Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteŠkofijska karitas Koper je petek, 10. novembra 2023, pripravila v dvorcu Lanthieri v Vipavi slovesno akademijo, kot zgodnji uvod v letošnji Teden karitas (27.11. do 3.12.) in odprtje razstave likovnih del, ki so nastala v letošnjem avgustu na Sinjem vrhu, v 29. mednarodni likovni koloniji Umetniki za karitas, pod naslovom »Mir tej hiši«.
Navzoče je nagovoril koprski škof dr. Jurij Bizjak, pozdravili pa so jih župan Občine Vipava Anton Lavrenčič, rektor Univerze v novi Gorici dr. Boštjan Golob, podžupan Občine Ajdovščina Matjaž Bajec, podžupan Mestne občine Nova Gorica Tomaž Harej ter voditeljica projekta Umetniki za karitas, Jožica Ličen. Z glasbo je večer obogatil godalni kvartet Immenso v sestavi: Ajda Furlan, Makrina Quinzi, Jakob Andrej Quinzi in Vida Furlan. Dogodek je povezovala Nataša Nardin. Projekt Umetniki za karitas, je predstavila Anamarija Stibilj Šajn, likovna kritičarka in strokovna spremljevalka kolonije in razstav. Za prijetno druženje so poskrbele sodelavke Vipavske območne karitas.
Na razstavi je na ogled 76 likovnih del. Besede, ki predstavljajo geslo kolonije in razstav 2023/2024 »mir tej hiši«, so vzete iz Lukovega evangelija v katerem Jezus pošilja svoje učence po svetu in pravi: »V katero koli hišo pridete, recite najprej: ›Mir tej hiši!‹«
Tako kot karitasovi sodelavci so tudi umetniki glasniki miru in dobre volje. Z deli, ki so nastala v letošnji koloniji želimo v kraje in hiše v katerih bodo likovna dela našla svoj prostor, prinašati mir. Vsi, ki sodelujejo v projektu Umetniki za karitas želijo ljudem sporočiti, da tako umetnost kot dobrodelnost presegata delitve, spore, celo vojne. Sporočiti želijo, da smo vsi poklicani, da drug drugemu prinašamo mir, da drug drugemu pomagamo, drug drugega spoštujemo.
Dar od nastalih del je zato letos namenjen otrokom, ki so morali zaradi vojne zapustiti svoje domove in zaživeti v Sloveniji.
Strokovni svet kolonije, ki ga sestavljajo: voditeljica Jožica Ličen, koordinatorka projekta Marjana Plesničar Jezeršek, likovna kritičarka Anamarija Stibilj Šajn ter likovni ustvarjalci Jože Bartolj, Lucijan Bratuš, Azad Karim, Silva Karim in Igor Zimic, je v skladu s Pravilnikom izbral naslednje udeležence: Bagrat Aarazyan (Armenija), Eduard Belsky (Ukrajina), Natalia Berezina (Rusija), Nuša Dupalo Loss (Nemčija), Danilo Jereb (Slovenija), Svitlana Lebiga (Ukrajina), Milan Razboršek (Slovenija), Pavle Ščurk (Slovenija), Meta Šolar (Slovenija) in častni gost Herman Gvardjančič, Prešernov nagrajenec 2023.
Razstava 29. likovne kolonije bo na ogled do 28.11.2023. V 29-ih katalogih (1995 – 2023) je zapisanih 225 različnih imen udeležencev ter 462 različnih imen darovalcev, ki so ustvarili več kot 3.300 likovnih del. Od teh jih je 2.600 že našlo lastnike.
Likovna kolonija je prvi del mednarodnega projekta Umetniki za karitas, ki se nadaljuje s potovanjem razstav. V vseh teh letih je bilo organiziranih več kot 380 razstav po Sloveniji in tujini. Lansko leto so slike potovale po naslednjih razstaviščih: Sinji vrh; Dvorec Lanthieri, Vipava; Galerija Ars, Gorica; Galerija Družina, Ljubljana; URI Soča, Ljubljana; Zavod Marianum, Veržej; Zavod Marije in Marte, Logatec; Frančiškova dvorana, Sveta gora; Mladinski center Ajdovščina. Slike so poleg tega razstavljene še v Centru karitas v Ajdovščini, v računovodski hiši Contall v Novi Gorici, v Domu Stella Maris v Strunjanu in Domu duhovnosti Kozina.
Glavni namen celotnega projekta je, poleg zbiranja sredstev za pomoči potrebne, druženje umetnikov, darovanje njihovega časa in talenta, pa tudi plemenitenje družbe z umetnostjo in dobrodelnostjo. Poleg tega so razstave, ki potujejo, vračilo umetnikom, za njihov darovani talent in čas.
Katalog letošnje kolonije je dostopen na spletni strani Škofijske karitas Koper.
* Vir: Marjana Plesničar Jezeršek