Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteIzsledki ankete, ki jo je med mladimi v Ajdovščini izvedla Občina, jasno nakazujejo na perečo potrebo po ustreznih prostorih za druženje. Mladi menijo, da občina ne posveča dovolj pozornosti tej problematiki, kar se odraža v pomanjkanju možnosti za druženje, zabavo in kulturno udejstvovanje.
Prostor za druženje ni le fizični prostor, ampak tudi simbol vključenosti in sprejetosti mladih v lokalni skupnosti. Mladi potrebujejo prostor, kjer se lahko sprostijo, družijo s prijatelji, izražajo svojo ustvarjalnost in sodelujejo v aktivnostih, ki jih zanimajo. Tovrstni prostori so ključni za krepitev socialnih vezi, spodbujanje ustvarjalnosti in preprečevanje marginalizacije mladih.
Da bi Ajdovščina postala še privlačnejša za mlade, je ključnega pomena aktivno prisluhniti njihovim željam in potrebam ter v sodelovanju z njimi razviti konkretne rešitve za ureditev prostorov, ki jim bodo ustrezali. Pomembno je, da se odzovemo na njihove specifike in iščemo inovativne načine za ustvarjanje mladostnih in kreativnih prostorov. Nekatere degradirane objekte lahko preoblikujemo v sodobna središča za druženje, udejstvovanje in ustvarjanje mladih.
Na podlagi tega je bil izoblikovan ukrep v novi strategiji za mlade: Mladinske sobe na podeželju. Ukrep obsega podporo delovanju mladih iz lokalne skupnosti, ki stanujejo na podeželju. Z njim želimo mlade spodbuditi pri organiziranem druženju, ustvarjanju in preživljanju prostega časa, obenem pa jim ponuditi priložnost, da zavzamejo svoje mesto v družbi, konkretneje na podeželju. Tako bodo mlade tudi aktivirali, da sami poskrbijo za dejansko uresničitev in vzdrževanje mladinskih sob, ki jim bodo na voljo za uporabo.
Ob naraščanju stanovanjskih kapacitet v Šturjah in načrtovanem širjenju OŠ Šturje se ponuja dobra priložnost za oživitev območja nekdanje vojašnice Srečka Kosovela oziroma nekdanjega kluba Baza. Tam bi lahko uredili kulturni inkubator za mlade domače in gostujoče umetnike in glasbenike. Inkubator bi ustvarjalcem nudil ateljeje, galerijo, vadbene prostore in prizorišče za nastope, kar bi spodbudilo ustvarjanje, sodelovanje in izmenjavo idej. Poleg tega bi lahko na istem mestu uredili tudi mladinsko sobo, ki bi mladim nudila prostor za druženje, učenje, ustvarjanje in organiziranje dogodkov. To bi krepilo povezanost in aktivno vlogo mladih v lokalni skupnosti.
Z zaprtjem Kluba Baza je Ajdovščina izgubila pomemben steber kulture. Kot so leta 2022 zapisali v Lokalnih Ajdovščina, je mesto s tem izgubilo "zadnji monument alternativne kulture".
(vir: Analiza ankete o nadaljnjem razvoju občine Ajdovščine, občina Ajdovščina)
Baza je bila izjemno pomembna za krepitev kulturne raznolikosti in spodbujanje svobodnega ustvarjanja. Bila je prepoznaven simbol Ajdovščine, ki je mesto umeščala na kulturni zemljevid Slovenije in širše. Privabljala je obiskovalce iz vse države in tujine, kar je pospeševalo kulturni turizem in utrjevalo ugled Ajdovščine kot mesta z živahno kulturno sceno.
Klub je predstavljal edinstven prostor za druženje, ustvarjanje in izražanje, ki je spodbujal kulturno raznolikost, krepitev lokalne identitete in bogatenje kulturnega življenja v mestu. Bil je spomenik skupnega truda in sodelovanja različnih generacij in organizacij. Njegovo zaprtje je velika izguba, vendar se s prenovo območja nekdanje vojašnice ponuja nova priložnost za živahno kulturno središče, brez predsodkov, ustvarjeno od mladih za mlade.
V anketi, ki jo je izvedla občina Ajdovščina, pa so mladi izpostavili tudi pomanjkanje prostorov za druženje in dogajanje v centru mesta. To odpira vprašanje o usodi praznih nepremičnin v centru, ki jih je na glavnem trgu vedno več. Še vedno čakamo na ureditev pisarn občinske uprave v nekdanjem objektu Nanos. V tem času bi lahko Občina v teh prostorih ali v katerem drugem prostem objektu v centru mesta uredila prostor za različne organizacije, ki bi s svojo dejavnostjo poskrbele za pestro dogajanje na Lavričevem trgu. S tem bi se neposredno odzvali na želje in potrebe mladih v Ajdovščini.
Pomembno je poudariti, da takšni prostori niso namenjeni le mladim, ampak celotni skupnosti. Vključujoč in aktiven mladinski prostor lahko postane stičišče generacij, kjer se bodo mladi in starejši lahko družili, izmenjevali izkušnje in soustvarjali bolj dinamično, povezano in kulturno Ajdovščino. Kultura je tista, ki spodbuja domišljijo, ustvarjalnost in empatijo. To nam omogoča, da se povežemo z drugimi, gradimo mostove med različnimi kulturami in ustvarjamo bolj vključujočo in strpno družbo. Pomaga nam pri razvoju kritičnega mišljenja, pri razlikovanju lažnih in resničnih informacij, pri spopadanju z osebnimi težkimi preizkušnjami ter pri soočanju s perečimi problemi sodobnega potrošniškega sveta, kot so podnebne spremembe in vojne.
Ajdovščina ni bila v preteklosti prepoznavna le po svoji močni industriji, ampak tudi po živahnem utripu mladinskega dogajanja in bogati alternativni kulturi, ki je mestu vtisnila edinstven značaj. Ta kulturni mozaik je bil pomemben del identitete Ajdovščine, ki je privabil ljudi iz bližnje in daljne okolice.
Gospodarski napredek je nedvomno pomemben, vendar ne smemo zanemariti kulturnega razvoja, ki je prav tako ključen za ohranjanje živahnosti in privlačnosti mesta. Vzporedno z gospodarskim napredkom je potrebno še dodatno okrepiti kulturno ponudbo, s čimer bomo preprečili izgubo edinstvene identitete, ki so jo mesto in njegovi prebivalci skozi leta s toliko truda gradili.
Prav kultura je ključni dejavnik pri oblikovanju identitete mesta, krepitvi socialne kohezije in ustvarjanju privlačnega okolja za prebivalce in obiskovalce. Vlagati v kulturo pomeni vlagati v prihodnost, v kateri bomo posamezniki in družba kot celota bolj ustvarjalni in sočutni.
* Vir: Lan Žvanut - Vodja pilotnega projekta Z mladinskim delom proti prekarnosti mladih - Mladinski svet Ajdovščina
* Naslovna fotografija: Kaja Brezočnik