukturo največkrat in najraje osebno uporabljate?
Ja, šport imam zapisan v genih in imam kar pester nabor športnih aktivnosti in s tem tudi športnih rekvizitov. S športom ohranjam fizično ter psihično kondicijo. Največkrat se podam po tekaških stezicah, ker mi časovno ustreza. Obožujem pa nogomet, tenis, kolesarstvo, plavanje, pohodništvo, smučanje, surfanje in še bi se kaj našlo.
* Intervju je bil prvotno objavljen v novembrski tiskani izdaji Lokalnih Ajdovščina
* Naslovna fotografija: Uroš Pintar osebni arhiv