Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteKo so leta 2019 raziskovali gradnjo suhih zidov in terase v Vrtovinu, so naleteli na veliko pričevanj o mlinih na potoku Vrtovinščku. Tako so se na tamkajšnji osnovni šoli odločili, da bo to njihov naslednji projekt v povezavi s kulturno dediščino. Šolsko leto 2019/20 so zato posvetili raziskavi o mlinih, ki so nekoč delovali v Vrtovinu.
Učenci so iskali pričevanja in spomine pri starejših sovaščanih, fotografirali ostanke mlinov in zbirali stare fotografije in dokumente o mlinih. Informacije so se nabirale, bilo jih je veliko. Vaščani so z veseljem sodelovali. Tako smo se odločili, da pridobljenega znanja ne bomo delili le na razstavi ob dnevih evropske kulturne dediščine. Pričevanja, spomine, fotografije, risbe učencev smo zbrali tudi v brošuri. Razstava je bila odprta javnosti konec septembra 2020. Takrat smo izdali tudi našo prvo brošuro.
Vendar smo imeli občutek, da delo ni dokončano. Informacije so se še kar nabirale. Na Vrtovinščku niso stali samo mlini, ampak tudi stope, žage in fužine. Voda Vrtovinščka je zelo verjetno poganjala kar dvajset koles. In prepričani smo bili, da je to vredno raziskati.
Tako smo našo raziskavo o mlinih razširili še na stope, žage in fužine in ji posvetili celo šolsko leto 2020/21. V raziskavo smo vključili tudi nove ljudi, vaščane Vrtovina in potomce nekdanjih lastnikov mlinov, žag in fužin. Presenečeni smo bili, ko so Vrtovinci z veseljem sodelovali in obujali spomine ter jih delili z nami. Učenci so izdelovali plakate, intervjuvali sovaščane in izdelovali makete. Ogledali smo si ostanke nekaterih stavb in našli kar nekaj mlinskih kamnov. Nekateri danes služijo okrasnim namenom (miza, podstavek za cvetlični aranžma, podstavek za kapelico).
Projekt je delno potekal kot del pouka, veliko pa so učenci naredili tudi sami ali s pomočjo staršev. Prav to sodelovanje (otroci, starši, vaščani) je zagotovilo rezultate. Sodelovali smo tudi z Goriškim muzejem.
Dopolnili, popravili in estetsko smo uredili brošuro (tu so sodelovali tudi sodelavci OŠ Dobravlje) in nastala je že prava pravcata knjiga z naslovom Malni, žage in fužine na Vrtovinščku – Zbirka spominov in pričevanj Vrtovincev. Tako brošura kot projekt sta bili predstavljeni na razstavi ob dnevih evropske kulturne dediščine, od 27. 9. 2021 do 9. 10. 2021, v vrtovinski dvorani ob podružnični šoli Vrtovin.
V ta projekt smo vložili veliko potrpljenja, dela in srca, pa nam je bilo vse povrnjeno ob izrazih zadovoljstva in ponosa vaščanov Vrtovina in drugih obiskovalcev naše razstave. Za konec pa naj citiram besede, ki jih je zapisal učitelj Peter Valič ob urejanju naše knjige:
»Vrtovinšček ne teče več ob spremljavi mlinskih koles, pesmi mlinskih kamnov, ritmu kovaških kladiv in refrenih žag. Ima pa še svoj zven, lepoto, čistost in življenje. To mora ostati za nas in zanamce. Je majhen potok z velikim srcem!«
* Vir in fotografije: Tanja M. Jamšek - Vodja Podružnične šole Vrtovin