Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteV okviru oktobrskega Evropskega tedna regij in mest v Bruslju je bil ponovno izpostavljen čezmejni program sodelovanja med Slovenijo in Italijo, ki že vrsto let spodbuja razvoj pomembnih projektov v obeh državah. Na otvoritvenem zasedanju 22. Evropskega tedna regij in mest so bile izpostavljene ključne teme kohezijske politike in njen vpliv na prihodnost Evropske unije, zlasti v kontekstu regionalnega razvoja.
Regijska razvojna agencija ROD Ajdovščina se je udeležila enega največjih evropskih dogodkov, ki ga organizirata Evropski odbor regij in Generalni direktorat Evropske komisije za regionalno in mestno politiko. Gre za pomembno platformo, ki vsako leto združi predstavnike regionalnih in lokalnih skupnosti ter evropskih institucij, da bi izmenjali izkušnje in okrepili sodelovanje v okviru različnih razvojnih projektov.
Letošnje leto je bilo posebno za projekt Inter Bike III, ki je bil na tem prestižnem dogodku predstavljen že drugič. Tokratni dogodek je bil posvečen predvsem povezovanju turističnih projektov iz čezmejnih programov Italija-Slovenija in Italija-Hrvaška, ki so se srečali prvič. Projekti so imeli priložnost predstaviti svoje dosežke in načrte ter se neposredno povezati z Evropsko komisijo, katere osrednji gost je bil Slawomir Tokarski iz Generalnega direktorata za regionalno in urbano politiko.
Oba čezmejna programa, INTERREG Italija-Slovenija in INTERREG Italija-Hrvaška, sta skupaj organizirala dogodek z naslovom #CROssingITASLOwly, ki je združil 17 projektov s področja trajnostnega turizma. Rdeča nit letošnjega srečanja je bilo "počasno prečkanje" treh obmejnih območij Hrvaške, Italije in Slovenije, kar je podprto z različnimi dejavnostmi, ki spodbujajo trajnostni turizem ter varstvo okolja pred negativnimi vplivi turizma.
Projekt Inter Bike III je imel priložnost sodelovati v skupini, ki se je osredotočila na trajnostno mobilnost v turizmu. Poleg Inter Bike III so v tej skupini sodelovali še strateški projekti, kot so Adrioncycleotour in Poseidone, ter hrvaško-italijanska projekta Value Plus in Adriainclusive. Med seboj so si projekti izmenjali številne ideje o nadaljnjem razvoju čezmejnih turističnih poti, vključevanju novih prevoznih linij in prilagajanju turistične ponudbe za ljudi s posebnimi potrebami.
Poleg tega so sodelujoči projekti razpravljali o možnostih za investicije v turistično infrastrukturo, organizacijo skupnih dogodkov in izobraževalnih aktivnosti ter širjenje dostopnosti za različne skupine turistov. Na srečanju je bilo opaziti veliko željo po sodelovanju in ustvarjanju novih sinergij, ki bodo pripomogle k nadaljnjemu razvoju trajnostnega turizma v tem čezmejnem območju.
V veliko čast in veselje nam je, da smo bili izbrani kot eden izmed predstavnikov, ki so imeli priložnost sodelovati v tem pomembnem mednarodnem dogodku. To je bila tudi odlična priložnost za izmenjavo znanja, pridobivanje novih izkušenj in oblikovanje priložnosti za nadaljnje sodelovanje na področju trajnostnega turizma in regionalnega razvoja.
Na dogodku je bil predstavljen tudi promocijski film, ki je nastal v okviru septembrskega dogajanja Tedna mobilnosti v Vipavi.
* Vir in fotografije: Regijska razvojna agencija ROD Ajdovščina