Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteAjdovska občina je trenutno sestavljena iz 27-ih krajevnih skupnosti, kot kaže pa se jim bo kmalu pridružila še osemindvajseta. V četrtek je namreč ajdovski občinski svet dal zeleno luč za ustanovitev krajevne skupnosti Male Žablje, dokončna potrditev pa bodo padla na zboru krajanov. Male Žablje sicer spadajo pod krajevno skupnost Vipavski Križ.
Male Žablje so vas, ki leži na južnem podnožju Vipavskega Križa in se razprostira po rahlo valovitem terenu. Do njih se pripeljemo tako se iz Ajdovščine odpravimo proti Kukovžam, nato pa nadaljujemo naravnost ter se kmalu nato znajdemo na začetku vasi. Če pot nadaljujemo naprej pa pridemo v večje, Velike Žablje. Male Žablje se kot kraj (Crotenvlwen) prvič omenjajo okrog leta 1200. Sledijo zapisi imena kot Zablach (28. aprila 1343), Sablan (5. maja 1391), Parva Sabla, Mala Sabla (18. stoletje), do današnjih Malih Žabelj. Vas je poznana tudi po številnih zaselkih kot so Podhum, Makovči, Brataševci, Strnovše, Bitna (Kravosi) in Janeži. V vasi okrog 350 ljudi, največ pa jih je bilo okoli leta 1900, ko je bilo je bilo v vasi 83 hiš s kar 563 prebivalci. Danes je hiš več, a prebivalcev manj. Še ta zanimivost, Maložabeljci so si s svojim načinom saditve koruze pridobili zbadljivi naziv klinčkarji. Za razliko od ostalih vasi, kjer se je koruzo sejalo, so jo Maložabeljci sadili z lesenimi klini in to zrno po zrno.
Toliko o zgodovini in zanimivostih iz Malih Žabelj, ki bodo, kot kaže, v kratkem postale 28. krajevna skupnost v občini Ajdovščina. Z njihovo namero se strinja tudi Občinski svet Ajdovščine in župan Tadej Beočanin, ki je takole pospremil želje krajanov: "Če bodo prebivalci in prebivalke Malih Žabelj na zboru krajanov potrdili željo o nastanku nove krajevne skupnosti, bo to 28. krajevna skupnost v naši občini. Glede na to, da imamo že sedaj relativno veliko število krajevnih skupnosti, ustanovitev nove ne bo imelo nikakršnih posledic na delovanje same občine. Zagotovo pa bo to pomenilo izboljšanje kvalitete življenja v njihovem delu občine".
Maložabeljci so se že pred kratkim precej povezali med seboj, nastalo je športno kulturno turistično društvo, rezulat vsega pa so številne aktivnosti, kot so čistilne akcije, ureditev športnega igrišča, lično urejene table zaselkov, urejena verska znamenja, informacijska tabla in podobno. "Z Vipavskim Križem dobro sodelujemo, a čeprav smo blizu ima vsak kraj svoje posebnosti in potrebe. Prav je, da se Vipavski Križ razvija, to je pozitivno tudi za sosednje vasi. A tudi mi imamo razvojne načrte, ki si jih želimo izpeljati. Pobuda za lastno krajevno skupnost je prišla od ljudi in mislim, da je na mestu," je za Primorske novice povedal predsednik sveta KS Vipavski Križ, Matjaž Brataševec, sicer krajan Malih Žabelj.
Male Žablje
Pobudniki ideje o novi krajevni skupnosti, teh je 52, imajo sedaj nalogo, da izpeljejo zbor krajanov, kjer se bodo izrekli o imenu in območju nove krajevne skupnosti. Če bo večina krajanov in krajank za, bo to za Cesto in Plačami tretja vas iz nekdanje skupne krajevne skupnosti Vipavski Križ, ki se je odločila za samostojno pot. Bodo pa še vedno spletali trdne vezi s sosedi – Križani, saj jih povezujeta župnija in podružnična šola, pa tudi bogato kulturno in turistično dogajanje.