Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteSkupinska psihoterapija je vrsta psihoterapije, kjer se dela z zaprtimi, poloprtimi in odprtimi skupinami. Poleg terapevta, ki vodi skupino so lahko prisotni tudi drugi terapevti. Skupinska psihoterapija lahko poteka v sklopu bolnišničnega zdravljenja kakor tudi drugod. V ljudeh krepi občutek lastne odgovornosti in moči pri spreminjanju svojega življenja.
Skupinska psihoterapija je vrsta psihoterapije, kjer se dela z zapirtimi, poloprtimi in odprtimi skupinami. Poleg terapevta, ki vodi skupino so lahko prisotni tudi drugi terapevti. Skupinska psihoterapija lahko poteka v sklopu bolnišničnega zdravljenja kakor tudi drugod. Izven bolnišnic je najpogostejša oblika skupinske terapije samopomočna skupina, ki ni prava oblika psihoterapije, saj lahko poteka tudi brez terapevta. Samopomočne skupine so skupine ljudi s sorodnimi težavami, ki se redno srečujejo z namenom, da bi svoje zgodbe delili z drugimi, ki imajo podobno življenjsko izkušnjo.
Skupinska psihoterapija se včasih uporablja tudi v kombinaciji z individualno, vendar je ta praksa pri nas manj pogosta. Ameriški psihoterapevt Irvin D. Yalom uporablja v določenih pirmerih kombinacijo individualne in skupinske psihoterapije. Pri nas je poznan po knjigi Rabelj ljubezni, kjer na poljuden način opisuje svoje doživljanje terapij.
V skupinski psihoterapiji je pomembno, da se ljudje, ki so se komaj začeli spoprijemati z določenimi problemi lahko soočijo in pogovorijo z drugimi, ki so že dosegli določene rezultate in na ta način dobijo uvid, da rešitev obstaja. Skupina, daje podporo, saj oseba doživi, da ni sama in edina, ki se ji godi nekaj hudega. Ko si izmenjujejo izkušnje dobijo občutek, da so ravnali prav. Ko dajejo zgled drugim se jim povrne del samozavesti, saj so jim zmožni pomagati.
V skupinski dinamiki se pokažejo tudi »vloge«, ki so jih posamezniki imeli v primarnih družinah. Obnašanja, ki jih motijo pri drugih osebah v skupini so v svoji globini povezane s tistim, kar so že doživeli v svoji primarni družini. Skozi vodenje in spreminjanje odnosov v sedanjosti se spreminjajo tudi boleči spomini iz otroštva.
Ljudje razvijejo nove odnose in načine obnašanja, ki jih lahko neposredno vadijo v skupini. Terapevt, jih pri tem usmerja in opozarja na vzroke določenih obanšanj. Ko se vzpostavi zadostno zaupanje, ljudje pridobijo na samozavesti in se lažje vključujejo v pogovor ne, da bi jih bilo strah ali sram. S povratnimi informacijami (zrcaljenjem), ki ga dobijo od terapevta ali članov skupine lahko pridobijo pomembne uvide o lastnem doživljanju. Ljudje v skupini imajo podobne cilje, kar pripomore k občutku pripadnosti in sprejetosti, ki jih morda prej niso poznali.
Sčasoma udeleženci skupin občutijo olajšanje, ker delijo svoja doživetja z drugimi. Bolečina, občutek krivde in truge tegobe se omilijo. Po drugi strani se v ljudeh krepi občutek lastne odgovornosti in moči pri spreminjanju svojega življenja.
V kolikor potrebujte pogovor in podporo pri spoprijemanju s težkimi občutji in odvisnostjo me pokličite na 030-946-646 ali pišite na pelikan.ajdovscina@gmail.com. Uradne ure so vsak torek 9.00-12.00 in četrtek 16.00-20.00 na Gregorčičevi ulici 17 v Ajdovščini. Svetovalka: mag. Silva Pavlin- Zavod Pelikan- Karitas, program: Pomoč odvisnikom in njihovim svojcem. Za podporo se zahvaljujem Občini Ajdovščina.