Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteDr. Anton Brecelj, znani zdravnik, pisatelj in politik, ki se je rodil v Žapužah leta 1875, ima spominsko ploščo na rojstni hiši, od koder izhaja glavnina še živečih potomcev. Prav to je bil razlog, da se je pred dnevi v tej vasi, zbralo kar 160 potomcev Brecljev, ki so na srečanje prišli iz celotne Slovenije, Avstrije in Italije. Ob tej priložnosti je nastal tudi zbornik, ki govori o zgodovini tega dokaj pogostega priimka na Ajdovskem.
Zaradi strogih omejitvenih ukrepov v preteklem letu sem imel več časa in sem se odločil, da raziščem našo – tudi Antonovo rodbino Brecljev nazaj v zgodovino. Ta rodbina sega do Luke, rojenega okrog leta 1760 in je ena od petih družin iz Žapuž, ki so živele na tem območju okrog leta 1800. Odločil sem se za pripravo srečanja vseh še živečih potomcev, ki bi si to želeli. Datum je bil določen na 19. september 2021, prav na stoto obletnico rojstva mojega očeta Jožefa, ki se je rodil v isti hiši kot znani Anton, prav tako kot jaz.
Brecelj Žapuže
Priprave so potekale eno leto in v tem času je nastal tudi bogat zbornik, kjer so zajeti vsi znani podatki o 520 osebah in številne fotografije. Srečanje je bilo uspešno izvedeno, kljub še vedno veljavnim omejitvam PCT ter slabim vremenskim razmeram. Povabljeno je bilo več kot 400 potomcev in pridruženih članov Brecljev. Pred Domom krajanov v Žapužah se jih je zbralo 160. Prišli so iz Dunaja, Bolzana, Devina ter iz vseh koncev Slovenije. Srečanje se je začelo z mašo v cerkvi sv. Martina za vse žive ter pokojne, ki jo je vodil župnik Tomaž Kete, tudi član te rodbine, ob somaševanju Zorana Zornika. Za kulturni program so poskrbele znane umetniške duše, kot so igralka Marijana Brecelj, pevka Ana Vipotnik z Igorjem Leonardijem, čembalistka Marinka Brecelj s hčerko – violinistko Alenko Brecelj in drugi. Kulturni program pa je začel mali Ivan Kobal, ki je zelo lepo zapel slovensko himno.
Po okusni vipavski joti, ki jo je skuhala Jurka v Brecljevi kuhinji, sem predstavil zbornik. V nadaljevanju so si obiskovalci lahko ogledali obsežno razstavo fotografij ter filatelistično razstavo v domu, ki sta še vedno na ogled. Prvič pa si je bilo mogoče ogledati etnografski muzej v Brecljevi hiši pri Jožefu, kjer je bogata dediščina iz zgodovine hiše. Malo nižje od te hiše, pri meni, je bila na ogled tudi zbirka 12.000 kemičnih svinčnikov.
Vsak obiskovalec je prejel prepoznavno barvno rutko – po Antonu, Venclju, Jožefu in Alojzu, ter kemični svinčnik za spomin.
Kljub neugodnim razmeram so bili vsi nad srečanjem izredno zadovoljni. S seboj so vzeli zbornik, da so ga doma podrobno pregledali in lahko obujali spomine na prednike ter sorodnike, ki so jih spoznali na srečanju.
* Vir in fotografije: Aleš Brecelj