Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteVstop v poletje smo na Ajdovskem obeležili s tremi zanimivimi kulturno umetniškimi projekti. Na Sinjem vrhu s tradicionalnim mednarodnim likovnim simpozijem Slovenija, odprta za umetnost, v Lokarjevi galeriji se predstavlja Klavdij Tutta, v Galeriji Hiša mladih pa opozarjajo na usodo najmanj 25.671 oseb in 5.360 otrok, ki jih je Republika Slovenija 26. februarja 1992 nezakonito in neustavno izbrisala iz registra stalnih prebivalcev Slovenije.
V Galeriji Hiša mladih, ki leži v Mladinskem kulturnem centru Hiša mladih so včeraj odprli razstavo o človekovih pravicah z naslovom 31 let s(r)amote, s katero opozarjajo na usodo najmanj 25.671 oseb in 5.360 otrok, ki jih je Republika Slovenija 26. februarja 1992 nezakonito in neustavno izbrisala iz registra stalnih prebivalcev Slovenije. Odprtje razstave so pospremili Nataša Posel, direktorica Amnesty International Slovenije, Irfan Beširević in Slavica Đuričić. V pričujoči razstavi se izbrisani skozi fotografsko oko Boruta Krajnca zazirajo v svoje spomine, izkušnje in odnos do izbrisa več kot trideset let kasneje. Izpričujejo nam, da za vsakogar izmed njih izbris traja še danes. Razstava bo na voljo za ogled še najmanj 14 dni.
V Lokarjevi galeriji v Ajdovščini je na ogled razstava slikarja Klavdija Tutte z naslovom Ko posije sonce. Klavdij Tutta je živahen in barvit, svet, ki ga nosi globoko v sebi ne glede na pokrajino in kraj, v katerem živi, je Mediteran v vsej svoji zgoščeni barviti vedrini in radoživi razigranosti. "Njegove slike so organizirane v premišljeno kombiniranih ploskvah igrivo barvitega negibnega obmorskega sveta, v sozvočjih oblik, barv, struktur in vzorcev, simbolno oprtih na podobo morja in obmorskih arhitektonskih znamenj. So živahna panorama umetnikovega plodovitega, povsem intimnega ustvarjalnega življenja, osredotočenega na zavest o neizčrpnosti človeških iskanj in hrepenenj", je ob napovedi razstave za STA povedal vodja Lokarjeve galerije Vladimir Bačič.
V zadnjih letih je umetnik v ciklu Potovanje sonca slikarsko polje razdelil v več pasov, v katerih se pojavljajo simboli, arhetipi in znamenja. Njegov likovni svet je geometrijsko precizen, predvsem pa živo barvit. V svojih novejših delih se je približal robu obale ter v ustvarjalna videnja povezal motiviko morja, stolpasto razčlenjenih svetilnikov, pristaniških dokov in ladij, nad vsemi pa dominira sijoče sinja ploskev morja.
Tuttine slike niso le variacije sorodnih likovnih konstrukcij in geometrijsko urejenih oblik, iz njih žari tudi življenjska energičnost, zajeta v prostranstvih, ki ga uteleša morje s svojo mogočno širjavo in globino. Učinek globine dosega umetnik z nanašanjem barve v več plasteh ter z vertikalnimi kompozicijskimi zasnovami ladijskih ali svetilniških arhitektonskih elementov, ki se krepko ugrezajo v morsko globino.
"Slikar na eni in isti sliki naslika predmete tudi z različnih strani, tako profilne obrise ladij kot pogled nanje z vrha", je še dodal Bačič. Razstava bo na ogled do 8. julija.
Na turistični domačiji Sinji vrh so pripravili 31. mednarodni likovni simpozij Slovenija, odprta za umetnost. Na njem sodeluje 13 mednarodno uveljavljenih avtorjev, pet jih prihaja iz Slovenije, ki z izjemo dveh častnih gostov, prvič prihajajo na Sinji vrh.
Letošnja častna gosta sta Slovenec Daeko Slavec in Ukrajinec Eduard Belsky. Iz Slovenije prihajajo še slikarji Lara Ješe, Nik Anikis Skušek, Nika Černigoj in Rebeka Golob. Med tujimi umetniki pa so k sodelovanju povabili Ukrajinca Nihorja Nesmiianova, Poljaka Katrino Sadrakovo in Rafala Urbanskia, Italijana Valentino di Vita in Paola Klavora, Hrvata Elvisa Berton ter Avstrijca Roberta Gruberja. Na letošnjem simpoziju sodeluje tudi fotograf Brut Carniollus.
"Sodelujoči avtorji predstavljajo narodnostno in generacijsko raznoliko skupino. Prisegajo na različna motivna izhodišča, sloge, načine in tehnike likovnega izražanja. Za vsakega posameznika je značilna avtorsko prepoznavna, intimno svojstvena in izoblikovana likovna poetika", je za STA predstavila sodelujoče umetniška vodja simpozija Anamarija Stibilj Šajn.
Slikarji bodo ustvarjali vse do petka, 22. junija 2023, ko bodo na Sinjem vrhu pripravili dan odprtih vrat. "Simpozij bomo zaključili z razstavo, predstavitvijo avtorjev in njihovih del ter s spremljajočim kulturnim programom", je še pojasnila Anamarija Stibilj Šajn.
Sledila bo priprava kataloga, v začetku decembra pa prva razstava v Kosovelovem domu v Sežani. Tej bodo sledile še razstave v razstavišču Nikolaja Pirnata v Idriji, Šivčevi hiši v Radovljici, Pavlovi hiši iz Avstrije, novost pa predstavlja razstava v Čedadu v Italiji.
"Trideset let delovanja simpozija je obveza in hkrati silna moč za naprej, s katero povezujemo likovne ustvarjalce in nadaljujemo pretok likovnega ustvarjanje ter na umetniški ravni gradimo medkulturni dialog. Prav umetnost nam omogoča, da iščemo poti do sebe in do drugega", je povabilo na Sinji vrh zaključila umetniška vodja.
Simpozij, ki je nastal na pobudo slikarja Klavdija Tutte, s svežino izbranih likovnih ustvarjalcev vstopa v novo desetletje delovanja.
* Vir: MKC Hiša mladih Ajdovščina & STA
*Fotografije: MKC Hiša mladih & Lokarjeva galerija & Slovenija odprta za umetnost