Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteČlani Primorskega akademskega zbora Vinko Vodopivec so se po enaintridesetih letih od prve Vodopivske turneje čez lužo lepega oktobrskega dne zopet odpravili na turnejo po Kanadi in Združenih državah Amerike. V Torontu in Clevelandu so spoznali številne neizmerno gostoljubne slovenske zdomce, navdušene poslušalce in neverjetne gostitelje, iz katerih sta kar vrela ponos in domoljubje.
Na letalo smo se povzpeli v Benetkah, nakar je sledil deveturni let do Toronta, kjer smo prevzeli najeta vozila in se z njimi odhiteli do motela. Naslednji dan smo odpotovali k mogočnim Niagarskim slapovom, potešili zvedavost naših tehnoloških navdušencev v stari elektrarni in s petjem preizkusili akustiko 670-meterskega predora, ki konča neposredno pod največjim slapom na Niagari. Polni vtisov smo od prečudovitih slapov krenili k trdnjavi Fort George in zatem na večerjo k nekdanjemu Vodopivcu Urošu Kobalu, ki smo jo začinili z ubranim petjem vodopivskega železnega repertoarja.
Tretji dan smo se z vlakom odpravili v središče Toronta in se povzpeli na vrh Stolpa CN, kjer smo mimogrede srečali Štajerce, katere smo razveselili s slovensko pesmijo, zatem pa smo si ogledali znamenitosti Toronta. Zvečer smo imeli v slovenski cerkvi Brezmadežne s čudodelno svetinjo na povabilo Vseslovenskega kulturnega odbora koncert, na katerem smo orosili marsikatero oko in poželi stoječe ovacije. Po koncertu smo se družili s kanadskimi Slovenci od blizu in daleč ter spoznavali, kako se trudijo vzdrževati slovenski jezik in kulturo.
Naslednji dan smo poleteli v Cleveland v ZDA, kjer so nas že na letališču toplo sprejeli slovenski gostitelji pod vodstvom Johna Sršena in organizacije Slovenska pristava. Gostitelji so nas odpeljali k cerkvi Marijinega vnebovzetja v Clevelandu, kjer smo imeli na povabilo Slovenske pristave, slovenske župnije Marijinega vnebovzetja ter zborov Fantje na vasi in Korotan večerni koncert, na katerega smo Vodopivci vabili kar s tradicionalnim slovenskim pritrkovanjem.
Po koncertu, ki si ga je v živo in v neposrednem prenosu prek spleta ogledalo prek dva tisoč ljudi, smo Vodopivci v bližnjem slovenskem domu spoznali tamkajšnje Slovence ter skupaj z njimi ob spremljavi harmonike še večkrat zapeli. Nato smo se odpravili na domove gostiteljev, kjer smo imeli možnost opazovati severni sij. Naslednji dan smo si z našimi vrlimi rojaki ogledali središče Clevelanda in The Rock and Roll Hall of Fame ob Eriejskem jezeru, kjer so na svoj račun prišli ljubitelji rokenrola, zatem pa so nas povedli v športni park, v katerem smo se preizkusili v udarcih s kijem za baseball in drugih športih, dan pa smo sklenili s skupno večerjo pri družini Cup ob spremljavi slovenske pesmi.
Naslednji dan so nam naši izjemni rojaki predstavili še cerkev sv. Vida in tamkajšnji slovenski dom, zatem pa smo zapeli nekaj pesmi udeležencem slovenske sobotne šole, ki so se ravno učili o Vinku Vodopivcu. Nato smo imeli še predstavitev kleti in degustacijo vin pri Vinarstvu Kosicek, nato pa nadaljevali z druženjem na Slovenski pristavi, prečudoviti srčiki slovenske skupnosti na širšem območju Clevelanda, kjer smo med drugim tudi zapeli na praznovanju zlate poroke. Naposled smo se naslednji dan poslovili od naših prečudovitih clevelandskih gostiteljev ter prek Toronta poleteli nazaj proti Evropi in tako sklenili našo turnejo.
Vodopivci se zahvaljujemo vsem, ki ste na kakršenkoli način prispevali k izvedbi te prečudovite turneje, posebej Uradu vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu, Vseslovenskemu kulturnemu odboru, Župniji Brezmadežne s čudodelno svetinjo v Torontu, Slovenski pristavi, Johnu Sršenu in vsem drugim slovenskim gostiteljem v Clevelandu, slovenski župniji Marijinega vnebovzetja v Clevelandu, slovenski župniji sv. Vida v Clevelandu ter seveda vsem našim sponzorjem in donatorjem iz Slovenije, ki so nam omogočili to nepozabno turnejo.
* Vir in fotografije: PAZ Vinko Vodopivec