Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteLjudska univerza Ajdovščina je v letu 2021 pričela s študijskim krožkom Avgurij, čigar namen je ozaveščanje o pomenu ohranjanja živalskih in rastlinskih vrst in človeškemu vplivu nanj. Vanj spada tudi prizadevanje za reintrodukcijo jerebic v Vipavski dolini, ki jih je človek s svojim nespametnim dejanjem iztrebil iz doline. A so pred kratkim postale znova del naše narave.
Ste vedeli, da je bila jerebica v Vipavski dolini iztrebljena nenamerno? Zakaj? Zaradi melioracijskih posegov, pretiranega lova, uvajanja novih mehanizacij in metod dela pri obdelavi polj, predvsem pa zaradi naivnosti in zmotnega mnenja, da je njihov obstoj samoumeven. Človeku, kot racionalnemu bitju, namreč ni lastno, da bi uničeval koristne živalske vrste ali vrste, ki ga v ničemer ne ogrožajo. Nihče tudi ni pričakoval, da se nekdaj močna populacija jerebic lahko tako hitro zruši in v celoti propade. Spoznanju in streznitvi so sledili poskusi doselitev kot krepitev obstoječe populacije, a brezuspešno.
Ljudska univerza Ajdovščina že vrsto let deluje na področju zelenega izobraževanja in vzgoje za trajostni razvoj. Pomanjkanje znanja in poznavanja, predvsem pa zavedanja resnosti izumiranja vrst, sta glavna gonilna sila okoljskih problemov, zato je izobraževanje o naravovarstveni biologiji pomemben družbeni cilj, ki ima namen spodbujanja ohranjanja biotske raznovrstnosti tako na globalni kot lokalni ravni. Na pobudo prostovoljcev, predvem Ljuba Mohoriča, so nadgradili dejavnost študijskega krožka Avgurij s poskusom reintrodukcije jerebice v Vipavsko dolino.
Ocenjujejo, da je glede na ugodno geografsko lego Vipavske doline reintrodukcija jerebice tu smiselnejša kot v drugih predelih Slovenije. Ocenjujejo tudi, da je reintrodukcija katerekoli vrste predvsem dejanje družbe in posameznikov, da torej gre za zavestno in družbeno planirano ter usklajeno, dalj časa trajajočo aktivnost nosilcev reintrodukcije. Reintrodukcija, kot edini možen način ponovne vzpostavitve populacije v okolju, kjer je bila nekoč iztrebljena, v osnovi pomeni tudi poseg v načine razmišljanja in obnašanja vseh deležnikov v okolju predvidene reintrodukcije.
V pripravah na reintrodukcijo jerebice v zgornji del Vipavske doline je bilo izvedenih vrsto aktivnosti, pohvalijo pa se lahko tudi s prvimi uspehi. Pobudo sta doslej podprli tudi Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani in Družba za avtoceste Republike Slovenije (Dars d.d.). Tako so prve jerebice že našle svoj prostor, seveda kje drugje kot v Jerebičjem dolu. Jerebičji dol je prostor, kjer člani krožka delujejo. Nahaja se v neposredni bližini reke Vipava, nekje na sredi med občinama Ajdovščina in Vipava. Tam je nastal dom dveh jerebičjih parov, od katerih je eden že poskrbel za naraščaj. Na svet je prikukalo sedem mladičev, ki bodo poskrbeli za še boljši trajnostni razvoj Vipavske doline. "Bistvo tega projekta je vzreja in vzgoja nekaj produktivnih parov jerebic, ki bo lahko postal začetek neke populacije, ki pa zahteva večji prostor in sodelovanje še ostalih organizacij, zlasti Zavoda za varstvo narave in lovcev. Seveda pa je pa pri tem tudi zelo pomembna podpora javnosti", je ob tem dejal Ljubo Mohorič, vodja projekta ponovne naselitve jerebic v Vipavski dolini.
Če bi tudi sami radi pomagali pri ponovni naselitvi jerebic v Vipavski dolini, ste lepo vabljeni, da se pridružite krožku Avgurij. Prijavite se lahko na tej povezavi. Sicer pa si v krožku prizadevajo tudi za obstoj nekaterih drugih vrst živali, ki so v našem okolju močno ogrožene. To so kotorna, poljska prepelica in gozdna kura.
* Vir in fotografije: Ljudska univerza Ajdovščina