Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpretePogosto pozabljamo, da uporaba vode porabi tudi energijo. Varčevanje z vodo zmanjšuje porabo energije, kar posledično zmanjšuje ogljični odtis. Predvsem ogrevanje vode močno vpliva na okolje. Odtis CO2 vroče vode je 20-krat večji kot odtis CO2 hladne vode. Približno polovica vode, ki se uporablja doma, je segreta. Če smo privilegirani in imamo dostop do čiste, pitne vode, imamo še večjo odgovornost na etični, moralni in človeški ravni, da to cenimo in je ne zapravljamo.
Voda je naš najdragocenejši vir, "modro zlato", do katerega več kot 2 milijardi ljudi nima neposrednega dostopa. Ne samo, da je bistvenega pomena za preživetje, voda ima tudi zelo pomembno družbeno in kulturno vlogo.
Za začetek nekaj zanimivih dejstev. Približno 71 % zemeljske površine prekriva voda, 97,5 % vse te vode je slana voda. Od preostalih 2,5 % je večina trajno zamrznjenih ali drugače nedostopnih za uporabo (ledeniki in zasnežene gore). Za našo uporabo je na voljo le 1 % zemeljske vode.
Čeprav se v razvitih državah zdi, da je čista pitna voda na voljo vsakomur in ves čas, pa je po vsem svetu še vedno približno 800 milijonov ljudi, kar predstavlja približno 11 % svetovnega prebivalstva, brez dostopa do čiste pitne vode.
Virtualna voda - resnična težava
Doma se uporablja le majhen del vode (pipa, stranišče, pomivalni stroj itd.). Večina vode se uporablja nevidno. Njena poraba je vključena v vse izdelke, ki jih dnevno uporabljamo.
S terminom "virtualna voda" označujemo, koliko vode je bilo porabljeno med proizvodnjo izdelka ali storitve. Večino naše virtualne porabe vode (približno 92 %) povzroča proizvodnja hrane, kar je lahko poseben problem na območjih s pomanjkanjem vode. Voda, ki se že uporablja za proizvodnjo hrane in izdelkov široke potrošnje, lokalnim skupnostim ni več na voljo.
En od razlogov za visoko porabo virtualne vode je visoka poraba mesa. Živalski proizvodi potrebujejo veliko več vode kot rastlinski proizvodi, kar pomeni, da jo z lahkoto prihranimo z uživanjem malo manj mesa. Vegetarijanci porabijo približno 2.800 litrov "virtualne vode" na dan v primerjavi s 4.000 litri, ki jih porabijo tisti, ki jedo meso.
V razvitih državah virtualna poraba vode močno presega dejansko porabo vode. V povprečju človek letno porabi približno 1.385 m3 vode, kar je približno 8.650 napolnjenih kadi. Svetovna poraba vode še naprej narašča zaradi povečanja svetovnega prebivalstva in naraščajoče porabe v razvitih državah. V zadnjih 100 letih se je svetovno povpraševanje po vodi povečalo za 600 %. Do leta 2030 se pričakuje še 50 odstotna rast svetovnega povpraševanja. Za gospodinjstvo je namenjen le razmeroma majhen del vode. Preostanek se uporablja v kmetijstvu in industriji. Na primer Nemci porabijo približno 130 litrov "prave" vode na dan, medtem ko je njihova poraba "virtualne" vode skoraj 200-krat večja (4.300 litrov na dan). Več kot polovica te virtualne vode je bila porabljena za proizvodnjo kave, kakava, soje in bombaža.
Neustrezno vrednotenje vode za proizvodnjo energije, industrijske in kmetijske dejavnosti ter domače rabe je privedlo do neučinkovite rabe vode, visokih izpustov, ter do poslabšanja morskih in sladkovodnih ekosistemov.
Prihodnost je krožno gospodarstvo, ki bo cenilo vodo do te mere, da se bo vsak liter znova in znova porabil. Tako bo voda postala skoraj del infrastrukture in ne potrošni vir.
Raba energije za rabo vode
Pogosto pozabljamo, da uporaba vode porabi tudi energijo. Varčevanje z vodo zmanjšuje porabo energije, kar posledično zmanjšuje ogljični odtis. Predvsem ogrevanje vode močno vpliva na okolje. Odtis CO2 vroče vode je 20-krat večji kot odtis CO2 hladne vode. Približno polovica vode, ki se uporablja doma, je segreta.
Če smo privilegirani in imamo dostop do čiste, pitne vode, imamo še večjo odgovornost na etični, moralni in človeški ravni, da to cenimo in je ne zapravljamo.
Predloga za odgled zanimivih dokumentarcev
Predloga zanimivih knjig
"Vodne vojne" & Ena Zemlja, eno človeštvo proti 1 %,Vandana Shiva*
*Vandana Shiva je ena najvidnejših ekofeministk na svetu. Vandana vidi povezavo med načeli feminizma in ekologije. Meni, da je svetovni nazor, ki povzroča degradacijo okolja in krivice, enak pogledu na svet, ki povzroča kulturo neenakosti žensk.