Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteZnova smo se v Sloveniji odpravili na volišča. Tokrat zaradi treh referendumov, na katerih smo izražali svojo voljo glede zakonov o RTV Sloveniji, dolgotrajni oskrbi in vladi. A kot kažejo prvi neuradni rezultati, predlagatelji referendumov niso bili uspešni. Večina volilk in volilcev je namreč glasovala Za, prav tako je bilo glasov Proti, najverjetneje premalo za dosego kvoruma. Volilna udeležba je bila dokaj nizka, le okrog 38%.
Danes je na okrog 3000 voliščih v Sloveniji potekalo glasovanje o treh zakonodajnih referendumih, in sicer o noveli Zakona o vladi (ZVRS-J), noveli Zakona o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk-A) in noveli Zakona o Radioteleviziji Slovenija (ZRTVS-1B). Volivke in volivci so na referendumih odločali, ali so za uveljavitev omenjenih treh zakonov ali proti.
Glede na prve neuradne rezultate so volilke in volilci podprli vse tri zakone. A tudi v nasprotnem primeru, bi obveljale vladne namere, saj predlagatelji referendumov najverjetneje niso dosegli zahtevanega kvoruma. Kvorum, ki je potreben za zavrnitev zakonov na referendumu, je odvisen od števila oddanih veljavnih glasovnic in od števila volilnih upravičencev. V skladu z veljavno zakonodajo je zakon na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina volivcev.
Pri vprašanju zakona o RTV SLO je bilo, po prvih rezultatih, Za okrog 62% volilk in volicev, podobno tudi pri vprašanju dolgotrajne oskrbe, pri zakonu o vladi pa je bila razlika najmanjša, Za je glasovalo okrog 56% vseh, ki so se odpravili na volišča,
Na Ajdovskem je bila volilna udeležba višja od slovenskega povprečja. Na volišča je odšlo 6889 volilk in volilcev, kar pomeni približno 48% udeležbo. Udeležba na nacionalni ravni je bila dobrih 38%.
Po prvih rezultatih smo v volilnem okraju Ajdovščina glasovali malce drugače kot ostala Slovenija. Predvsem pa kaže, da so bili izidi glasovanja dokaj tesni. Pri referendumu o RTV-ju je bilo Za okrog 51% občank in občanov, Proti pa okrog 49%. Pri referendumu o dolgotrajni oskrbi je razlika še manjša, trenutni izidi kažejo 50,68% v prid tistih, ki so glasovali Proti, pri vprašanju o noveli zakona pa je vendarle malce več razdalje, proti Zakonu o vladi je glasovalo okrog 54% volilk in volilcev na 47. voliščih v občinah Ajdovščina in Vipava..
Rezultate lahko spremljate na tej povezavi.