Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpretePo lanskem mednarodnem uspehu, ko je bila Podružnična šola Vrtovin med zmagovalci natečaja Mladi raziskovalci kulturne dediščine, so se letos k praznovanju kulturne dediščine na omenjeni šoli prijavili s kar dvema projektoma. Praznovali so od 24. septembra pa vse do 8. oktobra 2022, ko so potekali njim že zelo znani Dnevi evropske kulturne dediščine in Teden kulturne dediščine.
Osrednja pozornost letošnjega projekta je bila namenjena (vz)trajnostni dediščini, prav zato so bili v Vrtovinu letos zelo vztrajni, saj se njihovo praznovanje kulturne dediščine 8. oktobra prav zagotovo še ni zaključilo, kmalu izveste zakaj …
Prvi projekt vztrajno poteka že od meseca aprila 2022 in bo trajal kolikor dolgo bodo hoteli, ga negovali in obnavljali, lahko tudi izboljševali. Projekt nosi ime MISIJA: Kulturna dediščina v Vrtovinu. Učiteljici Katarina in Polona sta namreč že v lanskem šolskem letu pripravili poučno pot v pomočjo mobilne aplikacije CŠOD Misija, katero si lahko vsakdo naloži na svoj mobilni telefon in se odpravi na izlet po vasi Vrtovin. Ko pridete v Vrtovin, v aplikaciji poiščete misijo z naslovom Kulturna dediščina v Vrtovinu. Aplikacija vas bo vodila od točke do točke, ki so prikazane na zemljevidu vasi. Ko posameznik v vasi s pomočjo telefona poišče označeno točko na zemljevidu, ga tam čaka ogled znamenitosti, njen opis in nekaj zanimivih izzivov/nalog s katerimi razmigamo možgančke in še podrobneje spoznamo posamezno zanimivost. Aplikacija nam omogoči več kot pet ur dolg zabaven in poučen pohod, ob tem pa obisk kar dvajsetih »kulturnih« točk, na katerih spoznamo kulturno dediščino vasi. Na poti se lahko ustavite tudi pri poučnih tablah, občudujete spomenike, ostanke rimske utrdbe, rimski vodni stolp, prelep vodni slap, suhe zidove - terase, ostanke mlina in stope, cerkev, staro hišo, ipd.
Učenci so z učiteljicama do sedaj že dvakrat preizkusili pot in vedno znova je vsem skupaj zelo zabavno. Ko obiskovalec s pomočjo opravljene poučne poti zbere dovolj točk, mu misija dodeli značko. To pa je lahko vsakemu še v dodatno motivacijo za raziskovanje. Želijo si, da bo veliko obiskovalcev Vrtovina prijelo njihovo značko misije: Kulturna dediščina v Vrtovinu. Veseli bodo vaše povratne informacije.
Drugi projekt se je začel z letošnjim šolskim letom. Projekt semena in sadike naših babic so razdelili v več faz. Prva je bila razstava in predavanje z delavnico ob tednu evropske kulturne dediščine. Učenci in učiteljice so zbirali knjige, pregovore in reke o naravnem pridelovanju povrtnin in poljščin. Pripravili so plakate in vse to postavili na razstavo.
Zbirati so začeli tudi semena in sadike, ki se v naših družinah ali med krajani Vrtovina prenašajo iz roda v rod. Odločili so se, da bomo semena izmenjevali, spomladi pa bomo nekatera uporabili tudi na šolskem vrtu. V ta namen jih je obiskala gospa Ana Kosič iz goriške knjižnice Franceta Bevka. Predstavila jim je pomen knjižnice semen, način izposoje in izmenjave semen, kako semena hranijo in katera semena so najbolj priljubljena. V delavnici z gospo Ano pa so izdelali hišice za žuželke. Učenci so že vedeli, da so žuželke pomemben člen pri opraševanju in razmnoževanju rastlin, saj so na šolskem vrtu s pomočjo hišnika Dejana postavili hotel za žuželke.
V šolo so učenci in tudi vaščani prinašali semena in sadike in ko se jih je že kar nekaj nabralo, so izdelali skrinjo semen. V temnem in suhem prostorčku bodo semena prijetno prebila zimo in bila spomladi pripravljena, da vzklijejo.
Nekatera semena imajo častitljivo zgodovino, saj se prenašajo iz roda v rod že več kot sto let. Po pripovedovanju starih staršev in starejših vaščanov pa prav ta semena najbolje obrodijo. Učenci predvidevajo, da je tako, ker ta semena že poznajo našo prst in so prilagojena na podnebne razmere v naših krajih.
Glede na znanje in navdušenje, ki so ga učenci pokazali pri projektu, lahko rečemo, da je bil do zdaj projekt zelo uspešen. Z izmenjavo semen bodo nadaljevali skozi vse šolsko leto, morda pa bodo celo odprli podružnico knjižnice semen. Če in kako bodo semena obrodila, pa vam sporočijo konec šolskega leta.
* Vir in fotografije: Polona Žorž & Tanja Maver Jamšek