Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteV sodobnem svetu, ki se sooča z izzivi podnebnih sprememb, izgube biotske raznovrstnosti in ogrožanja ekosistemov, so čebele postale pomemben akter v boju za ohranjanje narave in trajnostnega razvoja. Njihov pomen sega preko proizvodnje medu, saj so ključni opraševalci rastlin, ki omogočajo obstoj številnih ekosistemov in zagotavljajo stabilnost kmetijskega sektorja, na kar opozarja tudi 20. maj – svetovni dan čebel.
V luči slednjega, se na Regijski razvojni agenciji ROD Ajdovščina zavzemamo za promocijo čebelarstva in ozaveščanje javnosti o pomenu ohranjanja čebeljih populacij. Skozi aktivnosti dveh projektov, LAS projekt »Nasmeh in cvet za boljši svet« ter INTERREG SLO – ITA projekt Krepitev čezmejnega inovativnega sistema za izboljšanje biotske raznovrstnosti z monitoringom čebel – »BEE2GETHER«, si prizadevamo za spodbujanje trajnostnega razvoja na lokalni in mednarodni ravni ter za ustvarjanje boljšega okolja za čebele in ljudi.
V okviru LAS projekta Nasmeh in cvet za boljši svet je bil zadan pomemben cilj in sicer širiti zavedanje o ključni vlogi čebelarstva v širši javnosti, predvsem pa med mladimi. Z namenom doseganja tega cilja smo organizirali vrsto dogodkov in delavnic, osredotočenih na izobraževanje ter približevanje tematike čebelarstva mladim. Vsebinski izvajalec predavanj in delavnic je čebelar Gorazd Trušnovec iz Društva urbani čebelar. S čebelarstvom se intenzivno ukvarja od leta 2010 in ima od leta 2016 priznan certifikat NPK Čebelar, od leta 2020 pa licenco inštruktorja Slovenske čebelarske akademije. Predvsem pa je poznan, skupaj s Francem Petrovčičem, kot enem izmed pionirjev urbanega čebelarstva v Sloveniji.
Predstavitev na Waldorfski šoli v Ajdovščini
V Lavričevi knjižnici v Ajdovščini je bilo izvedeno predavanje namenjeno splošni javnosti. Z njim smo želeli poudariti ključno vlogo čebel v ekosistemu ter predstaviti urbano čebelarstvo nasploh. Izvedena je bila tudi serija delavnic na osnovnih in srednjih šolah v občinah Ajdovščina in Vipava.
- Na Waldorfski šoli smo organizirali tri delavnice, kjer je bil najmlajšim otrokom podrobno predstavljen poklic čebelarja ter izpostavitev njegove vloge pri ohranjanju naravnega ravnovesja.
- Na Škofijski gimnaziji Vipava smo prav tako izvedli tri delavnice za prve letnike, ki so bile osredotočene na temo vloge čebel v ekosistemu. S pomočjo praktičnih primerov in interaktivnih aktivnosti smo dijakom približali kompleksno mrežo odvisnosti med čebelami, rastlinami ter človekom.
- Na Osnovni šoli Vipava smo v okviru izbirnega predmeta okoljska vzgoja pripravili interaktivno delavnico.
- V mesecu maju smo izvedli delavnici na OŠ Dobravlje v sklopu izbirnega predmeta čebelarstvo ter v dijaškem domu v Ajdovščini. Namen delavnic je bil ozaveščanje o pomenu čebel v ekosistemu ter predstavitev koncepta urbanega čebelarstva.
Predstavitev na Škofijski gimnaziji Vipava.
V okviru drugega projekta, BEE2GETHER, je na Regijski razvojni agenciji ROD Ajdovščina na svetovni dan Zemlje, 22. aprila, potekalo partnersko srečanje, na katerem so bile predstavljene dosedanje uspešne implementacije projekta in trenutno stanje izvajanja aktivnosti. Poseben poudarek je bil namenjen prihajajočemu monitoringu čebel in cvetnega prahu, ki se bo začel v mesecu maju na območju izvajanja projekta. V mesecu maju tako sledi postavitev elektronskih panjev na treh lokacijah in sicer na posestvu OŠ Dobravlje, na Biotehniški šoli ŠCNG v Šempetru ter na Vrtovčah pri Čebelarstvu Lisjak. Ti inovativni panji bodo omogočili zbiranje podatkov o aktivnostih čebel in kakovosti cvetnega prahu na teh območjih. Zbrane informacije bodo nato integrirane v čezmejno bazo podatkov, ki bo služila kot vir informacij za čebelarski sektor in ostale zainteresirane deležnike. Cvetni prah, ki ga bodo čebele v teh panjih nabrale pa bo poslan v laboratorij na analizo, ki bo omogočila vpogled v sestavo in kakovost cvetnega prahu v različnih obdobjih.
Partnersko srečanje projekta BEE2GETHER
Vabljeni, da spremljate naše objave in se udeležite prihajajočih dogodkov.
* Vir in fotografije: Regijska razvojna agencija ROD Ajdovščina