Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpretePogled na mesto Ajdovščina je letos precej drugačen, kot smo ga vajeni. Skoraj ga ni kotička, ki ne bi nakazoval novo zasajenih dreves, na katerih že raste zelena kulisa. Mesto dehti v drugačni, precej bolj zeleni podobi, ki sta jo z milijonsko donacijo poklonila Taja in Ivo Boscarol. Obsežen projekt se najprej uresničuje v mestu, ki drevesa potrebuje iz mnogih bivanjsko pomembnih razlogov.
Obsežen projekt se najprej uresničuje v mestu, ki drevesa potrebuje iz mnogih bivanjsko pomembnih razlogov. Na novo je posajenih več kot 780 dreves, 750 grmovnic in več 1000 trajnic, v nadaljevanju pa se načrtuje tudi zasaditve po krajevnih skupnostih. Te bodo služile predvsem estetskemu urejanju krajine okoli različnih pomnikov in na območjih za druženje. Projekt bo v celoti zaključen v dveh letih. »Hvala Taji in Ivu Boscarolu, ki sta v sklopu donacije Občini Ajdovščina milijon evrov namenila tudi lepšemu, bolj zelenemu izgledu in bolj zdravemu življenju v naši občini.«
2.352 količkov varuje 782 dreves
Letošnjo pomlad v Ajdovščini zaznamujejo svetli količki, ki varujejo novo zasajena drevesa. Teh je natanko 2.352, trikrat več, kot je novih drevesc, 782. Krošnje so že zabrstele, prav tako so zacvetele že mnoge od 758 na novo zasajenih grmovnic in več kot 1000 drugih trajnic. Delo je potekalo intenzivno, saj je bilo treba loviti primeren čas za sajenje. Na terenu je bilo več ekip, občanke in občani pa ste z zanimanjem opazovali, kako teče projekt zasaditve.
Predpriprave so izjemnega pomena za uspešno rast
Za uspešno rast in pričakovano dolgoživost mestnih dreves je izrednega pomena predvsem ustrezna globina sajenja. Delo na terenu se torej začne s kopanjem lukenj po vnaprej pripravljenem načrtu zasaditev. Za večino dreves v Ajdovščini se je kopalo 'sadilne luknje', primerno široke in globoke jame na odprtih terenih in zelenicah. Le na parkirišču pri mestnem nogometnem stadionu se je uredilo dve 'sadilni jami', to je povečan prostor pod pokrito talno površino, ki zahteva določen volumen zemlje in predpripravo rastišča.
Praviloma se drevesne sadike mestnih dreves posadi tako globoko, kot so rasle predhodno. Koreninski vrat mora biti v višini raščenega terena (kar je lepo videti v gozdovih, pri naravni rasti dreves iz semen). Pri tem so izjeme le nekatere drevesne vrste, na primer vrbe. Če mlado ali odraščajoče mestno drevo v spodnjem delu debla izgleda kot raven drog (torej koreninski vrat ni nakazan/ni viden), je bilo drevo sajeno pregloboko, ali se je posedlo zaradi pregloboko izkopane sadilne luknje ali zaradi neposedle zemljine v primeru urejanja večje sadilne jame. Takšna drevesa najpogosteje stagnirajo v svoji rasti in razvoju. Ker imajo spodnji del debla vedno vlažen, lahko razvijejo krožne korenine (drevo se samo 'zadrgne'), poleg tega so dojemljivejša za bolezni in glive. Izvajanje saditvenih del v sklopu projekta ozelenitve Ajdovščine se je tako tudi skrbno kontroliralo, saj želimo naslednjim generacijam zapustiti senco zdravih in mogočnih odraslih mestnih dreves.
Zastirka iz peska in zalivalne vreče za stalno vlaženje
Zagotavljanje in ohranjanje ustrezne vlažnosti talne podlage v območju koreninske grude novega mestnega drevesa je izrednega pomena za uspešnejše vraščanje drevesa. Zato se območje okoli novih drevesc zastira. Na domačih vrtovih pretežno uporabljamo zastirke iz organskih materialov, ki z razkrojem še obogatijo tla. Niso pa takšne zastirke vedno primerne, in tudi tiste iz anorganskih materialov dobro služijo svojemu namenu. Predvsem zaradi burje se je okoli novih drevesc po mestu nameščala anorganska zastirka iz drobnih kamenčkov, ki po prvih kontrolah že odlično opravlja svoje delo – ohranja vlago v tleh okoli koreninske grude.
