Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteEpidemija korona virusa je dodobra spremenila življenje ljudi, zaradi preprečevanja širjenja okužbe je večina socialnih stikov omejenih in knjižnice so na žalost, kot še toliko drugih ustanov, morale zapreti svoja vrata. Vseeno pa vas lahko v času, ko je knjižnica zaprta povabimo, da izkoristite nekatere spletne storitve in vsebine, do katerih ste upravičeni kot član Lavričeve knjižnice Ajdovščina in večine drugih splošnih knjižnic po Sloveniji.
Nekatere izmed vsebin, ki vam jih predstavljamo so prosto dostopne za vse uporabnike spleta za druge, pa je pogoj uporabe članstvo v Lavričevi knjižnici in do njih dostopate z vašim uporabniškim imenom (številka članske izkaznice) in geslom za storitev COBISS ”Moja knjižnica”.
Če se gesla ne spomnite ali pa vam še ni bilo dodeljeno, si ga lahko poskusite nastaviti pri prijavi v COBISS ”Moja knjižnica” - https://plus.si.cobiss.net/opac7/user/login/aai/cobiss
Pripravljamo tudi možnost spletnega vpisa v knjižnico, za vse tiste, ki še niste naši člani, ta možnost bo na voljo v kratkem. Lahko pa nas tudi pokličete za pomoč, od ponedeljka do petka med 8.00 in 15.00 na številko 05 3644 250 in poskušali vam bomo pomagati pri morebitnih težavah.
Berite elektronsko
Članice in člani knjižnice si lahko brezplačno izposojate elektronske knjige v elektronski knjižnici Biblos – www.biblos.si.
E-knjige lahko berete na svojih računalnikih, tablicah, pametnih telefonih in elektronskih bralnikih.
Vsak član knjižnice si lahko preko Biblosa hkrati izposodi največ 4 e-knjige. Rok izposoje je 14 dni. Po poteku roka izposoje pa je dostop do e-knjige prekinjen. Zaenkrat ni mogoče rezervirati in podaljšati gradiva, možna pa je ponovna izposoja istega gradiva.
V Biblos se prijavite tako, da v polje “uporabniško ime” vpišete siglo naše knjižnice – SIKAJD in številko vaše izkaznice, v polje “geslo” pa vaše geslo za dostop do COBISS “Moja knjižnica”.
Po prijavi so privzeto vidni vsi naslovi knjig, ki jih ponuja Biblos; tiste e-knjige, ki za člane Lavričeve knjižnice niso dosegljive, so zasenčene. S preklopom na gumb Prikazuj knjige, ki so v knjižnici, nabor omejite samo na naslove, ki so dostopni v naši knjižnici. Želeno knjigo lahko poiščete pod posamezno kategorijo ali pa z iskalnikom. Izposodite si jo z izbiro opcije Izposodi. Po izposoji morate knjigo še prenesti na ustrezno napravo, računalnik, telefon, tablico ali e-bralnik. Podrobnejša navodila dobite na Bilosovem zavihku Kako deluje.
Literarno spletišče BURJAČ
Obiščite literarno spletišče Burjač (www.burjac.si), namenjeno objavljanju in seveda branju kratke proze ter poezije. Z njim želimo doseči, da bi kvalitetni literarni izdelki ponudili zanimivo bralsko izkušnjo širši množici bralcev. K sodelovanju vabimo tako izkušene in uveljavljene avtorje kot tiste, ki so šele začeli brusiti svoj pisateljski talent.
Vsak, ki bi želel objaviti svoje tekste ali ocenjevati prispevke drugih avtorjev, se lahko na Burjaču brezplačno registrira. Če bi radi prispevke le brali, registracija in prijava nista potrebni.
Spletna stran je prilagojena za uporabo na pametnih telefonih, tako da boste imeli dobre in sveže zgodbe vedno pri sebi. Nekatere, ki imajo dodano zvočno datoteko, lahko tudi že poslušate.
Drugi E-viri dostopni na daljavo za člane knjižnice
Drugi elektronski viri, do katerih lahko dostopate na daljavo kot članica ali član knjižnice so na voljo na naši povezavi www.ajd.sik.si/e-viri/. Do njih lahko dostopate z vašim osebnim računalnikom, tako da izberete knjižnico in vpišete številko vaše izkaznice ter geslo za dostop do COBISS “Moja knjižnica”.
Zbirka PressReader vključuje preko 7.380 naslovov tekočih izdaj časopisov in revij z vsega sveta (Evropa, Avstralija, Azija, Afrika, Amerika). Med njimi so tudi slovenski časopisi Dnevnik, Večer in Nedeljski dnevnik. Uporaba PressReader-ja je mogoča tudi preko aplikacij za mobilnike ali tablične računalnike. Navodila so dostopna na https://mreznik.nuk.uni-lj.si/novica/dostop-do-pressreader-ja-preko-aplikacije
Zbirka EbscoHost vam preko različnih baz podatkov nudi dostop do obsežnega nabora strokovnih revij in znanstvenih člankov, ki so vam lahko na voljo pri delu ali študiju.
Encyclopediia Britannica je spletna enciklopedija, kjer lahko najdete tako rekoč skoraj vse. S pomočjo iskalnika vam ta enciklopedija nudi možnost prikaza vsebine po različnih stopnjah starosti oziroma zahtevnosti (Adult — za študente in ostale odrasle uporabnike; Student — za otroke od 10. do 14. leta starosti; Junior – za otroke od 6. do 10. leta starosti).
Portala IUS-INFO in FIND-INFO povezujeta zbirke obsežnih strokovnih vsebin, podatkov, obrazcev in pripomočkov s področij prava, zakonodaje, financ, davkov in računovodstva.
Nekateri drugi prostodostopni e-viri
Prav tako vas vljudno vabimo, da obiščete še številne druge prostodostopne vire, ki jih najdete na Mrežniku Narodno univerzitetne knjižnice: https://mreznik.nuk.uni-lj.si/viri/po-pogojih-dostopa.
Pri tem velja izpostaviti Digitalno knjižnico Slovenije, dLib, ki je za slovenske uporabnike – predvsem za uporabnike splošnih knjižnic – še posebno zanimiva. Do nekaterih vsebin je sicer onemogočen oddaljeni dostop, zato so za vas pripravili sezname prostodostopnih vsebin po vrsti gradiva: