Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteV teku je priprava nove strategije za mlade v občine Ajdovščina, ki bo že tretji 5-letni plan - dokument za razvoj različnih področij mladih in mladinskega sektorja pri nas. Strategijo pripravlja Občina Ajdovščina v sodelovanju z Mladinskim svetom Ajdovščina, mladinsko organizacijo, ki zastopa področje mladih v lokalni skupnosti. Trenutno je opravljen že glavni del raziskave, ki zajema obsežno anketo, delavnice z mladimi po krajevnih skupnostih, intervjuje z mladinskimi delavci in analizo ukrepov za mlade Občine Ajdovščina v letih 2019 – 2023. Na podlagi pridobljenih rezultatov bo Mladinski svet Ajdovščina sedaj postavil cilje in podrobnejše ukrepe za naslavljanje le-teh. Osnutek dokumenta bo nato predstavljen Občini Ajdovščina, predvideno sprejetje nove strategije pa bo novembra 2023.
Mladinski svet Ajdovščina je v svoji raziskavi zaobjel več kot 400 mladih, starih od 15 do 29 let, od katerih jih je 100 aktivno sodelovalo tudi na daljših delavnicah v krajevnih skupnostih Lokavec, Col, Predmeja, Dobravlje, Budanje, Selo, Stomaž in Ajdovščina. Izpeljani pa sta bili tudi dve večji delavnici s šolarji, ena s srednješolci SŠ Veno Pilon, druga pa z mladimi predstavniki lokalnih osnovnih šol.
Odziv mladih na pozive k sodelovanju pri raziskavi mladinskega področja je bil v občini zelo spodbuden in idejno pester. Mladi so predlagali različne rešitve za naslavljanje izzivov in potreb oziroma želja na področjih izobraževanja, zaposlovanja, prostega časa, prostovoljstva, mednarodnega sodelovanja, mobilnosti, stanovanjske problematike, športa in zdravja. Odprla so se tudi nekatera nova področja, ki jih prejšnja (tekoča torej) strategija še ne opredeljuje, npr. tema duševnega zdravja.
In, če trenutna strategija podarjala vidik izobraževanja in zaposlovanja mladih, bo pri novi strategiji prav gotovo največji izziv kako poskrbeti za nastanitev mladih v občini. Kako mlademu človeku, ki ima izobrazbo in zaposlitev zagotoviti še svoj prostor pod soncem na način, da si ga bo lahko privoščil?
Mladi so na delavnicah za pripravo strategije predlagali npr. možnosti hitrejše pridobitve gradbenega dovoljenja pri izgradnji hiš, finančno pomoč mladim pri obnovi starejših stanovanj, vzpostavitev prehodnih stanovanj za mlade. Predlagali so, naj se vzpodbudi obnove starejših, praznih hiš v stanovanja za mlade in mlade družine, naj se poviša število občinskih neprofitnih stanovanj in podobno. Izpostavili so, da si vsekakor želijo ostati v lokalnem okolju, večina celo na vasi iz katere prihaja.
»Potrebujemo dostopna stanovanja, parcele za gradnjo, hiše za nakup; najemnine so previsoke, ponudba pa ne ustreza zahtevam povpraševanja.«
»Želimo si, da bi imeli prednost pri nakupu stanovanj, ki se gradijo na novo prav občanke in občani občine Ajdovščina.«
V spletni anketi, ki jo je rešilo preko 300 oseb, so mladi izpostavili, da si v večini želijo svojega stanovanja ali hiše, vendar v večini nimajo dovolj financ, kupne cene oziroma cene najema so zanje previsoke. Kot tretji razlog, ki jim onemogoča korak k bivanjski osamosvojitvi, pa so navedli premalo ponudbe stanovanj na nepremičninskem trgu.
Reševanje stanovanjskega vprašanja je torej ključni problem, s katerim se mladi ukvarjajo po tem, ko so že končali šolanje in so tudi že zaposleni.
»Želimo si subvencioniranih najemnin za mlade.«
»Potrebujemo več neprofitnih stanovanj za mlade in možnost neprofitnih gradbenih parcel.«
Stanovanjska problematika pa ni edino področje, ki je tekom poteka raziskav za pripravo nove strategije Mladinski svet Ajdovščina opazil kot ključno. Predstavniki mladih bi v novi strategiji radi izpostavili tudi pomen duševnega zdravja mladih; dostopnost in prilagodljivost storitev za podporo psihičnemu počutju mladih. V ta sklop strategije pa bi lahko zajeli še vključevanje ranljivih skupin v socialno okolje, varnost v občini nasploh in pomen kakovostnega ter raznolikega preživljanja prostega časa mladih.
Mladi na vaseh so recimo poudarili potrebo po vzpostavitvi mladinskih sob, prostorov za mlade, kjer bi lahko poljubno preživljali svoj prosti čas. Nekatere vasi sicer take prostore že imajo, ostaja pa še veliko takih, kjer mladi nimajo posebej prostora za uporabo. V samem mestu Ajdovščina pa so mladi izpostavili željo po dogajanju v večernih urah, klubski sceni, željo po vzpostavitvi kino programa in podobno.
