Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteV Lavričevi knjižnici Ajdovščina načrtujejo pestro jesen, ki bo postregla z številnimi kulturnimi dogodki v mesecu oktrobru, na sporedu bodo kar štiri javne predstavitve knjig. V njihovi enoti v Vipavi pa vabijo k Branju v naročju staršev.
Lavričeva knjižnica Ajdovščina v oktobru pripravlja niz kulturno pomembnih dogodkov:
- predstavitev knjige Marija Čuka (pisatelj, novinar, publicist, pesnik, Trst) "Črni obroč" v torek 11.10. (18.30) v knjižnici v Ajdovščini
Pesnik in pisatelj Marij Čuk iz Trsta je v letu, ko smo zaznamovali 100. obletnico požiga Narodnega doma v Trstu, napisal knjigo Črni obroč. Delo je prvi romaneskni opis zločinskega dejanja, s katerim je začel fašizem genocidni pohod nad Slovenci. Avtor v romanu prikazuje okoliščine, v katerih je prišlo do požiga, opisani so kraji in resnični ljudje tistega časa, od fašističnega veljaka Francesca Giunte do slovenskih narodnjakov, ki so kljubovali raznarodovanju in nasilju ter bili zato kaznovani. Čukov Črni obroč je napisan v hitrem ritmu in prepleta številne usode in osebne tragedije, odkriva zanimive zgodovinske okoliščine in objektivna dejstva, kar nadgrajuje z literarno fikcijo. Ob literarni vrednosti ima Črni obroč tudi izjemno družbeno in ozaveščevalno moč. Za delo, ki je prevedeno v italijanščino, je avtor prejel več uglednih priznanj in nagrad; le dan pred predstavitvijo v Ajdovščini bo Marij Čuk v Švici prevzel mednarodno nagrado Switzerland literary prize. Pogovor z avtorjem bo vodila urednica založbe Mladika iz Trsta Nadia Roncelli.
- predstavitev odlične dokumentarne slikanice "Jure in mumija" (avtorja Vesna Kamin Kajfež, arheolog Tomislav Kajfež, ilustrator Jure Engelsberger), govori o avstrijskemu konzulu v Egiptu Antonu Lavrinu iz Vipave, ki je dal pripeljati sarkofaga na vipavsko pokopališče ter podaril mumijo Narodnemu muzteju v Ljubljani. Dogodek bo v sredo 12.10. (18.30) v knjižnici v Vipavi.
Ste vedeli, da na vipavskem pokopališču stojita egipčanska sarkofaga? Veste, kdo je bil Anton pl. Lavrin, ki ju je dal pripeljati na vipavsko pokopališče? Lavrin je bil avstrijski diplomat, ki je tudi podaril staroegipčansko mumijo tedanjemu deželnemu muzeju v Ljubljani. Dokumentarna slikanica Jure in munija, pod katero se podpisujeta arheolog in poznavalec Egipta v 19. stoletja Tomislav Kajfež ter umetnostna zgodovinarka dr. Vesna Kamin Kajfež, ilustracije zanjo pa so dela, Jureta Engelsbergerja, pripoveduje o vipavskem rojaku, ki je tkal stike s skrivnostno deželo ob Nilu. Skozi slikanico se skuša 10-letni Jure dokopati do odgovorov na številna vprašanja o starem Egiptu, spozna ljubljansko mumijo in postopek mumificiranja pa tudi razburljivo pot mumije in sarkofagov iz Aleksandrije do Trsta po morju in naprej s konjsko vprego. S slikanico se bodo spoznali tudi učenci OŠ Draga Bajca Vipava.
- premierna predstavitev knjige avtorja več knjig ter člankov o kamniti dediščini Božidarja Premrla "Nesmrtni kamen in njegovi mojstri v gornji Vipavski dolini in okolici", v soboto, 15.10. (ob 17.00) v Osnovni šoli Draga Bajca v Vipavi. O kamniti kulturni dediščini bo spregovoril tudi koprski škof Jurij Bizjak. Knjiga Božidarja Premrla bo v organizaciji Lavričeve knjižnice predstavljena tudi v Ajdovščini, in sicer v torek, 25. 10. v Dvorani prve slovenske vlade.
