Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteVzrokov zakaj po uspešno opravljeni rehabilitaciji pride do ponovnih recidivov je veliko. Eden od teh vzrokov je razpad družine ali nezmožnost le te, da bi se prilagodila in zarasla skupaj z osebo, ki se je rehabilitirala. Veliko oseb uspešno zaključi programe zdravljenja in rehabilitacije zaradi zasvojenosti z alkoholom. Žal pa se pri povratku v domače okolje in družino velikokrat ponovno zapijejo ali zapadejo v druge oblike zasvojenosti.
Vzroki za zasvojenosti pogosto izhajajo ravno iz domače družine in če družina ne reši težav, ki so vodile posameznika v zasvojenosti, je bolje, da se po opravljeni psihosocialni rehabilitaciji oseba ne vrne v domače okolje. Druga večja težava, s katero se srečujejo zdravljeni alkoholiki in zasvojeni, je družba. Zasvojene osebe imajo večinoma družbo – socialno mrežo, ki se ravno tako srečuje z zasvojenostmi.
Z namenom, da bi jim pomagali premostiti te težave in se utrditi v novem treznem načinu življenja se ustanavljajo skupnosti MOST, ki deluje po principu družine, v kateri so člani povezani, so si v medsebojno oporo in si nudijo varno in zdravo okolje do časa, ko se posameznik dovolj okrepi za samostojno življenje.
V projektu Skupnosti MOST ustanavljajo skupnosti, ki nudijo podporo osebam po opravljenih programih v katerih so uredili svoje težave z zasvojenostjo. Osebam omogočijo življenje z drugimi osebami, ki tudi abstinirajo. Na ta način imajo zagotovljeno izhodiščno zdravo družbo, v kateri dobijo veliko medsebojne podpore. V tak program vključene osebe spremljajo strokovni delavci, ki jim nudijo individualno in skupinsko psihosocialno pomoč. Na ta način se lahko iz nove »družine/skupnosti«, ki podpira abstinenco, oseba povsem vključi v delovno in socialno okolje. Projekt Skupnosti MOST nudi varno izhodišče, ki temelji na dveh stebrih. Prvi steber predstavlja neformalno druženje in samopomoč med člani stanovanjske skupnosti, drugi steber predstavlja zunanjo strokovno podporo, tako individualno kakor v obliki različnih podpornih skupin (AA, Vrtnica in podobno).
V času vključenosti v Skupnosti MOST se z osebami, ki imajo željo in možnost vrnitve v izvorne družine dela na vzpostavljanju stikov, povezovanju in spreminjanju družinske dinamike. Cilj vsega procesa so srečnejši in pristnejši medsebojni odnosi.
mag. Silva Pavlin, Zavod Samarijan, projekt sofinancira Ministrstvo za javno upravo
Kontakt: , tel.: 041-714-123 in https://skupnosti-most.si/