Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteKako je lahko gibanje s pozornostjo povezano z odpravljanjem nespečnosti? Ozaveščanje skozi gib ima pozitivne »stranske učinke«: sproščenost in umirjenost. Specifični drobni, počasni gibi sprožijo enake fiziološke in psihološke odzive kot se zgodijo ob začetku spanja in spodbudijo prirojene mehanizme telesa za počitek in okrevanje. Naše telo se sprosti, um pa se umiri in zbistri, kar je podlaga za lahek prehod v spanec
Naše življenje je gibanje. Od prvega trzaja v maternici pa do zadnjega utripa živčnega sistema. V vseh svojih raznolikih vidikih je gibanje – življenje. Življenje brez gibanja bi bilo nepredstavljivo, je že davno tega zapisal Moshe Feldenkrais. Toda – kako dobro poznamo svoje gibanje in kako učinkovito smo se sposobni gibati?
Največkrat se osredotočamo na rezultate svojih dejanj in le redko opazimo, kako se premikamo. Naši gibalni vzorci in navade pritegnejo našo pozornost le takrat, ko nas nekaj boli in določenega dela telesa ne moremo normalno uporabljati ali pa kadar se želimo naučiti novih veščin oziroma v popolnosti izkoristiti svoje potenciale za doseganje vrhunskih rezultatov.
Ljudska modrost pravi, da turisti v nekaj dneh bolje spoznajo nek okoliš kot ga domačini v nekaj desetletjih. Podobno je z našim telesom in gibanjem. »Obiskovalcem« (zdravnikom, terapevtom, učiteljem, trenerjem …) dovolimo, da raziskujejo naše telo in gibanje ter zanju postanejo večji strokovnjaki kot smo sami. Če želimo postati strokovnjaki zase, za svoje telo in gibanje, potrebujemo čas za raziskovanje, za učenje in preizkušanje.
Učenje je proces, ki vodi k spremembam in nam omogoča prilagajanje na neprestano spreminjajoče se okoliščine. Za učenje je potrebna pozornost, torej tisti trenutek, ko usmerimo naša čutila, da se osredotočijo na predmet zanimanja. Da lahko namerno (pre)usmerimo, blokiramo ali razširimo pozornost, je potrebno precej učenja. Obvladovanje pozornosti nas postopoma pripelje do zavedanja. Zavedanje je stanje, v katerem lahko razširimo pozornost, da sprejmemo in obdelamo več informacij ter izbiramo med različnimi možnostmi. Zavedanje nam pomaga razširiti znanje o sebi, o naših reakcijah, njihovih pomenih in posledicah. Brez zavedanja ni mogoče izkoristiti naših največjih potencialov, ki jih nosimo v sebi.
Vseh teh veščin nas uči metoda Feldenkrais prek nežnega, počasnega gibanja združenega z usmerjanjem pozornosti na občutke in zaznave na fizični in psihični ravni. To imenujemo ozaveščanje skozi gib. S pomočjo metode Feldenkrais lahko sčasoma postanemo najboljši poznavalci svojega gibanja in spet pridobimo nekaj tiste lahkotnosti, ki smo jo premogli v otroštvu. To se neizogibno odrazi tudi na naši samopodobi, v mišljenju in čustvovanju.
O metodi Feldenkrais je bilo na teh spletnih straneh v preteklih letih že precej napisanega; za osvežitev spomina vas vabim, da kliknete na katero od povezav na koncu tega prispevka.
Ozaveščanje skozi gib ima tudi pozitivne »stranske učinke«: sproščenost in umirjenost. Zato ni presenetljivo, da so bili določeni gibi iz lekcij ozaveščanja skozi gib, ki imajo na mnoge uspavalni učinek, podlaga za razvoj naravnega pristopa za odpravljanje nespečnosti, ki ga je oblikoval Michael Krugman in ga poimenoval Sounder Sleep System™. Ugotovil je, da specifični drobni, počasni gibi sprožijo enake fiziološke in psihološke odzive kot se zgodijo ob začetku spanja, aktivirajo parasimpatični živčni sistem in spodbudijo prirojene mehanizme telesa za počitek in okrevanje. Naše telo se sprosti, um pa se umiri in zbistri.
Sounder Sleep System sestavljajo tri osnovne komponente, ki delujejo sinergistično: vodeno naravno dihanje ter dnevne in nočne tehnike sproščanja. Vodeno naravno dihanje je podlaga za druge tehnike sproščanja, pri katerih je pomembno, da je dihanje lahkotno, mehko in počasno. Namen vodenega naravnega dihanja je obnoviti naravni ritem našega dihanja. Stres modernega načina življenja poruši naše naravne biološke ritme; med prvimi se poruši ritem dihanja, kar pomembno vpliva na naše počutje in na kakovost spanja. Da bi lahko zaspali, moramo preiti v stanje zmanjšane fizične in umske dejavnosti (t.i. hipometabolično stanje). Ljudje, ki doživljajo nespečnost ali nemiren spanec, po navadi kažejo znake povečane vzdraženosti živčnega sistema podnevi in ponoči. To moti prehajanje v umirjeno stanje, ki je potrebno za globok, miren, trden spanec. Zato je redno izvajanje dnevnih tehnik sproščanja izjemno pomembno, saj nas umiri – in ko naše življenje postane mirnejše, je tudi naš spanec bolj miren.
