Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteV petek, 27. novembra se bodo na spletu odvijale številne aktivnosti Evropske noči raziskovalcev, pod skupnim imenom »Noč ima svojo moč«. Na pobudo Evropske komisije se širom Evrope za en dan v letu široko odprejo vrata organizacij, ki se ukvarjajo z znanostjo in raziskovanjem, da bi predstavile poklic in življenje znanstvenika širši javnosti. Letos seveda v spletni različici, a zato nič manj zanimivo. Tudi v sodelovanju z Lavričevo knjižnico in Pilonovo galerijo.
Dogajanje v okviru projekta 'Noč ima svojo moč 2020' bo zaradi koronarazmer letos potekalo na spletu. Na daljavo boste lahko spremljali zanimive raziskovalne dogodivščine, se navduševali nad takšnimi in drugačnimi eksperimenti, prisluhnili zanimivim predavanjem in sodelovali v pogovoru z raziskovalkami in raziskovalci, ki jih boste povrhu lahko vprašali vse, kar vas o raziskovalnem delu zanima. Za radovedneže so pripravljeni tudi spletni ogledi nekaterih raziskovalnih ustanov in nekaj virtualnih razstav. Za zaključek dogodka pa se boste lahko udeležili celo spletnega koncerta Adija Smolarja.
Začelo se je z opazovanjem divjih kostanjev
Projekt 'Noč ima svojo moč 2020' smo s promocijskim projektom za državljane zagnali že v začetku junija. V želji približati znanost in raziskovanje ljudem, smo takrat po vsej Sloveniji začeli z izvajanjem enakega eksperimenta - državljane smo pozvali naj nam pomagajo opazovati in spremljati zdravje dreves divjega kostanja, ki ga v zadnjem času vse bolj ogroža nevarni kostanjev bakterijski skorjemor. Že samo ime pove, da gre za bolezen, ki uničuje skorjo oziroma lubje kostanjev. Skorja začne odmirati in drevo se posuši. Ker te bakterijske drevesne bolezni ne moremo zdraviti, je najučinkovitejši ukrep za zajezitev bolezni pravočasno odstranjevanje okuženih divjih kostanjev. Projekt znanosti za državljane je potekal pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja, ki se je udeležil otvoritvenega dogodka v ljubljanskem parku Tivoli. V dobrih petih mesecih smo zabeležili več kot 340 dreves divjega kostanja po celi Sloveniji.
Spodbuditi zanimanje za raziskovalno delo
Pester program projekta 'Noč ima svojo moč 2020' je skupaj sooblikoval konzorcij partnerjev, v okviru katerega sodelujejo Ustanova Hiša eksperimentov, Institut »Jožef Stefan«, Kemijski inštitut, Nacionalni inštitut za biologijo in Tehniški muzej Slovenije ter več kot 40 tretjih partnerjev in podpornikov projekta. Gre za skupek aktivnosti v okviru letošnje Evropske noči raziskovalcev, vseevropske akcije v okviru programa za raziskovanje in tehnološki razvoj - Obzorje 2020. Cilj projekta je znanost ter raziskovalke in raziskovalce približali širši javnosti, ob tem pa zlasti med mladimi spodbuditi zanimanje za raziskovalno delo. Lani je vseevropski projekt , ki je potekal po več kot 400 mestih širom Evrope, pritegnil okoli 1,6 milijona obiskovalcev.
Kako se nam pridružiti na spletnih dogodivščinah?
Podrobnosti o letošnjem spletnem programu najdete na www.nocmoc.eu, tam boste našli tudi vse povezave, preko katerih se nam boste lahko pridružili. Za vprašanja v zvezi s programom smo vam na voljo tudi na . Spremljate pa nas tudi na naših družbenih omrežjih, kjer vsa bomo pravočasno opomnili na zanimive raziskovalne dogodivščine.
Dajte svoji radovednosti duška, pa čeprav na daljavo!
Konzorcij partnerjev projekta Noč ima svojo moč