Kako izgleda tipična skupina za svojce odvisnikov? Vsakdo se usede na svoj stol, ki je bil postavljen v krog. V času širjenja virusa so stoli postavljeni na primerno razdaljo. Pred vstopom v prostor si potrebno umiti ali razkužiti roke. Nošenje maske je priporočljivo.
Skupina se začne ob točni uri z minuto tišine. Minuta tišine je čas ko se zberemo in pripravimo na srečanje. Nekateri ta čas molijo.
Nato pričnemo s pogovorom tako, da najprej povemo pravila o zaupnosti in namenu skupine. To se zgodi vsakič ko so prisotni novi člani. Sledi pogovor v skupini na način, da predam besedo osebi na moji desni. Vsakdo je povabljen, da deli kakšno misel v skupini. Jaz sodelujem z analitičnimi vprašanji in moderiram vstopanje drugih članov z njihovmi nasveti in izkušnjami.
Skupinska samopomočna terapija omogoča sprejemanje in dajanje podpore drugim osebam. Omogoča zgledovanje po uspešnejših načinih spoprijemanja s problemi in kasneje seveda dajanje svojega zgleda novim članom. Skupina je tudi varno zatočišče, saj se s podoporo skupine odprejo določene teme, ki si jih na primer mati odvisnika ne bi upala sama povedati svojemu možu. Pomembna so tudi opažanja o obnašanju v socialnih situacijah, vidimo lahko kakšna je družinska dinamika in vplivamo na spreminjanje odnosov.
V kolikor potrebujte pogovor in podporo pri spoprijemanju s težkimi občutji in odvisnostjo me pokličite na 030-946-646 ali pišite na pelikan.ajdovscina@gmail.com. Uradne ure so vsak torek 9.00-12.00 in četrtek 16.00-20.00 na Gregorčičevi ulici 17 v Ajdovščini. Svetovalka: mag. Silva Pavlin- Zavod Pelikan- Karitas, program: Pomoč odvisnikom in njihovim svojcem. Za podporo se zahvaljujem Občini Ajdovščina.
* Naslovna fotografija: Pixabay