Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteKulturno društvo Teater na konfini v sodelovanju s Slovenskim narodnim gledališčem Nova Gorica, vabi ta vikend na pestro dogajanje v Novo Gorico. Na sporedu bo premierni Festival Gotropolis, ki bo povezal tri sosednje občine, rdeča nit dogajanja pa bodo živali ter vprašanja živalskosti v urbanem in družbenih strukturah, živalskih simbolov in njihove govorice. Vabljeni.
»Festival Gotropolis ustvarja Kulturno društvo Teater na konfini v sodelovanju s Slovenskim narodnim gledališčem (SNG) Nova Gorica. Gre za mednarodni festival, ki se povezuje čezmejno. Prinaša raznorazne vsebine in dogodke na temo živali: delavnice, pogovore, koncerte, otroške predstave … Želimo predstaviti drug pogled na to območje in ponuditi kreativnost lokalnega območja, čezmejnosti in mednarodnih ustvarjalcev. Privabiti želimo vse socialne sloje. S festivalom odkrivamo drugačen pogled na to mesto,« o prvi, pilotni izvedbi festivala uprizoritvenih umetnosti v gibanju Gotropolis napoveduje vodja festivala Maja Poljanec Nemec, tudi članica igralskega ansambla SNG Nova Gorica. Festival bo »žirafiziral« prostor in ustvaril novo obmejno urbano realnost. Žirafa je namreč simbol pogleda z distance, empatije in eksotičnosti, ki jo čutimo drug do drugega. Popotni festival umetnosti in gibanja Gotropolis svojo pot začenja v petek, 2. septembra, izven institucij – kot ulični festival.
Ob 19. uri bo Promenada istočasno krenila s Travnika v Gorici in Bevkovega trga v Novi Gorici. Vmes se bo ustavila tudi na Festivalu Mesto knjige na Delpinovi ulici in simbolično prevzela štafeto, saj si novogoriška festivala sledita eden za drugim, nato pa bo povorka šla naprej po Erjavčevi ulici do meje.
Promenada je karnevalska pot z obeh glavnih trgov Nove Gorice in Gorice do meje na Erjavčevi ulici/Škabrijelovi ulici. Obiskovalci bodo sledili lutkama žiraf in uporabili njuno sposobnost pogleda z distance. Pot bodo popestrile ulične intervencije, sklenila pa se bo na meji, kjer se bosta obe žirafi srečali in ustvarili portal. Vsak, ki bo šel skozi portal, bo dobil novo, živalsko identiteto … in z njo vstopil v Gotropolis.
Karavana pa se začenja v soboto ob 18. uri na Trgu Evrope. To bo voden interaktivni sprehod po zanimivih historičnih in fantazijskih zgodbah ulic Nove Gorice in Gorice. Na »promenadologijski« poti se bodo odvile različne intervencije (glasbeni, igralski in interaktivni dogodki), ki bodo pohodnikom pričarale nov pogled na somestje in obmejno področje.
V soboto in nedeljo bo od jutra do večera na Livadi ob Trgu Evrope, v predoru Kostanjevica, v Carinarnici … na sporedu še preko 40 dogodkov (delavnice, pogovori, koncerti, otroške predstave, debate, petje, inštalacije …) za ljubitelje uprizoritvenih umetnosti vseh generacij, ki jih bodo oblikovali domači in tuji ustvarjalci. »Izpostavljamo virtualen vklop predstavnikov Univerze Erfurt iz Nemčije, ki bodo orisali promenadologijo, ki jo tam učijo kot predmet. Z nami pa bo tudi Emil Krištof, vodja kulturnega centra celovške univerze Unikum, ki se prav tako ukvarja z interaktivnimi potmi, « še razkriva vodja festivala.
Posebnost dogajanja je ta, da bodo v goriškemu somestju prvič istočasno potekali kar štirje festivali. S tem GO!2025 že sedaj uresničuje svoje poslanstvo vzpostavljanja enotnega kulturnega prostora mesta, v katerem državna meja izgublja svojo ločevalno vlogo. V skladu s sloganom GO Borderles! Evropska prestolnica kulture Nova Gorica - Gorizia že nakazuje, da je v polnem zamahu ter s tem napoveduje razkošje kulturnega dogajanja, ki ga pripravlja v letu 2025.
Še več o festivalu nam je zaupala vodja festivala Maja Poljanec Nemec.
Zelo zanimivo ste poimenovali festival. Kaj pravzaprav pomeni Gotropolis in kako je nastalo?
Ime Gotropolis se je kot delovno ime uporabljalo že kar nekaj let za bodoči festival, ki smo si ga želeli ustvariti in z njim povezati somestje. Go – kot Gorica, Polis kot mesto. Tro pa je v ospredje pripeljalo še Šempeter, torej Gorica Nova Gorica in Šempeter, ki tvorijo skupno somestje. Ves čas smo mislili, da se bo delovno ime nekako zamenjalo, vendar se je prijelo in se zraslo z idejami festivala.
V ospredju festivala bodo živali. Kaj želite sporočiti?
