Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteV začetku decembra so z občinskega poskusnega nasada vrtnin pospravili zadnje pridelke - poznojesensko zeleno cvetačo ''Romanesco'' in sicilijansko vijola cvetačo. S tem je sezona poskusne pridelave tujih kmetijskih kultrur v našem okolju zaključena. Ponujamo pa vam tudi recept za okusno cvetačno juho, ki je nadvse primerna za dolge zimske dni.
Občinska njiva, namenjena poskusni pridelavi tujih kmetijskih kultur v našem okolju in podnebju, je pripravljena na zimski počitek. Večino zadnjih bolj ali manj poznanih pridelkov vrtnin z nenavadnimi imeni in še bolj nenavadnimi sadeži smo že v septembru razdelili kuhinjam javnih zavodov. S sladkimi, sočnimi plodovi lubenic in melon so se v toplih poletnih dneh osvežili osnovnošolci, najmlajši v vrtcih in najstarejši v Domu starejših občanov. Že drugo leto je lepo uspela okra, ena najstarejših vrst zelenjave, s katero si je po izročilu Kleopatra negovala kožo. Okri namreč pripisujejo tudi danes tako oboževane učinke na pomlajevanje kože, v prehrani pa velja za zakladnico vitaminov in zdravja. Plodovi grenke momordike, z vitamini bogate andske jagode in tomatil ali mehiški zeleni paradižnik na slovenskem tržišču niso poznani. Kot zanimiv za pridelavo se je izkazal pepino z lepim in okusnim plodom, ki se dolgo skladišči in je uporaben v kulinariki in za dekoracije jedi. Prav tako je že drugo leto dal dober pridelek sladki krompir ali batata, ki se ga sicer v Slovenijo uvaža. Nezahtevna za pridelavo je japonska bela redkev daikon, na Japonskem zelo cenjena vsakdanja zelenjava, uporabna na mnogo načinov. Domovine eksotičnih vrtnin iz letošnjega poskusnega nasada so v glavnem tropski in subtropski kraji Afrike, Azije, Avstralije in Amerike, zato je njihova glavna sezona pobiranja pridelkov vroč avgust, hladnejši dnevi in nižje temperature pa jim ne pritičejo. Na višku njihovega dozorevanja so bile v začetku avgusta nežne sadike zelene in vijola cvetače šele posajene v zemljo. Tako je hladnejšim pozno jesenskim dnem kljubovala le še po ljudsko poimenovana karfijola.
Cvetača spada med kapusnice in izvira iz severovzhodnega Sredozemlja. O njej gre sloves ene izmed najlažje prebavljivih vrtnin, ki je izredno primerna kot prehrana za bolnike in dietno živilo. Gojijo jo v različnih predelih sveta, največ jo pridelajo v Evropi in Aziji. Ste vedeli, da obstaja več sto vrst te vrtnine? V grobem jo delimo prav po barvi: bela, oranžna, vijoličasta ter zelena. Cvetovi bele karfijole krasijo marsikateri domači vrt in njivo, zeleni in vijola pa so manj običajni.
Zelena cvetača Romanesco je križanec med brokolijem in cvetačo z blažjim in nekoliko sladkastim okusom. Vzgojili so jo v 16. stoletju na vrtovih v Rimu, od koder izvira tudi njeno ime. Za vijola odtenek sicilijanske cvetače je 'kriv' antioksidant antocian, ki ga najdemo tudi v rdečem zelju in rdečem vinu. Obe sorti sta v poskusnem nasadu zgolj zadovoljivo uspeli, ker zaradi visokih temperatur v septembru nista imeli optimalnih pogojev za rast in razvoj.
Za razvoj vrtnarske pridelave v okolju Vipavske doline je primernih kar nekaj tujih kultur, ki so dale dobre rezultate v dvoletnih poskusnih nasadih vrtnin. Kulture, ki se na trgu že prodajajo in jih kupci iščejo in poznajo, so dobra možnost izbire za zaslužek. Vložek v trženje manj poznanih vrtnin, ki so se prav tako izkazale v poskusnem nasadu, zahteva sicer bolj strokoven pristop na različnih nivojih, od pridelave do trženja in kulinarike. Vendar bi bil to lahko izziv mlajši generaciji kmetov za ponudbo tržnih niš.
Recept: Cvetačna juha iz Cavolfiore viola Catanese
- 500 gramov cvetače (skupaj z listi in olupljenim strženom) - 2 srednje velika krompirja - srednje velika rdeča čebula - strok česna - liter zelenjavne jušne osnove (gre tudi samo z vodo, venar je treba juho dosoliti, da dobi okus) - sol, poper in dve žlici olivnega olja
Cvetačice operemo, glavice nalomimo ali narežemo na manše betke, stržene olupimo do mehkega in narežemo na manjše kose ter narežemo liste. Krompir olupimo in narežemo na manjše kockice. Na olivnem olju prepražimo nasekljano čebulo, ji dodamo česen da zadiši in v lonec stresemo betke cvetače, narezan stržen in krompir. Na kratko prepražimo (1 min) in zalijemo z jušno osnovo. Kuhamo na srednji jakosti 15 minut. Po 10 minutah kuhanja v lonec dodamo še narezane liste (ki se kuhajo krajši čas). Lonec odstavimo iz štedilnika in s paličnim mešalnikom zmiskamo, da dobimo zelo gladko juho. Na majhni jakosti jo počasi še dogrejemo ter solimo in popramo po okusu. Postreženo cvetačno juho lahko obogatimo z nekaj popečenimi kockami kruha, katerega smo prej navlažili z nekaj kapljicami olivnega olja.
* Besedilo in foto: Ingrid Marc
* Recept: easy-recepti.com