Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteŠtevilo nočitev v Vipavski dolini počasi, a vztrajo raste. V letu 2015 je občina Ajdovščina zabeležila 16115 nočitev, Občina Vipava pa 2820, medtem ko je bilo v letu že za 16974 zabeleženih nočitev v občini Ajdovščina in kar 7609 v občini Vipava. Ob povečanem pretoku turistov se marsikdo vpraša, kako in na kakšen način bi lahko tudi svoje prostore preuredil za oddajanje gostom, da bi lahko s tem zaslužil dodaten cekin ali dva.
Število nočitev v Vipavski dolini počasi, a vztrajo raste. V letu 2015 je občina Ajdovščina zabeležila 16115 nočitev, Občina Vipava pa 2820, medtem ko je bilo v letu že za 16974 zabeleženih nočitev v občini Ajdovščina in kar 7609 v občini Vipava. (vir. Surs)
Kot ugotavlja Nejc Furlan v svojem članku, pa sta občina Ajdovščina in Vipava dosegli 12 % rast v letošnjem polletju. Na statističnem uradu je bilo do avgusta 2017 zabeleženih 9083 nočitev v občini Ajdovščina in 4284 v občini Vipava. Podatki so iz statističnega urada Slovenije, ki beleži le nočitve v objektih, ki razpolagajo vsaj z 10 ležišči. Od tega odpade nekaj tudi na Mladinski hotel Ajdovščina, ki je letos zabeležil 2043 nočitev.
Ob povečanem pretoku turistov se marsikdo vpraša, kako in na kakšen način bi lahko tudi svoje prostore preuredil za oddajanje gostom, da bi lahko s tem zaslužil dodaten cekin ali dva. Postopek, da postanete uradni sobodajelc ni niti enostaven in niti kratek.
Če imate na voljo prostor, ki bi ga lahko preuredili za oddajanje turistom, se morate najprej prijaviti kot sobodajalec, kar pa zahteva nekaj truda in spretnosti.
Sistemi, kot so AirBNB ali Bookings, ne zahtevajo, da pred objavo na portalu dokažete, da poslujete skladno z zakonom. To boste morali pokazati in dokazati ob obisku inšpektorja. Katerim zakonom je treba slediti, če želite postati sobodajalec kot fizična oseba, pa smo pregledali v tem prispevku.
Kaj sploh AirBNB pomeni? Originalno ime izhaja iz ideje, da gostom v svojem domu ponudite prenočišče na »napihljivi postelji« in zajtrk, dobesedno pomeni »airbed and breakfast«. Glavna ideja je ta, da goste povabite v udobje svojega doma in jim pomagate pri raziskovanju okolice. Čez leta je projekt prerastel idejo zgolj »napihljive« postelje, kajti uspešni so tisti, ki ponujajo drugačnost in udobje.
V Sloveniji je oddajanje prostorov v porastu, saj je samo v Ljubljani na voljo več kot 600 različnih ponudb preko AirBNB platfrome. Sobodajalci, ki ponujajo bivanje turistom, postajajo resna konkurenca hotelirjem, ki ocenjujejo, da so tako že izgubili okoli 10 % trga. Ker pa večina oddaja sobe »na črno«, so na Tržnem inšpektoratu začeli izvajati intenzivne nadzore. Po poročanju spletnega časnika Finance so inšpektorji v maju in juniju izvedli 31 nadzorov, kjer so kot glavni problem zaznali predvsem oglaševanje dela na črno (oddajanje sob, ki niso registrirane), pri registriranih sobodajalcih pa manjše nepravilnosti v zvezi s kategorizacijo.
Četudi želite postati sobodajalec kot fizična oseba (torej ne kot podjetje ali društvo), morate slediti 19 zakonom, ki predpisujejo urejanje tega področja. Po ocenah tistih, ki so proces registracije že opravili, potrebujete približno 60 do 75 dni, da uredite vse potrebno.
Kot so zapisali v Zakonu o gostinstvu (ZGos) je lahko sobodajalec fizična oseba, ki opravljaja dejavnost le občasno (skupno ne več kot pet mesecev v koledarskem letu) in gostom nudi do 15 ležišč ter je vpisana v Poslovni register Slovenije (za podjetja in društva veljajo drugačne omejitve)
POMEMBNO JE VEDETI: Dejavnost nastanitve gostov, ki jo opravljajo kot sobodajalci – fizične osebe, je po ZGos opredeljena kot gostinska dejavnost, ki obsega pripravo in strežbo jedi in pijač ter nastanitev gostov, zato se dohodek fizičnih oseb, sobodajalcev po ZDoh-2, obravnava kot dohodek iz dejavnosti in ne kot dohodek iz oddajanja premoženja v najem.
Urediti dokumentacijo in prijaviti objekt:
Po prijavi je treba urediti
Sobodajalec je dolžan vsakega posameznika prijaviti pristojni policijski postaji, in sicer v 12 urah po njegovem sprejemu. Prijavo lahko opravijo fizično ali elektronsko.
Fizične osebe, ki se prijavijo kot sobodajalci, so obdavčeni z dohodkom iz dejavnosti. To pomeni, da davčno osnovo lahko ugotavljajo ali z upoštevanjem dejanskih prihodkov in dejanskih odhodkov ali z upoštevanjem dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov. Pri normirani obdavčitvi ni treba voditi vseh odhodkov, ampak so ti ocenjeni v deležu od prihodkov. Za prvo leto nosilec dejavnosti promet oceni in FURS mu glede na oceno izračuna mesečne obroke akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti.
Če davčni zavezanec (pravna ali fizična oseba) pričakuje, da bo v obdobju 12. mesecev presegel 50.000 EUR obdavčljivega prometa, mora že pred tem po elektronski poti (eDavki) poslati izpolnjen obrazec DDV-P2, na podlagi katerega ga davčni organ identificira za namene DDV. Davčna stopnja za DDV pri nudenju nočitev (oddajanju nepremičnin v turistični najem) se obračuna po nižji, 9,5 odstotni stopnji.
Sobodajalec mora plačevati mesečne prispevke v višini 27,60 EUR (oziroma na letni ravni 331,24 EUR).
Slednji so sestavljeni iz:
Sobodajalstvo je lahko dodaten zaslužek, vendar je tudi k temu projektu treba pristopiti z razdelanim načrtom in veliko mero odgovornosti. Prihodki so lahko res visoki (veliko je odvisno od lokacije in velikosti sobe/apartmaja), vendar je treba računati še z vzdrževanjem prostorov (nakupi rjuh, brisač, dodatkov …), čiščenjem in seveda tudi z vašo dosegljivostjo.
Prostore opremite in očistite tako, kot si jih želite imeti vi, ko pridete na dopust, in temu prilagodite tudi ceno.
Za konec pa še latinski pregovor. Ne facias alteri, tibi quod minime fierei vis.— “Ne stori drugemu tega, kar ne želiš, da drugi storijo tebi.”
Pa veliko sreče in dobrih gostov!
Za pomoč še nekaj povezav do pomembnejših dokumentov: