Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteV začetku letošnjega septembra bo Regijska razvojna agencija ROD Ajdovščina pričela z izvajanjem še enega novo pridobljenega projekta »RESPOnD«, katerega cilj je uveljavitev pristopov prilagajanja majhnih in terasastih vinogradov na podnebne nestanovitnosti. Tri leta trajajoč projekt, v skupni vrednosti dobrih dveh milijonov evrov povezuje deset partnerjev iz kar petih evropskih držav.
Projekt z naslovom Podnebna odpornost alpskih vinogradov (Climate resilient alpine wine orchards) - RESPOnD, programa Interreg – Alpine Space bodo izvajali partnerji iz Nemčije, Avstrije, Italije in Francije, dva pa prihajata iz Slovenije; poleg Regijske razvojne agencije ROD Ajdovščina še Univerza v Novi Gorici, Fakulteta za vinogradništvo in vinarstvo. Celotna vrednost projekta znaša 2.210.915,27 evrov, od tega bo program Interreg Alpine Space zagotavljal 75% upravičenih stroškov.
Glavni poudarek bo na sinergiji med varstvom narave, omilitvijo vplivov podnebnih sprememb ter uvajanjem stroškovno učinkovitih rešitev, s katerim bo vinogradniški sektor postal odpornejši za prihodnje podnebne izzive.
V tesnem sodelovanju z vinogradniki, strokovnjaki iz vinogradniškega sektorja, zadrugami ter javnimi organi bodo projektni partnerji najprej identificirali tipe alpskih vinogradov ter analizirali pričakovane vplive in tveganja podnebnih sprememb. V nadaljevanju bodo sooblikovali pristope na ekosistemski osnovi in jih preskusili v pilotnih raziskavah preko inovativnega pristopa tako imenovanih »živih laboratorijev«. Takšni pristopi temeljijo na najboljšem dosegljivem znanju o ekosistemih in njihovi dinamiki, z namenom ugotavljanja in odpravljanja vplivov, ki ogrožajo ekosisteme. V zaključnem delu projekta bodo opolnomočili ciljne skupine za izvajanje ekosistemskih pristopov ter gradnjo odpornega vinarskega sektorja z vrsto prilagojenih spletnih informacijskih in učnih orodij.
Raznolikost projektnih partnerjev ter širok spekter znanja in izkušenj bodo prispevali k temeljitim analizam in uspešni izvedbi projektnih aktivnosti. Jeseni je predvidena tudi uvodna konferenca v Bolzanu, kjer se bomo partnerji zopet srečali in pričeli s projektnimi aktivnostmi.
* Naslovna fotografija: Jan Čermelj