Vipavski rojak Božidar Premrl je po vrsti knjig in člankov z etnološko in umetnostno-zgodovinsko tematiko objavil novo knjigo, posvečeno kulturi kamna in kamniti dediščini. V obsežnem delu podrobno obravnava mojstre kamna na tem območju, od tam rojenih ter delujočih kamnosekov, zidarjev in kiparjev do ustvarjalcev iz bližnjih in daljnih slovenskih in tujih krajev in dežel, ki so s svojimi deli obogatili cerkveno in posvetno arhitekturo tega območja. Knjiga zajema obdobje več kot petsto let, od prvih kamnosekov in stavbarjev, ki so se s kamnoseškimi in mojstrskimi znaki podpisali na vipavskih cerkvah, preko baročnih arhitektov, altaristov in kiparjev do goriških in ljubljanskih mojstrov v 19. in 20. stoletju. Avtor je v njej zapolnil vrzeli v opusih velikih imen umetnostne zgodovine in predstavil številna doslej neznana imena in dela kamnosekov ter drugih mojstrov kamna.
Napovedujemo še premierno predstavitev zbornika "Ko so ječali tečaji Evrope. O pesniku Dragu Bajcu in tigrovcih iz goriškega poduredništva časopisa Edinost", ki jo je uredil avtor več knjig Gorazd Humar, v sredo, 19. 10. (ob 18.30) v OŠ Draga Bajca v Vipavi.
V oktobru začenjamo v Lavričevi knjižnici z novim sklopom srečanj Beremo v naročju staršev, tokrat v krajevni knjižnici v Vipavi. Vabljeni ste vsi mladi starši s svojimi otroci od 0 do 5 let in vsi, ki bi radi izvedeli več o razvoju opismenjevanja vaših malčkov.
Srečanja so namenjena predvsem mladim staršem na starševskem dopustu, lahko pa tudi starim staršem, stricem, tetam, varuškam in vsem, ki bi radi poglobili znanje o zgodnjem razvoju otroka in o njegovi razvijajoči se pismenosti. Udeležite se jih skupaj z otrokom, ki se v času srečanja lahko igra, raziskuje, gleda knjige, spi ali se hrani.
Na srečanjih se seznanimo s pojmoma bralne in družinske pismenosti in ugotavljamo, kaj lahko starši in ostali domači naredimo za pismenost svojih otrok. Spoznavamo, kako lahko otroku že od najnežnejše starosti naprej pomagamo razvijati različne spretnosti, da bodo kasneje branje, pisanje, računanje in ostale spretnosti v šoli kar najlažje stekle. S pomočjo strokovnjakinj z različnih področij se naučimo več o glasbenem, likovnem, socialnem, govornem in motoričnem razvoju naših malčkov. Pri tem nam bodo svetovale glasbena pedagoginja Loredana Sajovic, logopedinja Nika Puc, družinska terapevtka Nina Baša ter likovna pedagoginja Silva Karim. Slednja pri našem krožku sodeluje kot gostujoča predavateljica že veliko let in o likovni vzgoji v najzgodnejšem obdobju pravi: »Starši so prvi in najpomembnejši otrokovi vzgojitelji. Pomembno je, da svojim otrokom nudijo tudi dobro vizualno oz. likovno vzgojo. Ta bo otroku kultivirala oko, tako da bo lažje ločil med pristnim in umetno nakičenim. Da bo zaznal sporočila, ki jih vsebujejo prave umetnine in da bo zaznal laži in napihovanje onih drugih podob. Da bo razumel prostor, v katerem živi. Po drugi strani mora likovna vzgoja odkrivati in bogatiti otrokovo ustvarjalnost, negovati njegovo likovno občutljivost, spodbujati njegovo sposobnost opazovanja in presojanja. Starši imajo pri tem gotovo najpomembnejšo vlogo, saj z vzgojo svoje lastne vrednote prenašajo na otroke.«
Naš krožek je tudi priložnost za srečanje z drugimi starši, s katerimi lahko izmenjate svoje starševske izkušnje in spoznanja. Srečanja bodo potekala vsak četrtek ob 9.30 in sicer od 20. oktobra do 8. decembra 2022 v knjižnici v Vipavi in bodo trajala približno eno šolsko uro.
Dodajamo: udeležencem priporočamo, da si med obiskom dogodka nadenejo obrazno masko in si razkužijo roke!
* Vir in fotografije: Lavričeva knjižnica Ajdovščina