V začetnem obdobju rasti je za drevesca zelo pomembno tudi zalivanje, ne zgolj za obstoj, pač pa tudi za oblikovanje lepe in gosto raščene drevesne krošnje. V ta namen so bila na debla drevesc nameščene 'zalivalne vreče'. Njihova prednost je, da se hitro polnijo, nato pa zagotavljajo počasno sproščanje vode za primerno globinsko namakanje. Prve takšne vreče so se na trgu pojavile leta 1989. Zaradi racionalizacije dela v času zalivanja novih mestnih dreves, počasnejšega namakanja, ki lahko traja tudi do 8 ur, ter kontrole, da drevo res dobi določeno količino vode, jih uporabljajo številna evropska in tudi slovenska mesta. 60-litrske vreče na ajdovskih mestnih drevesih so označene z logotipom projekta 'Za zeleno Ajdovščino'. Z vodo jih bodo pretežno polnili vrtnarji ajdovske komunale. Režim zalivanja se bo prilagajal vremenskim razmeram in vlažnosti tal. Vreče bodo na drevesa nameščena le v obdobju poletne sezone, v času zalivanja, konec poletja pa se jih bo snelo. Po potrebi se jih bo prihodnje leto ponovno namestilo, le da ne več na deblo, pač pa na oporne količke, saj se koreninski sistem v tem času močno razširi.
Vlažnost tal okoli koreninske grude novo-zasajenih dreves se bo natančno spremljalo še prihodnje dve do tri leta. V sklopu začetnega vzdrževanja bodo pod nadzorom tudi zastrika in količki, sproti se bo čistilo plevel okoli debelc in nasploh kontroliralo stanje mladega drevesa ter morebiten pojav škodljivih dejavnikov ter po potrebi nemudoma ukrepalo.
Iz zelenečega mesta na še bolj zeleno podeželje
V začetku letošnjega leta smo se prioritetno posvetili ozelenitvi mesta, vendar nismo pozabili tudi na okoliške krajevne skupnosti. Projektantke Studia Pikaplus iz Ajdovščine in predstavnice Občine Ajdovščina so si ogledale predlagane lokacije zasaditev že konec leta 2022. Marca letos so bile pripravljene idejne zasnove ozelenitev, 7. aprila jih je potrdila tudi delovna skupina, v kateri aktivno sodelujeta donatorja Taja in Ivo Boscarol. S tem pa je bila prižgana zelena luč za dokončanje projektov za izvedbo in pripravo popisov, potrebnih za izvedbo javnega naročila za izbiro izvajalca zasaditev za drugo fazo projekta Ozelenitev javnih površin v Ajdovščini in njeni okolici. Z gorenjsko ekipo podjetja Flora Sport, ki bo v okviru prve faze jeseni nadaljevala s sajenjem v mestu, je bilo v Ajdovščini vzpostavljeno dobro sodelovanje, kakršnega si želimo tudi z izvajalci zasaditev po našem podeželju.
Skupno število posajenih dreves je 782.
Po posameznih drevesnih vrstah je bilo posajenih:
- 228 ostrolistni javor
- 150 stebrasta trepetlika
- 100 lipovec
- 40 bela vrba
- 34 pobešava vrba
- 25 črna jelša
- 24 navadna breza
- 23 rdeči javor
- 21 trepetlika
- 18 bakrena šmarna hrušica
- 16 hruška
- 14 rdeči bor
- 14 divja češnja
- 14 črni topol stebrasti
- 13 robinija
- 11 črni topol
- 10 javorolistna platana
- 8 močvirski hrast
- 6 tulipanovec
- 5 cercidifil
- 5 figa
- 3 srebrna lipa
Skupno število posajenih grmovnic je 758.
Vrsta grmovnice:
-347 lovorikovec
-137 bisernik
-65 ruj
-48 nepozebnik
-47 medvejka
-37 rdeči dren
-34 brogovita
-32 živikavi dren
-7 rumeni dren
-2 divja trta
-2 leska
Skupno število posajenih trajnic je 1022.
Vrsta trajnice:
- 381 sivka
- 366 vejicata kraslika
- 125 šetraj
- 64 navadna haljica
- 42 ameriški slamnik
- 30 ovčja bilnica
- 14 perjanka
* Vir in fotografija: Občina Ajdovščina
* Članek je bil prvotno objavljen v junijski tiskani izdaji Lokalnih Ajdovščina