Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteZ mesecem marcem 2022, v Centru za krepitev zdravja Ajdovščina (CKZ) začne potekati delavnica Obravnava oseb z dolgotrajnimi posledicami Covida-19. Delavnica je namenjena prebolevnikom pri katerih simptomi trajajo več kot 12 tednov od začetka pojava. Tekom srečanj osebo opolnomočimo s potrebnimi informacijami za samostojno nadzorovanje simptomov in preprečevanje poslabšanja na vseh področjih zdravja, povrnemo v opravljanje dnevnih aktivnosti kot pred boleznijo ter v delovno okolje in spodbudimo za samostojno aktivnost za zdrav in aktiven življenjski slog.
V delavnici osebo obravnava medicinska sestra, fizioterapevt, kineziolog, psiholog in dietetik. Z individualnim pristopom oblikujemo posamezniku prilagojen program obravnave. Na delavnico se lahko prijavite pri vodji Centra za krepitev zdravja Ajdovščina Alenki Černe (dipl.m.s.) na 05 93 43 171 ali na ckz-vodja@zd-ajdovscina.si in z napotitvijo osebnega zdravnika.
DOLGOTRAJNE POSLEDICE COVID-19 NA ZDRAVJE
Nov koronavirus je med nami že od leta 2019 in povzroča eno največjih zdravstvenih, gospodarskih in družbenih kriz v zadnjem stoletju. Vzrok za to so njegova velika nalezljivost in resna zdravstvena ogroženost s pogosto potrebo po bolnišničnem zdravljenju pri petini zbolelih. Zdravstvene težave se kažejo na dihalnem sistemu, na srčno-žilnem sistemu in v obliki nevroloških ter psiholoških težav. Simptomi bolezni lahko vztrajajo tudi več kot 12 tednov, kar lahko močno prizadene zdravje in kakovost življenja posameznika, pojavijo pa se lahko tudi po milejši obliki okužbe. Najpogostejši dolgoročni simptomi so pojav kratke sape, bolečine v prsnem košu, glavoboli, nevrokognitivne težave, bolečine in šibkost v mišicah, občutljivost prebavnega trakta, kožni izpuščaji, motnje metabolizma, tromboembolična stanja in težave v duševnem zdravju. Kot eden resnejših dejavnikov tveganja za otežen potek bolezni se kaže visoko-energijska prehrana in debelost ter pitje alkohola in kajenje. 76% hospitaliziranih oseb ima po prebolelem covidu še vedno prisotne simptome bolezni, to so v večini utrujenost in mišična šibkost, težave s spanjem ter anksioznost in depresija (Huang C, Huang L, Wang Y, Li X, Ren L, Gu X, et al., 2021).
Prikaz dolgotrajnim posledic covida-19 (Lopez-Leon S, Wegman-Ostrosky T, Perelman C, Sepulveda R, Rebolledo PA, Cuapio A, et al., 2021)
SMERNICE ZA TELESNO AKTIVNOST PO PREBOLELEM COVID-19
Smernice za telesno dejavnost variirajo glede na trenutne gibalne sposobnosti posameznika, starost ter posledice, ki jih je pustila bolezen. Pozorni smo na pojav izčrpanosti in utrujenosti, ki se lahko pri prebolevnikih pojavi bistveno hitreje kot pri zdravih osebah, ki se prvič srečujejo s telesno aktivnostjo. Zato se priporoča nizko do zmerna telesna aktivnost ter razporeditev na več krajših vadbenih enot tekom tedna (krajši sprehodi, sobno kolo, itd.). Med vadbo za krepitev mišic potreba po kisiku v telesu ni toliko povišana kot med aerobno vadbo, zato jo osebe, pri katerih se pojavlja oteženo dihanje lažje izvajajo. Vadba za krepitev mišic izvajamo vsaj 2x tedensko in naj vključuje velike mišične skupine zgornjih in spodnjih udov (skleca z oporo na dvignjeni podlagi, vstajanje s stola/počepi, dvig boka v leži rok in nog. Pri starejših se priporoča tudi izvedba vaj za ravnotežje. Vsak pa bi naj v telesno aktivnost vključil tudi vaje za gibljivost sklepov in raztezanje. Ob pojavu telesne vročine, bolečine v prsih, kratke sape, močne utrujenosti ali mišične bolečine vadbo prekinemo. Nadaljujemo jo lahko šele, ko simptomi izzvenijo in so znani razlogi za njihov pojav, zato priporočamo tudi posvetovanje z zdravnikom.
* Naslovna fotografija: Heike Trautmann // Unsplash