Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteCentralna čistilna naprava Ajdovščina (CČNA), je komunalna čistilna naprava, ki jo upravlja javno podjetje KSD d.o.o. Ajdovščina. Je mehansko biološka čistilna naprava z anaerobno stabilizacijo blata v gniliščih in proizvodnjo bioplina. Zgrajena je bila leta 1981 za 24.000 PE (PE je enota za onesnaženje, ki ga povzroči en človek na dan), nato pa v letih 1999-2004 rekonstruirana na 42.000 PE.
Danes se na CČNA čistijo komunale odpadne vode iz naselij Ajdovščina, Dolga Poljana, Budanje, Dolenje, Ustje, Lokavec, Kožmani in Žapuže. Poleg komunalnih odpadnih vod naprava sprejema tudi industrijske odpadne vode iz industrijskih obratov, ki se nahajajo na območju Ajdovščine.
Na CČNA se obdeluje tudi blato iz okoliških malih komunalnih čistilnih naprav, ki niso opremljene za obdelavo blata ter mulj in blato iz greznic in hišnih malih komunalnih čistilnih naprav.
Čiščenje komunalnih odpadnih vod izvajamo javna podjetja kot obvezno gospodarsko javno službo, čiščenje industrijskih odpadnih voda pa po zakonodaji spada med posebne neobvezne storitve izvajalca javne službe. Odgovornost industrijskih uporabnikov je zato dosledno upoštevanje zakonskih predpisov ter zahtev komunalnih podjetij glede načina odvajanja njihove odpadne vode v kanalizacijski sistem.
Obremenjenost CČNA je iz leta v leto večja prav zaradi vedno večjih obremenitev s strani industrije. Ker so komunalne čistilne naprave prvenstveno zgrajene za čiščenje komunalnih odpadnih voda iz gospodinjstev, so industrijske odpadne vode dodatna obremenitev za naprave, posebej v primerih, ko se iz industrijskih obratov v kanalizacijo odvaja neustrezna odpadna voda.
Poleg preobremenitev povzroča težave v obratovanju CČNA tudi dotrajanost opreme, ki nenehno obratuje že več kot 20 let. Zaradi vseh navedenih dejstev prihaja v zadnjih letih do vse pogostejših motenj v procesu čiščenja odpadne vode in s tem občasno tudi do prekomernih emisij v okolje, kakor tudi povečevanja stroškov obratovanja. Dotrajana oprema pa pomeni za vzdrževalce in upravljavce naprave, ki že tako delajo v higiensko slabih razmerah, še večjo izpostavljenost kemijskemu in mikrobiološkemu onesnaženju.
Da bi vsaj deloma rešili težave z obratovanjem naprave in zagotovili, da ne bodo presežene mejne vrednosti na iztoku CČNA v reko Hubelj, smo v lanskem letu izvedli številne kratkoročne ukrepe in skupaj z občino Ajdovščina izdelali program nadaljnjih ukrepov. Izvedba večine ukrepov je namreč odvisna od proračunskih sredstev občine Ajdovščina, ki je lastnik infrastrukture.
Najeta mobilna centrifuga
Vir: Komunalno stanovanjska družba Ajdovščina
Prvi kratkoročni ukrep, ki smo ga izvedli, je bil najem mobilne centrifuge za dehidracijo oz. odstranjevanje blata iz sistema čiščenja odpadnih voda, ki nadomešča dotrajan sistem za dehidracijo. Naslednji nujni ukrep je investicija v rekonstrukcijo obstoječega sistema za dehidracijo blata. Ta ukrep je trenutno v fazi razpisa. Tretji ukrep je izgradnja sistema za dodaten vnos kisika v biološko fazo čiščenja, ki se že izvaja. Na ta način bomo povečali zmogljivost biološke faze čiščenja, kar je bistvenega pomena za obdobje največjih obremenitev CČNA s strani industrije. Vsi ukrepi bi morali biti izvedeni do konca letošnjega leta.
Zaradi povečanja obremenitev CČNA in dotrajanosti infrastrukture pa je nujna rekonstrukcija in nadgradnja celotne naprave. Zato se je v letošnjem letu pristopilo tudi k izdelavi idejnega projekta rekonstrukcije.
Osnovni namen čistilnih naprav je zmanjševanje emisij prečiščenih odpadnih voda, ki se iztekajo v okolje. Naloga nas, upravljalcev čistilnih naprav je, da teče iz naprav v vodotoke, vse dni v letu, ustrezno prečiščena odpadna voda. Vse to pa je izvedljivo le, če so naprave redno in ustrezno vzdrževane ter dovolj zmogljive. Zato mora v tem sistemu vsak udeleženec odigrati svojo vlogo in storiti vse kar lahko, da bomo skupaj obvarovali naše vodotoke in podzemno vodo, ki je vir naše pitne vode.
K nemotenemu delovanju kanalizacijskega sistema in čistilnih naprav lahko veliko prispevamo tudi uporabniki sami, če v odtok in kanalizacijski sistem:
· ne odlagamo raznih odpadkov, ker ovirajo ali celo onemogočajo pretok odpadne vode;
· ne odlagamo hrane, ker omogoča razmnoževanje glodavcev;
· ne zlivamo olja ter ostalih maščob, ker se nalagajo na stene cevi;
· ne zlivamo nevarnih snovi, odpadnih topil, barv, dezinfekcijskih sredstev, kislin, lugov, škropiv, zdravil, ker zavirajo biološko stopnjo čiščenja odpadne vode na čistilni napravi
· ne odlagamo živalskih iztrebkov in ostankov živalskih trupel,
· ne odlagamo gnojevke in hlevskega gnoja,
· ne zlivamo tekočih odpadkov iz mlekarn, klavnic ali vinskih kleti.
* Vir: Barbara Štravs
* Fotografije: Komunalna stanovanjska družba Ajdovščina
* Članek je bil prvotno objavljen v junijski tiskani izdaji Lokalnih Ajdovščina