V nadaljevanju lahko preberete še nekaj pogledov vodilnih akterjev (tudi) na področju mladih v lokalni skupnosti na ključne tematike za pripravo nove strategije za mlade oziroma na strategijo nasploh.
»Mladi v občini Ajdovščina potrebujejo podporo in priložnosti na različnih področjih, vključno z izobraževanjem, zaposlovanjem, stanovanjsko problematiko, družbenim življenjem, kulturo, športom ter, v zadnjem času vedno bolj perečo tematiko, duševnim zdravjem. Strategija za mlade v občini Ajdovščina mora upoštevati in obravnavati različne vidike, pri čemer mora biti zaradi specifičnosti mladih generacij še poseben poudarek na konkretnih ukrepih in ciljih. Še naprej je treba urejati stanovanjsko problematiko mladih, in sicer z zagotavljanjem dostopnih stanovanj za mlade družine, spodbujanjem gradnje novih stanovanjskih enot in zmanjševanjem stroškov najemnin. Zagotoviti je treba podporo mladim pri skrbi za njihovo duševno zdravje, na primer z zagotavljanjem dostopa do svetovalnih storitev in terapevtskih programov, ki so namenjeni mladim in mladostnikom.
Zaradi vedno večjega števila priseljenih družin v Ajdovščino iz drugih kulturnih okolij, bo treba v prihodnjem obdobju, za katerega se pripravlja strategija za mlade, nasloviti tudi želje, potrebe teh oseb in poskrbeti za medkulturni dialog, da se bodo bolje vključili v utrip lokalnega dogajanja.«
Tadej Kobal, direktor Inštituta za mladinsko politiko
»Kot največji izziv življenja mladih v občini Ajdovščina vidim stanovanjsko problematiko. Mladi imajo željo ostati v Ajdovščini in tu živeti, a jim to prepričuje premajhna izbira nepremičnin in nedosegljive cene le-teh. Glede na to, da je to težava po celotni državi je težko ponuditi neko celostno rešitev. Korak v pravo smer bi bil, da se v celoti uresniči projekt hišk namenjenim mladim in mladim družinam, ki se je, pričakovano, zmanjšal v obsegu in da bi bilo na koncu res na voljo 50 obljubljenih hiš za mlade. Občina bi lahko tudi podobne bonitete, kot so na primer na voljo za podjetja, za razcvet industrije, v še večji meri aplicirala na področje gradnje nepremičnin namenjenim naprej mladim in mladim družinam iz občine Ajdovščina. Če to ne bo prioriteta, se bo kmalu pojavilo izseljevanje mladih in beg možganov.«
Lan Žvanut, predsednik Mladinskega sveta Ajdovščina
»Vsaka generacija se sooča z izzivi, ki so pogojeni z eksistenčnimi mejniki v času v katerem biva. Eden od izzivov mladih danes je zagotovo tudi zdravje – vrednota, ki jo vsi zasledujemo, ki nam daje vstopnico za življenje. Pogojuje ga zadovoljstvo tako pri delu, kot v osebnem življenju. Nedoseganje ekonomskega statusa mladih kot možnost ZA imeti svoj prostor »streho nad glavo« se veže tudi na potrebo po varnosti, ki se tako rekoč izgublja. Mladim v lokalni skupnosti želim v okviru programov, ki jih organiziramo, umestitev in sidranje tudi v prostor kulture in posledično njihovo participacijo v družbi, kot doprinos k ustvarjanju generacijske in medgeneracijske interakcije, povezovanja in sodelovanja.«
Tonja Ferjančič, vodja MKC Hiša mladih
»Mladi so tisti, ki jim moramo z načrtnimi ukrepi zasejati trdno prihodnost. Prepričan sem, da bomo z novo strategijo pomembno odgovarjali na potrebe in želje mladih. Od prejšnje strategije se je marsikaj predrugačilo, zato je nujno, da se zasnuje nova, taka, ki bo mladim pisana na kožo in bo odstirala tako njihove želje kot se odzivala na problematike mladih ter jim z ukrepi lajšala pot v odraslost. Prepričan sem, da bo osnovana na kvalitetnih osnovah, saj je prav sodelovanje in snovanje strategije, temelječe na vključevanju naše mladine in vseh, ki se z mladinskim delovanjem ukvarjajo, ključ do kakovostnega dokumenta. Največjo problematiko mladih vidim v omogočanju mladim dostopna stanovanja, ki jim bodo omogočala čim prejšnje osamosvajanje. Ob tem naznanjam, da bomo mladim izpolnili obljubo in poleti preko razpisa mladim ponudili prve nizkocenovne hiše v Dobravljah. Pričakovati je, da se bodo prve vselitve zgodile še pred naslednjim občinskim praznikom.«
Tadej Beočanin, župan občine Ajdovščina
* Fotografije: Mladinski svet Ajdovščina