Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteSpet je petek in spet je čas za našo novo vlog objavo. Tokrat se podajamo v svet kulturne dediščine in vam v ogled ponujamo zanimiv izobraževalno dokumentarni kratki film o mlinarstvu in pekarstvu v Ajdovščini, z naslovom Belega kruha ne sme zmanjkati. Vabljeni k ogledu.
Kot poroča spletna stran Občine Ajdovščina je film sledil pobudi iz okolja, ki je prepoznalo potencial pekarske in mlinarske dediščine, iz katere se je razvila uspešna živilsko-predelovalna industrija. Film predstavi gledalcu pomen kruha v zgodovini, o vlogi Rustjeve pekarne v Ajdovščini in spomine na pekarsko delo in z njim povezane občutke. Namen filma je, da se pri gledalcih zbudi spomin na obdobje, ko kruha ni bilo v izobilju, zato je predstavljal vrednoto, bogastvo oziroma svetinjo. Prek spominov in čustev, ki jih naracija o kruhu sproža, gledalec prepozna, zakaj kruh kot osnovno živilo za preživetje, pooseblja dragocena sporočila o naravnih, družbenih, kulturnih in tehnoloških posebnostih našega okolja, ki so jih prek izkušnje revščine in pomanjkanja razvili naši predniki. To je tudi bistvo dediščine – da se prek nje učimo, kritično razmišljamo, vrednotimo in skupnimi močmi načrtujemo, kako znanja in izkušnje naših prednikov nadgraditi za trajnostni jutrišnji dan.
Scenarij za film je bil pripravljen v sodelovanju z dr. Jasno Fakin Bajec iz Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti ter Manco Juvan, priznane slovenske fotografinje, videografinje in mentorice, ki je tudi zaslužna za režijo in videoprodukcijo filma. Svoje spomine in občutke pripovedujejo nastopajoči Marjetka Bogataj in Jasmina Lapajne (domačinki iz Ajdovščine), Jožef Krečič (tehnični direktor Mlinotesta 1983–1995, raziskovalec kulturne dediščine pekarstva in mlinarstva) ter zaslužni profesor dr. Peter Raspor (univ. dipl. živil. teh., Univerza v Ljubljani), ki je svojo delovno pot začel kot vajenec in pek v Pekarni Ajdovščina 1969–1979. Zgodbo dopolnjujejo fotografije iz osebnih arhivov, arhiva Pilonove galerije, Občine Ajdovščina, Mlinotesta d. d. ter Pokrajinskega arhiva v Novi Gorici. Filmček ob zaključku tudi povabi gledalca k vstopu v Rustjeva hišo kruha, ki je trenutno v fazi prenove in gradnje.
Izobraževalno-dokumentarni film je nastal v okviru operacije Prostor doživetij pekarske in mlinarske tradicije, ki jo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.