Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpretePolna dvorana v ajdovski Hiši mladih je potrdila zanimanje za naravovarstvene vede, ki jih je obiskovalcem v četrtek 28. novembra 2024, predstavil strokovnjak in varuh gorske narave Dušan Klenovšek. Predavanje je pripravilo Planinsko društvo Ajdovščina, ki meni, da so tovrstne tematike pomembne za varovanje narave, ki je temeljni del vsakega od nas, ne samo v hribih, ampak tudi doma.
Dejan Černilogar, ki je markacist in varuh v PD Ajdovščina je stopil v stik z Dušanom Klenovškom, ki je z veseljem potrdil sodelovanje in tako je stekla hitra akcija organizacije tega predavanja. Kako se je vse skupaj začelo in odvijalo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.
V dvorani Hiše mladih v Ajdovščini smo se zbrali ob 18. uri. Stoli, ki smo jih postavili so vsi imeli svojega začasnega lastnika tako, da se nas je kar nekaj zbralo na pričakovanem predavanju. Najprej je bil uvodni pozdravni nagovor načelnika odseka Gorazda Lapanja, ki je povabil Dušana Klenovška k besedi, da spregovori o tematiki, kako varovati naravo že doma in ne samo v hribih. Naslov predavanja je nosil Narava potrebuje varovanje od našega doma do Aljaževega stolpa.
Z zanimanjem smo prisluhnili temi. Varovanje narave zahteva nekaj poznavanja in znanja, zato so te vsebine pomembne, da lahko pravilno pristopamo k posegom v naravo. Dobili smo nekaj napotkov glede nabiranja rož, gnojenja travnikov in tudi pogostosti košenja travnikov, kjer je bogata flora in pomemben prostor za življenje žuželk. Najprej smo se dotaknili vrst in življenja metuljev, ki jih srečujemo pri nas, na naših travnikih. Pomembno je za metulje je življenje na travnikih, v gozdih, nekateri metulji pa prebivajo tudi na žitnih poljih. Metulji so nočne živali, ki se gibljejo v določenih urah. Zanimivo spoznanje je bilo tudi to kako je nastala Knafeljčeva markacija. Če pogledamo metulja rdeči apolon (gorski apolon), ugotovimo, da ima po krilcih znamenja v obliki markacije. Metulj rdeči ali gorski apolon je razširjen v gorskem svetu (življenje gorski travniki, pašniki).
Dotaknili smo se tudi življenja žuželk, nekatere bolje poznamo (čebele, muhe, ose), nekatere malo manj. Spoznali smo več vrst pikapolonic in hroščev. Na vrsto za spoznavanje so prišli tudi ptiči in raki. Seveda je življenje v vodi zelo pomembno in tudi kako je urejeno. Spoznali smo, da ni priporočljivo ograjevati dostopov do potokov in vodnih virov. Škodljive so pregrade na potokih, ker ovirajo gibanje in razmnoževanje vodnih živali.
V zaključku, da bo zajeta celotna slika spoznavanja življenja v naravi, smo se dotaknili tudi flore. Pomemben del za življenje tudi žuželk. Spoznali smo nekaj rož, kot so lepi čeveljc, orhideje, planike, nekaj vrst encijana,…. Seveda ponosni smo tudi na naš čavenski biser, to je Rebrinčevolistna hladnikija ali hladnikovka, ki smo jo tudi zagledali na predstavitvi Dušana Klenovška.
Nekako z vsemi vsebinami od spoznavanja, žuželk, hroščev, ptičev, vodnih živali, do cvetja in nekaj napotkov kaj se v naravi ne sme dogajati, smo predavanje v dveh urah pripeljali do konca. Na koncu je bil seveda še čas za razna vprašanja in druženje. Veseli nas, da se je na predavanje odzvalo poleg domačih planincev tudi nekaj obiskovalcev iz drugih krajev oz. drugih bližnjih planinskih društev Posočja in drugje. Lepo povabljeni, da naravo ohranjamo ne samo na predavanju, ampak tudi takrat ko smo sami aktivni in smo del narave.
* Vir in fotografije: Gorazd Lapajna - Planinsko društvo Ajdovščina