Nočne tehnike sproščanja so jedro sistema. Nežni gibi, usklajeni z dihanjem, so namenjeni temu, da lažje zaspimo tako zvečer kakor tudi po nočnem prebujanju. Premišljena kombinacija drobnih gibov in vmesnih počitkov upočasni in umiri živčni sistem, kar je podlaga za lažji prehod v spanec.
Sounder Sleep System ni le dragocen pristop za lajšanje nespečnosti, je tudi učinkovit način za sproščanje mišičnih napetosti, zmanjšanje tesnobe in drugih težav, povezanih s stresom.
Takole je svojo izkušnjo s pristopom Sounder Sleep System opisala Lidija, udeleženka srečanj študijske skupine, ki sem jo vodila med poletjem:
»Lekcije so bile pisane za mojo dušo: zelo preprosto zaporedje gibov in položajev, ki si jih zlahka zapomniš, hkrati pa skupaj z dihanjem zahteva ravno prav pozornosti, da um ne vandra tam, kjer ni treba. In kar je najpomembneje zame - res delujejo. Človek se zares umiri in zaspi. Ne bom rekla, da vedno in stoodstotno, ampak v primerjavi z vsem ostalim, kar sem že poskusila, se je to zame izkazalo kot nekaj daleč najboljšega. Seveda je tudi tu potrebno nekaj vztrajnosti in discipline, a v primerjavi z rezultatom je to zelo majhen vložek. Ko vaje obvladaš, je zame dobro tudi to, da jih ponoči v postelji lahko tudi samo vizualiziraš, če ti določen položaj zaradi bolečin ali česarkoli drugega ne ustreza. K dobremu počutju in umiritvi prispeva tudi to, da navodila puščajo posamezniku veliko svobode, da gibe in dihanje usklajuje tako, kot ustreza prav njemu, se pravi, da znotraj nekih okvirov sam raziskuje in najde, kar je optimalno zanj. Se pravi, da so lekcije zelo prijazne do "uporabnika", kar ni nepomembno pri rezultatu.«
V septembru in začetku oktobra boste imeli kar nekaj priložnosti, da na brezplačnih dogodkih spoznate in preizkusite tako ozaveščanje skozi gib kot tehnike Sounder Sleep System. Zabeležite si naslednje datume:
- sreda, 25. september, ob 19.30, večer odprtih vrat prek spleta (ozaveščanje skozi gib)
- četrtek, 26. september, ob 19.30, večer odprtih vrat prek spleta (Sounder Sleep System)
- 23. september (ponedeljek) do 27. september (petek), Mini Feldenkrais za vsak dan v zaprti facebook skupini (ozaveščanje skozi gib in Sounder Sleep System, zvočni posnetki)
- torek, 1. oktober, ob 19.30, večer odprtih vrat na Srednji šoli Veno Pilon v Ajdovščini (ozaveščanje skozi gib)
Izven ajdovske občine bodo predstavitve potekale tudi v Postojni (21. september), Ljubljani (dan odprtih vrat Društva učiteljev metode Feldenkrais, 28. september) in v Tolminu (7. oktober).
Prijavite se lahko prek spletnega obrazca.
Dobrodošli prav vsi – tisti, ki komaj čakate, da se po poletnem premoru ponovno srečamo na rednih lekcijah ozaveščanja skozi gib, in tisti, ki vas mika, da bi preizkusili, kaj je ta »Felden-nekaj«, ki počasi, a vztrajno spreminja življenje na bolje vse več ljudem v Sloveniji. Pa seveda vsi, ki vam nespečnost kali nočni počitek in greni ure dneva.
Z rednimi tedenskimi srečanji ozaveščanja skozi gib začnemo v torek 1. oktobra ob 19.30 v plesni dvorani Srednje šole Veno Pilon v Ajdovščini. Rdeča nit jesenskega sklopa srečanj bo povezava med prsnim košem oz. rameni in koleni: sproščenost prsnega koša in ramen vodi v razbremenitev kolen. Prijave sprejemam prek spletnega obrazca.
Za več informacij lahko pišete na e-naslov mateja@mikrogib.si ali pa si ogledate vsebine na spletni strani www.mikrogib.si, kjer so vam med drugim na voljo tudi brezplačni zvočni posnetki ozaveščanja skozi gib in brezplačni e-priročnik Prvi koraki do gibanja z zavedanjem.
Vabim vas dr. Mateja Pate, dr. vet. med., certificirana učiteljica metode Feldenkrais in pooblaščena učiteljica Sounder Sleep System™. Veselim se vaše družbe!
Ozaveščanje skozi gib v Sloveniji vodimo Feldenkrais pedagogi z mednarodno veljavnim certifikatom, ki smo ga pridobili na podlagi akreditiranega 800-urnega temeljnega izobraževanja po svetovno uveljavljenih standardih. Naziv pooblaščeni učitelj/ica Sounder Sleep System™ podeljuje združenje International Federation of the Sounder Sleep System™ po zaključenem mednarodno akreditiranem programu usposabljanja. Sounder Sleep System™ je blagovna znamka Paris Kern.
Pretekle objave v Lokalnih Ajdovščina o metodi Feldenkrais:
Gibanje je življenje - Metoda Feldenkrais: ko nemogoče postane mogoče, lahkotno in elegantno
Dr. Mateja Pate: »Feldenkrais je odlična popotnica za vitalno starost«
Feldenkrais - Do pozitivnih sprememb na preprost način
Metoda Feldenkrais: s pozornostjo do prožnega uma in telesa
Povrnimo si prožnost telesa in duha - v Ajdovščino prihaja vadba po metodi Feldenkrais