Želimo ustvariti nek drug pogled na našo obmejno urbano resničnost, drugačno perspektivo, nadmestno. Vključevat različne poglede in resničnosti. Konec koncev je to somestje tudi somestje drugih: živali rastlin, skupin, ki jih navadno ne opažamo oz. niso v ospredju. In imajo popolnoma drugačno perspektivo kot mi. Oprli smo se na multimit o Noetovi barki in starejše različice (Ep o Gilgamešu). Torej – kako po nesreči, ki zadane človeštvo na novo pogledati svet in ga ponovno zgraditi. Kakšen je, če ga pogledaš le iz svoje primarne, živalske narave, brez družbenih predispozicij in ujetosti v socialne danosti.
Simbol Gotropolisa je žirafa, žival, ki je simbolizira pogled iz distance. Zanimivo pa je, da je z Gorico povezana tudi preko zadnjega francoskega kralja, ki leži pokopan na Kostanjevici. Karlu X. so namreč podarili žirafo kot diplomatsko darilo, bila je ena izmed treh žiraf, ki so l. 1827 prispele v Evropo. Ta kameloleopard, kot so jo sprva imenovali, je takrat v Evropi povzročil pravo žirafomanijo. Tri leta zatem se je zgodila julijska revolucija. Do prestolnice kulture nas ločijo še tri leta, želimo si sprememb, seveda na dobro …
Preko festivala odpiramo vprašanja živalskosti v urbanem in družbenih strukturah, živalskih simbolov in njihove govorice. Vsak udeleženec festivala dobi festivalsko živalsko identiteto in se preko nje lahko zaigra in odmakne od svoje vsakdanje perspektive.
Veliko govorimo o ustvarjalnosti otrok in mladih. Kako lahko takšni festivali pomagajo pri ustvarjalnosti?
Program Gotropolisa je raznovrsten – za otroke so na voljo ustvarjalne delavnice, ki se začenjajo že v torek pred festivalom. Potem so tu predstave za otroke, ulične predstave in raznovrstne delavnice za mlade. Predvsem pa festival želi spodbuditi ustvarjalnost. Preko delavnic za otroke smo se odločili ustvarjati tudi del scenografije festivala, tako bodo udeleženci delavnic dejansko pomagali pri ustvarjanju festivala. Pridružil se nam je tudi Mladi oder SNG in posamezni dijaki, ki bodo na festivalu ne le ustvarjalci, marveč bodo kreativno in aktivno udeleženi pri ustvarjanju festivala.
V našem mestu je veliko kreativnosti na raznih nivojih, ljudje ustvarjajo in si želijo ustvarjati – če se povežemo lahko vsak doprinese košček mozaika.
Pri programu bodo sodelovali številni domači in tuji ustvarjalci. Kako ste se lotili snovanja programa?
Festival smo zasnovali mednarodno in povezovalno, predvsem smo si, ob gostih, želeli vključiti ustvarjalce tega čezmejnega področja. Na neki točki smo ugotovili, da so ključ skupnega festivalskega dogajanja kreativne skupine, ne le posamezniki ali posamezne predstave/dogodki. Kar nekaj kreativnih skupin, ki imajo svoje predstave/dogodke na festivalu se bo pridružilo tudi skupnim dogodkom, kot sta Promenada in Karavana.
Vas lahko vprašam, kaj lahko pričakujemo naslednje leto?
Festival želi zrasti iz kreativnosti lokalnih umetnikov in ustvarjalcev, a hkrati tudi ponuditi kvalitetno ponudbo gledaliških predstav. Želimo priti ljudem nasproti na ulici, preko interaktivnih poti, vključevanja kreativnosti lokalnih ustvarjalcev. V naslednjih letih bi si želeli večje vključenosti institucij in različnih prizorišč po somestju. Letos smo to dosegli s tem, da smo se povezali z dvema italijanskima festivaloma uprizoritvenih umetnosti, v program smo umestili dve predstavi Alpe Adria Puppet festivala in Festivala Invisible cities. Skupno festivalsko dogajanje smo poimenovali ODPRTE SCENE/SCENE APERTE, prvič smo se tukajšnji čezmejni festivali promocijsko povezali. Čaka nas bogat festivalski teden, ki se začne s festivalom Mesto knjige (na njem gostuje nekaj dogodkov Gotropolisa), ki nam ob koncu tedna preda štafeto, da z Gotropolisom vstopimo v festivalski vikend.
V prihodnjih letih, ob večji finančni podprtosti festivala, bi želeli vključiti poleg osrednjega točkovnega festivalskega dogajanja in interaktivnih poti, tudi kvalitetne mednarodne gledališke predstave na razpršenih prizoriščih po mestu. V tem trenutku sta poleg predstav italijanskih festivalov v SNG Nova Gorica in terasi Eda centra (predstavi A book is a book is a book in 17 selfies al fine del mondo) taki od oddaljeni prizorišči Goriški grad (Razstava Ptice in Koncert A. C. Leonte) in predor Kostanjevica II (Minljivka, Sporočilo Kapitana Ahaba iz kitovega trebuha).
Celoten program festivala je objavljen na spletni strani www.tnk.si.