Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteV Mestni knjižnici v Karlovcu so slovesno pospremili izid knjige Mirka Butkoviča Velika vojna na Soči in Slovenski Primorci v Karlovcu. Ob tej priložnosti sta priznanji prejeli Krajevna skupnost Črniče in njena predsednica Bruna Kastelic in sicer za skrb za pokopane vojake karlovškega polka v Črničah.
Odnosi med Črničami in mestom Karlovec so zadnje čase zelo tesni, še posebej od leta 2013, ko so na vojaškem pokopališču v Črničah odkrili spominsko obeležje 96. karlovškemu pešpolku. Med prvo svetovno vojno je ta polk branil položaje na Marku in preprečeval italijanski vojski prodor v Vipavsko dolino. Pri tem so bili hrvaški vojaki uspešni, vendar za ceno velikih izgub. Samo v 10. soški ofenzivi leta 1917 je padlo 200 vojakov, 800 pa jih je bilo ranjenih. Mnogi so zaradi ran in bolezni umrli v zalednih bolnišnicah v Črničah in na Poljanah pod Osekom in so pokopani v Črničah. 'Karlovčani' so položaje ohranili do konca bojev na soški fronti (oktobra 2017) in tudi prvi vkorakali v Gorico ter na goriškem gradu razvil cesarsko zastavo, ki jim jo je v ta namen podarila prav tedanja občina Črniče.
Na portalu nad vhodom na črniško vojaško pokopališče je izklesano ime 96. 'regimenta', na pokopališču samem pa je postavljen kamnit spomenik s spečim levom in napisom v nemščini in hrvaščini. Republika Slovenija je to pokopališče razglasila za kulturni spomenik.
Karlovčani redno obiskujejo vojaško pokopališče v Črničah, za katerega zgledno skrbi krajevna skupnost. Zato je župan Karlovca Damir Jelić odlikoval krajevno skupnost in njeno predsednico Bruno Kastelic, ki je priznanje prejela ob izidu omenjene knjige.
V Karlovcu živi večje število Slovencev, ki imajo tudi svoje kulturno društvo Slovenski dom. Karlovec leži vsega 20 kilometrov od slovenske meje, zato sta se obe državi dogovorili, da bo v okviru tamkajšnje mestne knjižnice delovala tudi Osrednja knjižnica za Slovence na Hrvaškem. Razpolaga s 6.500 knjigami, s slovensko literaturo pa zalaga še knjižnici na Reki in v Splitu, kjer tudi živi veliko Slovencev. Za povečanje knjižnega fonda je Občina Ajdovščina v Karlovec poslala tudi zajeten paket knjig s tematiko o Vipavski dolini in pa leposlovjem sodobnih vipavskih avtorjev.
* Vir in foto: Občina Ajdovščina