Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteSlovenija se v teh dneh sooča s posledicami največje naravne ujme v njeni samostojni zgodovini, a ob tem tudi z največjo solidarnostno akcijo slovenskih državljank in državljanov. Pomoč na uničena področja prihaja iz vseh koncev dežele, tudi iz Ajdovščine. Ekipa 17-ih prostovoljk in prostovoljcev se je včeraj odpravila v občino Mozirje ter pomagala pri odstranjevanju posledic poplav. Mnogi izmed njih se bodo že v soboto znova odpravili na pomoč, vabljeni pa tudi vsi ostali, ki bi se želeli pridružiti.
Pisati o posledicah poplav, ki so tako zelo močno zarezale v območje Slovenije, predvsem pa v dušo številnih prebivalk in prebivalcev je pravzaprav brezpredmetno. Dovolj je le pokukati v katerega izmed medijev, ki (z obilo požrtvovalnosti) poročajo o stanju na terenu in človek lahko hitro spozna razsežnosti tistega, kar se je dogajalo prejšnji petek. Tokrat nam jo narava zagodla le nekaj kilometrov stran in ne nekje kjer bi bilo morda predaleč, da bi dovolj segla v naša srca. Tokrat imamo uničene domove, infrastrukturo, gospodarska poslopja in človeška življenja praktično doma. Na domačem dvorišču.
Pravzaprav je edina sreča v nesreči, ki jo lahko najdemo na poplavljenih območjih, le izjemna solidarnost Slovenk in Slovencev. Številni pomagajo po svojih najboljših močeh. Nekateri materialno, drugi finančno in tretji na terenu. V gumijastih škornjih, z lopato v roki in s polno malho energije ter volje, potrebne za poskus vsaj delne vrnitve v čas pred poplavami. Tudi iz Ajdovščine je včeraj ekipa 17-ih oseb odšla na pomoč. Njihov cilj pa občina Mozirje, kjer je narava še posebej močno zarezala v človeško srce. Kraj, ki je danes popolnoma drugačen kot je bil še teden dni nazaj.
»Hitro sem se odločil, da priskočim na pomoč tistim, ki jo potrebujejo. Želel sem si le napolnit svoj avto še s kom, ki je podobnih misli, kot sem bil sam. Torej, da je potrebno tem ljudem pomagati. Brez prevelikega pompa se nas je nabralo 17, kar je precej več kot jih gre v en avtomobil. A tudi za to se je hitro našla rešitev. Zahvala gre Janiju Peljhanu in Mateju Kodelji, ki sta nam odstopila svoje kombije in jih povrh napolnila z gorivom. Tako smo v sredo zgodaj zjutraj odrinili proti Mozirju in odšli na pomoč«, je uvodoma dejal Sebastjan Kodele, ki je najbolj zaslužen, da se je ekipa pomagačev zbrala.
Še prej je bilo seveda potrebno kontaktirati tiste, ki pomoč potrebujejo, kar je po besedah Kodeleta zelo dobro organizirano. Le telefonski klic na ogrožena območja je potreben, da te pristojni usmerijo tja, kjer človeške roke najbolj prav pridejo. Kot rečeno je bil njihov cilj občina Mozirje, od koder so jih nato poslali na pomoč krajanom v Ločici ob Savinji. »Pomagali smo pri čiščenju stanovanjskih objektov, garaž, kleti. Iz hiš smo nosili uničeno pohištvo in ga nalagali na kosovni odpad. Na terenu smo bili do 19. ure,« je včerajšnji dan opisal Kodele in se na hitro dotaknil občutkov ob tem, ko se je na lastne oči prepričal kakšne so dejanske posledice naravne ujme. »Ko smo prišli na prizorišče, smo najprej precej časa ostali kar tiho. Ker človek resnično ostane brez besed. Težko je sploh opisati kako vse skupaj izgleda. Grozno je. Uničene hiše, podrta drevesa, uničena polja, blato povsod kamor pogledaš. Poleg stanovanjskih hiš je ogromna škoda tudi na industrijskih objektih, uničene so trgovine, lokali. Vse. Kot bi bilo vojno stanje. A ljudje so močni in resnično polni volje, težave pa najlažje prenašajo s pomočjo humorja, ki ga ne manjka. A še preden je prišel na vrsto humor, so se tamkajšnji ljudje morali soočiti s strahom, jokom, obupom in vsem kar spada poleg. Nato pa ni bilo druge kot poprijeti za lopate in začeti z delom."
Dela je še precej in potrebni bodo meseci, verjetno leta, da bo stanje vsaj približno nazaj takšno kot je bilo še prejšnji teden. Zato bodo pridne roke na uničenih območjih dobrodošle tudi vnaprej. In prav zato se bodo mnogi vrnili na teren že v soboto. Tokrat v Škofjo Loko in okolico. Kdor bi se jim rad pridružil naj preko Facebooka kontaktira Sebastjana Kodeleta, ki mu bo nato posredoval nadaljnje informacije. Slednji pa obenem naproša vse, ki bi lahko posodili kombije, da naj ga kontaktirajo. Na pomoč pa se seveda lahko odpravite tudi v lastni režiji, z lastnim vozilom. Tisti, ki se odloči za pomoč, pa naj s seboj vzame lopato ali podobno orodje, gumijaste škornje, rokavice, razkužila in vse kar je potrebno za vsaj osnovno samozadostnost. Prav tako morajo prostovoljci sami poskrbeti za hrano in pijačo, predvsem vodo. Po besedah Kodeleta bodo domačini na poplavljenih območjih zelo veseli tudi razvlaževalcev zraka, ki jih močno primanjkuje.
To je le ena izmed številnih zgodb solidarnosti, ki se v teh dneh odvijajo v Sloveniji. Tudi v Ajdovščini. Ekipa, ki smo jo zgoraj predstavili, seveda še zdaleč ni edina, ki je tako ali drugače pomagala in še pomaga tistim, ki jim je narava tako zelo ponagajala. Iz Vipavske doline je namreč pomoč ponudilo ogromno število posameznikov in organizacij.
Vsi, ki bi v teh dneh radi pomagali Sloveniji, pobrskajte po spletu kjer boste hitro našli podatke kako, s čim in komu pomagati. Vlada Republike Slovenije pa je vzpostavila tudi spletno aplikacijo Poplave 2023, ki omogoča hitro in ažurno obveščanje kje in kako pomagati.
* Fotografije: Sebastjan Kodele